Thurzov dom: Duch krajiny na rieke Níl s Jaromírom Krejčím

História
0 /

V mrazivých zimných mesiacoch ponúka Stredoslovenské múzeum svojim návštevníkom možnosť preniesť sa do horúceho, slnkom zaliateho Egypta. Už najbližšiu stredu 30. januára 2019 privíta Thurzov dom medzinárodne uznávaného egyptológa Jaromíra Krejčího.

Významný egyptológ v SSM

V jubilejnom roku 2019, ktorý patrí oslavám 130. výročia Stredoslovenského múzea, je pre banskobystrické múzeum cťou, že tento mimoriadne významný hosť otvorí už 4. ročník Stretnutí s minulosťou pod zelenou klenbou prednáškou Slnečný kult v dobe staviteľov pyramíd. Po prednáške bude otvorená unikátna výstava fotografií ĽUDIA, PAMIATKY A PRÍRODA EGYPTA OBJEKTÍVOM VEDCA JAROMÍRA KREJČÍHO.

krejci1

Doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D. sa pravidelne podieľa na archeologických výskumoch v Egypte už od roku 1991. Špecializuje sa najmä na otázky egyptskej archeológie, dejiny 3. a 2. tisícročia p. n. l. a od roku 1994 je koordinátorom výskumu kráľovskej pyramídovej nekropoly v Abúsíre.

Zároveň skúma vývoj egyptskej architektúry a možnosti jej trojrozmerných počítačových rekonštrukcií. Podieľa sa aj na pedagogickej činnosti Českého egyptologického ústavu Filozofickej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe a od roku 2000 je tajomníkom Českého tohto ústavu.

egypt

Okrem toho je členom The International Association of Egyptologists a správnej rady Nadácie Aigyptos. Prednáška Jaromíra Krejčího zožala mimoriadny úspech už v roku 2016, preto je Stredoslovenské múzeum obzvlášť poctené, že práve doc. Krejčí otvorí výnimočný rok 2019.

Jaromir Krejci_Egypt_01

Slnečný kult v dobe staviteľov pyramíd

Kult slnečného boha sa v starom Egypte postupne rozvíjal už od počiatkov Starej ríše. Vyvrcholenie nastalo počas vlády panovníkov 4. a predovšetkým 5. dynastie. Narastajúci vplyv boha slnka možno pozorovať v náboženských predstavách, na kráľovských pyramídových komplexoch, ale i na zvláštnych sakrálnych stavbách – slnečných chrámoch.

Prednáška Jaromíra Krejčího predstaví najmä oblasť v okolí niekdajšieho hlavného mesta Inebuhedž (Memfidy), ktorá bola centrom väčšiny aktivít spojených so slnečným kultom, už budúcu stredu o 17:00 hod. v Thurzovom dome.

Jaromir Krejci_Egypt_04

Ľudia, pamiatky a príroda Egypta objektívom vedca Jaromíra Krejčího

Uznávaného egyptológa očaril Egypt nielen svojou bohatou a pozoruhodnou históriou, ale aj neobyčajnou atmosférou. Krajine na rieke Níl venoval viac než štvrťstoročie svojho života, pričom podstatnú časť zasvätil archeologickým výskumom kráľovskej pyramídovej nekropoly v Abusíre. Svoje poznávanie upriamuje aj na pamiatky ostatných historických epoch obyvateľov súčasného Egypta a jeho prírodu.

Jaromir Krejci_Egypt_02

 

Jedinečný pohľad na krajinu ponúka výstavou fotografií, vďaka ktorým môžu návštevníci spoznať súčasných Egypťanov, fascinujúce pamiatky ich predkov a neopakovateľnú prírodu, ktorá vtlačila charakter minulému i súčasnému Egyptu.

Rezervácia vstupeniek na prednášku Slnečný kult v dobe staviteľov pyramíd na čísle 048/412 58 97 alebo v pokladni Thurzovho domu.

 

Zdroj: Martina Saktorová, Foto: SSM a ilustračné