Tento týždeň predstavitelia mesta Banská Bystrica privítali delegáciu Ministerstva obrany Českej republiky, Československé obce legionářské a Nadácie M. R. Štefánika. Spoločne na vojnovom cintoríne v Majeri položili vence k symbolickému Pomníku československých legionárov.
Pamätníky I. svetovej vojny v Majeri
Banskobystrický primátor Ján Nosko pri príležitosti návštevy českých priateľov uviedol:
„Ďakujem za návštevu a spoločné pripomenutie si historických udalostí oboch krajín. Je totiž našou povinnosťou vracať sa do minulosti, nezabúdať na naše korene, prejavovať úctu tým, ktorí bojovali za našu slobodu a posúvať tento silný odkaz mladým generáciám. Najdôležitejšie však je, aby sa nezmyselnosť vojny zo súčasného vyspelého a demokratického sveta raz a navždy vytratila. Dnes viac, než kedykoľvek predtým…“

Ján Nosko pri Pomníku československých legionárov
Počas prvej svetovej vojny bola v Majeri umiestnená vojenská nemocnica, ktorá pozostávala 30 barakov. Liečili sa v nej vojaci postihnutí tuberkulózou Neďaleko bol v roku 1915 zriadený aj veľký vojenský cintorín, ktorý koncom 20. storočia kvôli výstavbe cesty medzi Banskou Bystricou a Breznom a ďalších budov z väčšej časti zanikol.
„V bývalej obci Majer bol počas prvej svetovej vojny zriadený jeden z najväčších poľných lazaretov, jedna z najväčších vojenských nemocníc rakúsko – uhorskej armády s počtom 5 000 až 6 000 pacientov, ktorá fungovala až do skončenia vojny. Pri nej bol regulovaný a udržiavaný cintorín pre 1 380 zosnulých vojakov z Čiech, Poľska, Rakúska, Maďarska, Slovenska, Rumunska, Srbska a ďalších štátov. Pochovávalo sa tu až do roku 2018.“
vysvetľuje historik Vladimír Sklenka.

Pôvodný vojenský cintorín s mohylou
Na pôvodnom vojenskom cintoríne v Majeri bol v roku 1917 osadený pamätník od sochára a kamenára Karola Horna, Na pomníku sa nachádzal v maďarskom jazyku nápis:
„Tento pomník v lete roku 1917 navrhol, realizoval a daroval barónovi Lajosovi Kürthymu, býv. ministerskému zmocnencovi pre Štátny úrad opatery vojnových invalidov v Banskej Bystrici Karol Fridrich Horn sochár a kamenár. Na pamiatku hrdinov, ktorí padli vo svetovej vojne zúriacej v rokoch 1914-1918.“

Mohyla od Karola Horna
Keď sa nad vojenským cintorínom doslova zľahla zem, na jeho území vznikol symbolický pomník československých legionárov, bez hrobov a s tabuľou so 49 menami. Ten sa zachoval dodnes v dobrom stave.
Jedná sa o neznáme a známe obete z jednotiek legionárov z Talianska, ktorým tento pomník postavili legionári českého pluku, konajúci službu v Banskej Bystrici v roku 1919. Československý zbor v Taliansku 13. augusta 1918 založil generál Milan Rastislav Štefánik a jeho súčasťou bol aj peší pluk 35 – Foligno.

Symbolický Pomník československých legionárov
Pomník z travertínu je jednopohľadový, pričom hlavným symbolom je mnohocípa, v dvoch rovinách zobrazená hviezda s nápisom v strede: „A MY VŽDY CÍTILI, ŽE VYTRVAŤ JE KRÁSNE…“
Pred ňou stojí podstavec s legionárskou prilbou a reliéfom dvojchvostého leva. Na mramorovej tabuli podstavca sa nachádza text s menami legionárov.

Detail Pomníka československých legionárov
Dňa 11.11.2018 symbolicky o 11:11 hod. na sté výročie ukončenia I. svetovej vojny sprístupnili verejnosti na obnovenom vojenskom cintoríne s 506 označenými hrobmi v Majeri nový pamätník „Monument“, dielo architektov Benjamína Bradňanského, Víta Haladu a Maroša Greša, ktoré získalo Cenu Dušana Jurkoviča.

Monument v Majeri
Autor: (tom) , Foto: mesto BB, archív a ilustračné