16 /

V 2. kole nadstavby o udržanie sa vo futbalovej Niké ligy Banskobystričania remizovali so Zlatými Moravcami 0:0 a bodovali tretíkrát v rade, avšak doma na jar ešte nevyhrali, keď tri razy remizovali. Futbalisti od Tekova získali prvý bod v jarnej časti súťaže po piatich prehrách. Pod Urpínom zaknihovali druhú remízu v sezóne.

Už v dvanástej minúte sa zranil domáci kapitán Róbert Polievka, keď pri rýchlom štarte na loptu si to odniesol zadný stehenný sval na pravej nohe. Do hry išiel miesto neho Depetris. V sedemnástej minúte mohol otvoriť skóre bystrický krajný stredopoliar Záhumenský, zakončoval spoza päťky bez prípravy, ale loptu zblokoval Suľa. Potom sa ocitol na pravej strane voľný Marquinho, no trestuhodne prekopol bránku ViOn-u. Na opačnej strane spoza šestnástky preveril Hrušku medzi žrďami Mészáros. Po polhodine mal Záhumenský aj druhú šancu, z rohu päťky mieril k bližšej žrdi, kde výborne nohou zasiahol gólman Richter. Záver tohto dejstva mali lepší Zlatomoravčania. Jinjolava z priameho kopu z takmer 30 metrov pálil tesne nad brvno a v 42. minúte ho napodobnil spoluhráč Brenkus. Ešte predtým však domáci Veselovský voľný z 15 m poslal loptu vedľa žrde odkrytej svätyne súpera. V poslednej minúte Nagy mieril do dobre postaveného Hrušku, ale najväčšia možnosť prišla v nadstavenej prvej minúte po priamom kope Brenkusa, loptu Hruška v pokutovom území vyrazil do Tabatadzeho a ten ju následne poslal do žrde! V druhej minúte nadstaveného času sa zranil stopér Banskej Bystrice Boris Godál, opäť išlo o zadný stehenný sval, avšak na ľavej nohe.

Do druhého dejstva nahradil Godála Migaľa a z ihriska išiel dole aj Marquinho, prišiel Pišoja. O niečo viac sa snažili hostia. Brenkus z hranice šestnástky dvakrát napálil loptu do obetavého Mensaha. V 57. minúte po centri dokonca Mészáros skóroval strelou presne k vzdialenejšej žrdi, ale rozhodca gól neuznal pre ofsajd. Zdalo sa, že išlo o ofsajd iného hráča, ale či bol mŕtvy, alebo živý, ukáže až detailný záznam. Tréner ViOnu Dušan Uhrin ml. sa na tento verdikt hneval a videl žltú kartu. Faktom bolo, že šancí výrazne ubudlo, najmä na bystrickej strane. Rymarenko to síce vyskúšal z asi 20 metrov, ale Richter bez väčších problémov loptu kryl. Podobne neuspel ani striedajúci Slebodník pri dvoch koncovkách z hranice šestnástky, jednej z nich trestuhodne nepresnej. Zlatomoravčania sa sympaticky snažili o prvú výhru v sezóne, striedajúci Dulay pozvŕtal v šestnástke dvoch – troch domácich hráčov a aj zakončil, no len do stredu bránky, kde stál Hruška. Omnoho nebezpečnejšia bola príležitosť z 85. minúty, kedy Jinjolava poslal center z ľavej strany na hlavu Majdana a ten iba tesne minul spojnicu žrde a brvna. V nadstavenom čase to o niečo viac skúšali futbalisti spod Urpína, vo vnútri šestnástky zakončoval bez prípravy Depetris, Richtera nepokoril. Aj preto len niečo vyše 650 divákov videlo v oblačnom a teplom počasí na Štiavničkách bezgólovú remízu.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC ViOn Zlaté Moravce/Vráble 0:0 (0:0)

Góly: žiadne. ŽK: Godál, Migaľa – R. Nagy, Kuzma, Balić, Uhrin ml. (tréner). Rozhodovali: Očenáš – Štrbo, Vass. Diváci: 653.

