Stretnutia s minulosťou: Vodovod bol v Banskej Bystrici už v stredoveku

História
1 /

Stavby vodovodných zariadení patria k výrazným technickým výdobytkom stredovekých miest. Bol to fenomén a súčasť stavebnej kultúry stredovekého mesta. Intenzívny archeologický výskum v mestskom jadre v 90. rokoch 20. storočia priniesol prekvapivé výsledky a doklady o súčastiach dreveného vodovodu a o odvádzačoch odpadovej vody v Banskej Bystrici už v stredoveku.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pozýva svojich návštevníkov na prednášku z cyklu podujatí Stretnutia s minulosťou. Archeologička Marta Mácelová sa roky venovala archeologickému výskumu banskobystrického vodovodu.

Naliehavou otázkou existencie obyvateľov stredovekých miest sa stalo práve zásobovanie pitnou vodou. Táto problematika neobišla ani Banskú Bystricu. V prednáške o stredovekých a novovekých vodovodoch v Banskej Bystrici sa dozviete viac v Thurzovom dome 26. októbra 2022 o 17:00 hod.

„V roku 1995 som na parcele 1455/1 v dvornom trakte na Námestí SNP č. 3 zistila stredoveký objekt z 15. storočia, ktorý zhorel pri požiari 10. apríla 1 500 a novoveké architektúry zo 16.-17. storočia datované fragmentom uhorského denára z obdobia 1559 – 1620. V hĺbke 70 – 80 cm bola stredná plocha sondy vydláždená súvislou vrstvou okruhliakov. Pod ňou sa našla dobre zachovaná drevená doska z duba široká 35 cm, ktorá zakrývala drevené vodovodné potrubie. Potrubie bolo vydlabané z troch štvrtín obvodu kmeňa jedle bielej, okolo 50 cm hrubého,“

upresňuje archeologička Marta Mácelová.

Marta Mácelová

Marta Mácelová

Výstavba vodovodov bol fenomén a súčasť stavebnej kultúry každého mesta. Najstarší zistený drevený vodovod v Banskej Bystrici prechádzal záhradou stredovekého meštianskeho domu, ktorý patril thurzovskému faktorovi Jánovi Meczlerovi. Tento bol zaťom banského ťažiara Jána Thurzu.

„Neustály dopyt po pitnej vode ako aj veľká spotreba vody v miestnom pivovare boli dôvodom na vznik nových vetví vodovodu.  Do konca 16. storočia boli vodovodné prípojky zavedené do všetkých mestských ulíc. O historickom vývoji vodovodov ako aj odvádzačov odpadovej vody na území mesta sa dozviete viac v mojej pripravenej prednáške,“

informuje archeologička Mácelová.

V novembri bude podujatie Stretnutia s minulosťou patriť  uznávanej etnologičke Kataríne Nádaskej. Vďaka svojej popularizačnej činnosti – histórii každodennosti, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre sa stala jednou z populárnych osobností etnológie.

Vo svojej prednáške sa pozrie na útrpné právo a postavenie kata v spoločnosti. Prednáška bude prepojením na novú výstavu Mučiace nástroje sprístupnenú v Thurzovom dome.

Zdroj: Dana Kurtíková , Foto: archív a ilustračné