Poznávanie náboženských predstáv stredoeurópskych populácií doby bronzovej, ktoré nám nezachovali písomné pramene je na hranici možností archeologických metód a pracovných postupov. Je však zrejmé, že už v dobe bronzovej mali ľudia predstavy o nadprirodzených silách.
Od neznámych síl sa cítili byť závislí, pretože sa ich snažili ovplyvniť darom či spôsobom komunikácie, ktorý bol bežný aj medzi ľuďmi. A práve „O kultoch doby bronzovej“ sa dozviete viac 15.novembra o 17:00 hod. v Matejovom dome na prednáške archeologičky Marty Ďuricovej.
Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pokračuje v odkrývaní tajností a zaujímavých predmetov zo svojho depozitára. V Matejovom dome sa tak vrátime spolu s prednášajúcou archeologičkou múzea Martou Ďuricovou do doby bronzovej.
„Doba bronzová bola obdobím početných obradov a ceremónií, ktoré vypovedajú o existencii rozvinutých náboženských predstáv. Tie vykazujú známky prírodného náboženstva a totemistických predstáv spojených napr. s kultom plodnosti, ktoré prežívajú z predchádzajúceho obdobia. V priebehu trvania doby bronzovej sa známe kulty ďalej vyvíjajú, menia a čoraz väčšiu dôležitosť nadobúda viera v posmrtný život a existenciu nesmrteľnej duše,“
hovorí Marta Ďuricová, archeologička Stredoslovenského múzea.
S kultom je často spájaná skupina pamiatok pokladaná za obetné dary alebo rituálne uložené sakrálne predmety. Jedná sa o skupiny artefaktov, výnimočne i o ojedinelé predmety z medi, bronzu, zlata, jantáru alebo keramiky, ktoré boli zámerne uložené do zeme alebo do vody a tým vylúčené z ďalšieho používania.
„V archeologickom materiáli môžu mať kultové predmety v niektorých konkrétnych prípadoch aj náboženskú symboliku. Ide o pomerne širokú škálu predmetov, ktoré slúžili pri uskutočňovaní obradov a ceremónií s cieľom privolať pomoc, zabezpečiť úžitok a prosperitu, prípadne odvrátiť zlo, nebezpečenstvo a podobne,“
dopĺňa Ďuricová.
V zbierkovom fonde Stredoslovenského múzea sú zastúpené niektoré typy týchto predmetov. O aké predmety ide a ktoré známe resp. predpokladané kulty zastupujú, Vám povieme na podujatí Čo sa skrýva v depozitári? už v utorok 15. novembra o 17:00 hod. v Matejovom dome.
S obľúbeným podujatím bude SSM pokračovať aj v novom roku. V utorok 17. januára o 17:00 hod. si prostredníctvom prednášky botaničky Jaroslavy Bobákovej zaspomíname na prvú dámu – kurátorku prírodných vied Stredoslovenského múzea Ruženu Bohúňovú.
Zdroj: Dana Kurtíková , Foto: archív a ilustračné