Dukla: Hruška – Mensah, Godál (46. Migaľa), Willwéber – Marquinho (46. Pišoja), Hlinka, Richtárech (80. Považanec), Záhumenský – Veselovský (62. Slebodník), Polievka (15. Depetris), Rymarenko

ViOn: Richter – Suľa, Gono, R. Nagy, Jinjolava – Mondek (88. Nonikašvili), Duga, Brenkus (66. Balić) – Tabatadze (66. Majdan), Kuzma, Mészáros (62. Dulay)

Mário Auxt, tréner B. Bystrice: „Vedeli sme, že to bude náročný zápas. Ak sme ho chceli zvládnuť do víťazstva, tak sme ho potrebovali otvoriť. V prvom polčase sme si vytvorili gólové príležitosti. Bohužiaľ, nepadlo nám to tam. Priebeh ovplyvnili aj vynútené striedania Polievku a Godála. V druhom polčase sme chceli zvýšiť obrátky, ešte viac sa tlačiť, ale súper bol na nás dobre pripravený, pozatváral nám priestory, ťažko sme sa tam presadzovali. Po prestávke sme si vytvorili málo šancí na to, aby sme dali gól. Z tohto pohľadu je remíza spravodlivá. Bolo cítiť, že Polievka na ihrisku nie je. Bolo to cítiť na chalanoch. On vie to mužstvo aj povzbudiť, vie sa dostávať do šancí a dať hre pokoj. Nehovorím, že „Depo“ ho nenahradil, ale dnes sme nemali v šestnástke taký pokoj na lopte, aby sme boli v šanciach efektívni. Tak Polievka ako aj Godál majú svalové zranenia, pôjdu na magnetické rezonancie a od toho sa bude odvíjať ich liečba a návrat na ihrisko.“

Timotej Záhumenský, krajný stredopoliar B. Bystrice: „Ťažký zápas, ViOn je nepríjemný, napriek tomu, že ešte nevyhral. Každý zápas v lige je vyrovnaný, aj keď oni majú teraz zlú sériu, celú sezónu bohužiaľ. My sme dnes chceli vyhrať, čo sa nepodarilo. Nehrali sme taký náš futbal, aký sme chceli. Zranili sa nám dvaja hráči, samozrejme že máme ďalších, no dnes sa nám nepodarilo vyťažiť z toho viac. Nie každý zápas to ide, nevyšlo nám to dnes, ani veľké mužstvá nedajú každý zápas neviem koľko gólov. Máme aj ďalších hráčov, ktorí sú produktívni, no góly nedali. Mrzí ma, že sa to nepodarilo, a to ani mne. Pri mojej prvej šanci som tam dobiehal, trafil som to z voleja a bohužiaľ, neprešlo to do vnútra. Bolo tam veľa hráčov, jeden to zblokoval. Pri druhej som dal jasličky obrancovi a chcel som to dať na prvú tyč po zemi, ale brankár mi to vystihol. Ešte v druhom polčase som sa ocitol za obranou hostí, hodil som si loptu, ale súperov hráč to do mňa napálil a rozhodca to nezapískal, že vzájomne sme sa, pričom ak by do mňa nenapálil, pokračoval by som v hre. Nuž, teraz sa s tým už nedá nič robiť. A čo sa týka strát našich dvoch hráčov, Robo je najlepší hráč u nás a každý mu praje, aby bol zdravý a podaril sa mu nejaký úspech s reprezentáciou. Dúfam, že bude čím skôr zdravý. Takisto ´Gody´, ktorý je skúsený, ale sú tam aj iní hráči, ´Migy´ si zastal svoju úlohu, vymenili sa s Ľubom Willwéberom, takže vzadu to nebol až taký väčší problém.“

