Bystričania na Spiši vyhrali a znovu sa ujali vo štvrťfinálovej sérii vedenia + HLASY

ŠPORT
0 /

Banskobystrickí hokejisti zvládli tretí štvrťfinálový duel play-off Tipos extraligy na ľade Spišskej Novej Vsi. Vyhrali tam 5:2 a v sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 2:1. Štvrtý vzájomný duel je na programe už zajtra o 18.00 hodine v Spišskej Novej Vsi.

V prvej tretine Banskobystričania využili druhú presilovku v rade. V jedenástej minúte Kontos posunul puk na Ryczeka, ktorý krížnym pasom našiel Dávida Šoltésa a ten presnou ranou otvoril skóre – 0:1. Potom bolo dôležité, že ´barani´ ustáli oslabenie, počas neho mal najväčšiu šancu Réway z medzikružia, kam si pekne zbehol, Belányi sa zaskvel dobrým zákrokom. V šestnástej minúte ho ležiac na ľade nepokorili ani Verbeek s Majdanom, ktorí tam boli osamotení. Bystričania to o pár sekúnd dokonale vytrestali. Kapitán Ďatelinka našiel pred odkrytou bránkou Dávida Šoltésa a ten sa nepomýlil – 0:2. Lenže v osemnástej minúte krásnu individuálnu akciu predviedol Bortňák, ktorý strelou bekhendom po ľade prekonal gólmana HC ´05 – 1:2. A v tej istej minúte mohol vyrovnať Verbeek spomedzi kruhov, dobre pálil, no Belányi zakročil reflexívne vyrážačkou.

V strednom dejstve mohli zvýšiť vedenie hokejisti spod Urpína už po dvadsiatich sekundách. Ryczek hľadal Tamášiho, ktorý minul odkrytú bránku. Prišlo však podrazenie Džugana, presilová hra pre náš tím a gól na 1:3, o ktorý sa postaral navrátilec do zostavy po zranení Rastislav Gašpar, keď sa mu puk po strele Bíreša odrazil na hokejku, takže tu nebol žiadny problém skórovať. Domáci mohli následne znížiť Kerbashianom, ktorý rozvlnil napokon bočnú sieť. Spišiaci sa však predsa len radovali v 27. minúte. Groch posunul puk na Valacha, ktorý ho nahodil pred bránku, kde operoval Rapáč a práve od neho sa s veľkou dávkou šťastia puk odrazil do bránky – 2:3. Na kontaktný gól ´barani´ dobre zareagovali. Trestali najprv chybu Spišiakov. Šoltésovu strelu Melicherčík vyrazil priamo na hokejku Watlinga, ktorý šikovne našiel pred odkrytou bránkou Kristofa Kontosa a ten sa nemýlil – 2:4. Ubehli necelé dve minúty a bolo 2:5. Vo výbornej pozícii na zakončenie sa ocitol Alex Tamáši medzi kruhmi, Melicherčík nedočiahol na puk, inkasoval a porúčal sa z bránky. Nahradil ho Surák.

Na začiatku tretej tretiny mal dobrú možnosť aktívny domáci útočník Kerbashian, ale Belányi predvádzal spoľahlivý výkon. Kryl aj niekoľko ďalších nepríjemných striel, pričom jeho spoluhráči sa snažili hrať tvrdo, fyzicky, eliminovať týmito zbraňami súpera. To sa Bystričanom darilo, spoliehali sa na pozornú defenzívu a do karát im zahralo aj dvojnásobné vylúčenie v domácom tíme v priebehu 7 sekúnd. Z dlhej presilovky o dvoch hráčov však napokon nič nebolo pre následný faul Kabáča. V štyroch proti trom hrozili Urbánek a Gašpar, no Surák bol proti. V 54. minúte sa Spišskej Novej Vsi naskytla krátka presilovka, tréner Wojnar odvolal brankára, ale hra šiestich proti štyrom neslávila úspech. Následne sa hralo aj v šiestich proti piatim, ale ani túto výhodu ´rysy´ nevyužili a záver nezvládli. Po treste pre bitku chcejúceho Belluša v presilovke pálil Bíreš a puk napokon zazvonil na žŕdke.

