Bystričania prehrali na Spiši, no play-off majú stále vo vlastných rukách + HLASY

4 /

Hokejisti Banskej Bystrice v predposlednom 49. kole Tipos extraligy prehrali na ľade Spišskej Novej Vsi o štyri góly (2:6), no i napriek tomu majú priamy postup do play-off ´de facto´ vo vlastných rukách. Ak v piatok zdolajú Nitru v riadnom hracom čase, tak sa nemusia pozerať na to, či Zvolen vyhrá v Nových Zámkoch alebo nie. V tabuľke troch tímov Nitra, Zvolen, Banská Bystrica majú totiž ´barani´ bodovo navrch (nezaratúvajú sa regionálne kolá). Situáciu by im mohol skomplikovať iba bratislavský Slovan výhrou za dva body nad Liptovským Mikulášom. Ak by vstúpila do hry pri rovnosti bodov tabuľka  štyroch tímov, vyšli by z nej víťazne Zvolen a Nitra.

Duel v Spišskej Novej Vsi mali Bystričania dobre rozbehnutý, po štyridsiatich minútach viedli. Napokon však odišli bez bodu. O všetkom rozhodla záverečná časť, v ktorej inkasovali alarmujúcich šesť gólov. O prvú gólovú situáciu sa postarali bystrickí hráči už po pár minútach hry, a to dokonca počas vlastného oslabenia, lenže zásah Velu napokon neplatil. Celej akcii prechádzalo postavenie mimo hry a realizačný tím Spišskej Novej Vsi to postrehol, na čo reagovali trénerskou výzvou. Dvakrát potom podržal ´baranov´ Rabčan, vďaka nemu bol stav po dvadsiatich minútach bezgólový.

Zmena skóre nastala v 26. minúte, kedy sa ocitol v úniku Andrej Bíreš a už tradičným rutinérskym spôsobom strelou pomedzi betóny poslal svoj tím do vedenia – 0:1. Necelých tritisíc divákov následne sledovalo niekoľko sľubných príležitostí domáceho mužstva, lenže Rabčan privádzal Spišiakov do zúfalstva. Neujali sa ani šance a strely z hokejok Majdana, Romaňáka a viaceré pokusy Bakoša, čo malo za následok, že po dvoch tretinách Bystričania odchádzali do kabín s tesným jednogólovým náskokom.

Zvrat nastal v poslednej dvadsaťminútovke. Gól domácich visel dlhšie vo vzduchu a ich nemohúcnosť prelomil ako prvý Valach, ktorý sa v 42. minúte postaral o vyrovnanie na 1:1. V polovici 45. minúty putoval na trestnú lavicu mladý obranca B. Bystrice Žabka, čo „rysy“ využili na ďalší zásah, keď sa ujala tvrdá rana z hokejky Burgessa 2:1. Nasledovali ďalšie dva góly, najprv po zakončení Bakoša – 3:1 a v 51. minúte rozjasal prítomných divákov aj Myklucha 4:1. Vo veľmi krátkom čase ešte ´barani´ dokázali znížiť na rozdiel dvoch gólov, keď sa presadil Roman Faith4:2. V závere ešte skúsili hru v šestici a domácich podržala konštrukcia bránky po strele Velu. Vzápätí zasiahol Melicherčík pri dorážke Turnbulla. Za nevyužité možnosti súper trestal v poslednej minúte. Najprv prišiel gól Drábeka do prázdnej bránky – 5:2, a po vylúčení Ďatelinku stačili hráčom Spišskej Novej Vsi tri sekundy, aby pečatili na konečných 6:2 z hokejky Nellisa.

HK Spišská Nová Ves – HC´ 05 Banská Bystrica 6:2 (0:0, 0:1, 6:1)

Góly: 42. Valach (Rapáč), 47. Burgess (Archambault, Rapáč), 50. Bakoš, 51. Myklucha (Džugan, Vandas), 60. Drábek (Bakoš, Kerbashian), 60. Nellis (Rapáč, Archambault) – 26. Bíreš (Matoušek), 52. Faith (Hora, D. Stránský). Rozhodovali: J. Konc ml., P. Stano – Gegáň, Bogdaň, vylúčení na dve min.: 4:7, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, diváci: 2909.

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Merežko, Romaňák, Žiak, Ališauskas, J. Valach, Groch – Burgess, Nellis, Archambault – Bakoš, Kerbashian, Drábek – Rapáč, Bortňák, Majdan – Džugan, Myklucha, Vandas

Banská Bystrica: Rabčan – Luža, Bačik, D. Stránský, Hora, Nielsen, Ďatelinka, Žabka – Turnbull, Vela, M. Wilkins – Matoušek, Bíreš, Výhonský – Gašpar, Langkow, R. Faith – Štrauch, Petriska, Macek

Raimo Helminen, tréner Banskej Bystrice: „Musím pogratulovať domácim, odohrali skvelý zápas. Aj keď sme sa možno polovicu stretnutia držali v hre, až príliš často sme boli na trestnej lavici a súper preberal taktovku, na čo sme nedokázali reagovať. Ako som však povedal, hráči Spišskej Novej Vsi lepšie korčuľovali, viac bojovali a boli lepší vo všetkom. Z nášho tímu predviedol dobrý výkon len náš brankár.“

Andrej Bíreš, strelec prvého gólu B. Bystrice v zápase: „Ťažko sa to hodnotí, mali sme tam veľa oslabení, ktoré sme ubránili a potom v tretej tretine sme dostali góly a žiaľ, padlo ich strašne veľa. Nemôžeme takto hrať, keď bojujeme o prvú šestku, aby sme mali toľko vylúčení za celý zápas a také individuálne chyby sme zas robili, že to nie je prípustné v takomto zápase a proti súperovi, ako je Spišská. Nesmie sa to stávať, keď bojujeme o šestku. Musíme zabudnúť na tento zápas, stále môžeme postúpiť. Musíme sa dobre pripraviť na Nitru v piatok.“

Roman Faith, strelec druhého gólu B. Bystrice v zápase: „Neviem čo mám na to ani povedať, šesť kusov v tretej tretine, asi sme si to teda sami pokazili. Ja osobne som asi ani päť gólov nevidel, zakaždým keď som pozrel iba do pásma, sme z nejakej strely dostali gól. Naštartovali sa tým prvý gólom, no šesť je strašne veľa. Žiaľ, je to naša chyba. Strašne sa to skomplikovalo, pred zápasom sme to mali vo svojich rukách. Dvakrát sme mali vyhrať, žiaľ dnes sme prehrali… Budeme musieť s Nitrou doma vyhrať za tri body a dúfať, aby sme nešli do predkola. Ak pôjdeme, nič iné neprichádza do úvahy ako vyhrať v predkole.“

Pozn: V prípade trojbodovej výhry nad Nitrou môže ´baranov´ do predkola poslať iba bratislavský Slovan, ak by vyhral nad L. Mikulášom za dva body. Ak vyhrá za tri body, alebo prehrá, tak na priamy postup do play-off  bude stačiť Banskej Bystrici výhra nad Nitrou v riadnom hracom čase a na duel Zvolena v Nových Zámkoch sa nemusí pozerať.

Banskobystrickí ´barani´ hrajú najbližšie doma v piatok 8. marca18.00 hodine proti už spomínanej Nitre.

Autor: (bl, web HC ´05), Foto: archív fb HC ´05