Marek Hlinka, stredopoliar B. Bystrice: „Samozrejme, do každého zápasu ideme s tým, že už chceme doma konečne vyhrať. Šance si vypracujeme, ale bohužiaľ ich nepremieňame. Na to potom trpíme, a tie zápasy potom nevyzerajú ani dobre. Zranenia nás mrzia najviac. Dvaja nosní hráči, ukáže sa to potom aj na tej hre, strata takýchto dvoch kvalitných hráčov. Dúfam, že to nebude také zlé, ako to vyzeralo a chalani budú čo najskôr v poriadku. Namiesto Roba išiel na hrot „Depo“, ktorý je taktiež kvalitný útočník. Vedeli sme, že je typologicky iný ako Robo, takže sme sa snažili tomu nejako prispôsobiť.  Nemôže nás rozhodiť to, že nám z ofenzívy vypadne jeden hráč. Žiaľ, nedokážeme premeniť šance. Ťažko povedať čím to je. Kebyže vieme, tak to zmeníme. Vonku tie góly dávame, doma sa na tie šance napracujeme. A keď si ich vypracujeme, tak ich nedokážeme premeniť, z našej strany je to taký kŕč. Aj keď šance máme, tak to nedokážeme do bránky pretlačiť.“

Marek Kuzma, kapitán ViOn-u: „Aká atmosféra, taký výsledok. Ale nie. Každý zápas sa to snažíme zlomiť, na to víťazstvo, no dnes sme odviedli dobrý výkon. Bohužiaľ, tie šance, ktoré sme mali, sme nevyužili. Čaká nás teraz pauza, potrénujeme na tom a uvidíme čo ďalší zápas. Nepotešil nás včerajší výsledok Michaloviec. Je tam už 11 bodový rozdiel. Aj v šatni si to vravíme, pokiaľ to nebude úplne definitívne, tak budeme bojovať, čo iné nám ostáva. Dnes sme sem neprišli brániť, byť nejakí stiahnutí. Išli sme tomu naproti, no bohužiaľ, nevyšlo to, taký je futbal. Tie pološance, ktoré sme mali, aspoň jeden gól by si to zaslúžilo. Od solídneho výkonu to má ešte asi ďaleko, lebo veľa lôpt sme aj strácali, ale bol to kvalitný, skúsený súper. Doma nás minule porazili, takže sme im mali čo vracať, ale dnes to nevyšlo. Čo už…“

Dušan Uhrin ml., tréner Zlatých Moraviec: „Stretnutie bolo od začiatku pre nás ťažké, keďže Bystrica je prvá v skupine a my sme tam, kde sme. Radšej to ani nepoviem. My sme potrénovali, určili sme trochu iný štýl, zmenil som systém, dobre som odhadol hráčov na tento daný systém. Išli sme do zápasu s cieľom vyhrať, škoda, že sme to nezvládli, keďže súper mal aj zdravotné problémy. Mali sme chvíľami navrch, najmä v prvom polčase. Už po druhýkrát, čo som pri mužstve, sme dali regulárny gól, teda proti Michalovciam a teraz v Bystrici tiež. Nechápem, čo nám stále rozhodcovia na stranách zdvíhajú zástavku. Viac menej som spokojný s akým nasadením a vôľou išli hráči do zápasu. Bolo z nich cítiť odhodlanie vyhrať, čo sa nepodarilo. Vedeli sme, aký je súper excelentný v útočnej fáze, ale aj aké má slabiny. Nevyužili sme toho dostatočne, ale regulárny gól sme podľa mňa dali.“

Depetris po nevyužitej šanci v nadstavenom čase 2. polčasu

Teraz čaká Niké ligu reprezentačná prestávka. Po nej sa Banskobystrickí futbalisti predstavia znovu na Štiavničkách. V sobotu 30. marca o 15.00 hodine privítajú v súboji o siedmu priečku AS Trenčín.

Autor: (irb), Foto: fb MFK Dukla