Fakty o zápase:

HK GROTTO Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica 2:5 (1:2, 1:3, 0:0) – stav série 1:2

Góly: 18. Bortňák (Vandas), 27. Rapáč (Valach, Ulander) – 12. Šoltés (Ryczek, Kontos), 16. Šoltés (Ďatelinka, Kontos), 25. Gašpar (Bíreš, Bačik), 33. Kontos (Watling, Šoltés), 35. Tamáši (Gašpar, Kojo). Rozhodovali: D. Konc st., Stano – Stanzel, Jedlička, vylúčení na dve min.: 6:2, navyše: Belluš (Spišská Nová Ves) 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, diváci: 4500.

Zostavy:

Spišská Nová Ves: Melicherčík (35. Surák) – Ouellet-Beaudry, Romaňák, Ališauskas, Malina, Valach, Groch, Ulander – Rapáč, Bortňák, Vandas – Verbeek, Kerbashian, Majdan – LaPorte, Nellis, Réway – Belluš, Vartovník, Džugan

Banská Bystrica: Belányi – Luža, Bačik, Kojo, Ryczek, Ďatelinka, Cormier – Šoltés, Kontos, Watling – Gašpar, Tamáši, Výhonský – Urbánek, Bíreš, J. Sukeľ – G. Gabor, Sojka, Kabáč.

Hlasy po zápase (web HC 05):

Doug Shedden, hlavný tréner: „Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas, v ktorom sme boli disciplinovaní a vyhli sme sa vylúčeniam. Ich špeciálne tímy boli v prvých dvoch zápasoch nesmierne rozdielové. Dnes nás potiahli naše presilovky a zároveň sme súperovi neumožnili veľa početných výhod. Belányi nás podržal v momentoch, kedy to bolo potrebné. Pri absencii Troocka musia vystúpiť do popredia iní hráči, aby nás gólovo ťahali a Šoltésovi sa to dnes podarilo, čo bolo skvelé. Spolu s Výhonským a Gašparom, ktorí sa vrátili do zostavy, nám to dodalo potrebnú kvalitu.“

Alex Tamáši: „Myslím si, že to, čo chceme hrať, to, čo tréner od nás chce. Stanovili sme si systém, povedali sme si, že nemôžeme hrať tak, ako ten druhý zápas v Bystrici a musíme mať chladné hlavy. Toho sme sa držali a veľmi sme súpera nepúšťali do vyložených šancí a premenili sme konečne presilovky, takže výborný zápas. Nechcem povedať, že v hre 5 na 5 sme lepší, oni majú takisto výborný tím a výborných hráčov. Musíme zostať stále skromní, potešiť sa maximálne do polnoci a zajtra nový deň, nový zápas. Dalo sa čakať, že za nepriaznivého stavu budú chcieť niečo vyprovokovať, možno zmeniť to momentum na zajtrajší zápas. Povedali sme si, že Markus sa nemôže nechať vyprovokovať a držali sme to na uzde. Stále sa budeme snažiť hrať tvrdo a dohrávať ich, musíme hrať stále zodpovedne a robiť to, čo máme stanovené v systéme. Po druhom zápase sme si povedali, že to musíme hodiť za hlavu.“

Dávid Šoltés: „Bol to určite náročný zápas, ale dôkladne sme sa na neho pripravili. Posledný zápas doma nám nevyšiel, ale trošku sme sa o tom porozprávali a sme veľmi radi, že dnes nám to vyšlo. Myslím si, že keď vonku dáme rýchle dva góly, jedno kto ich dá, ale určite sa trošku uvoľnenejšie hrá a pre každé mužstvo je to lepšie. Je jedno, kto dáva góly, dôležité sú výsledky celého mužstva. Mne dnes celkom vyšiel zápas a som za to rád a pokračujeme v tvrdej drine, aby sme to zvládli. Počas celej sezóny sa zloženie útokov skúšalo, v podstate každý hral s každým. Dnes nám to vyšlo (nášmu útoku), ale možno zajtra vyskočí iný útok. Jeden zápas sme lepší my, druhý zápas oni. My sme skončili štvrtí, oni piati, sme vyrovnané tímy.“

PROGRAM:

Banská Bystrica odohrá štvrtý štvrťfinálový duel proti Spišskej Novej Vsi na jej ľade v pondelok 20. marca o 18.00 hodine.

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR