Zámok Vígľaš ide po pandémii do dražby, majitelia sa jej snažia vyhnúť

SPRÁVY
2 /

Pekne zrekonštruovaný zámok vo Vígľaši, z ktorého je luxusný štvorhviezdičkový hotel, sa po ocitol v dražbe. Posledných sedem rokov slúži zámok ako múzeum, hotel, kongresové centrum či hostí spoločenské udalosti, zaúradovala však koronakríza.

Pripravuje sa dražba

Majitelia zámku sa počas pandémie ocitol v situácii, keď tržby klesli na minimum a nedokázal splácať niektoré finančné záväzky. . Časť veriteľov tak poslala zámok do dražby. Vyvolávacia cena je 16,61 milióna eur a dražobná zábezpeka 49 tisíc eur. Dražobná spoločnosť vyhlásila prvé termíny na obhliadku pre záujemcov na začiatok júla a dražbu chce uskutočniť 26. júla 2021.

Hoci oficiálne zámok figuruje v dražbe, jeho majitelia neskladajú zbrane. Riaditeľ Hotela The Grand Vígľaš Tomáš Sokologorský uviedol:

„Robíme všetko pre to, aby sme vyriešili túto situáciu. Ako väčšina hotelov a ubytovacích zariadení sme sa ocitli v zlej situácii, no nedopustíme, aby sa dražba uskutočnila. Hotel funguje aj naďalej a rezervácie klientov, firemných akcií a svadieb platia,“

Spoločnosť Zámok Vígľaš požiadala aj o štátnu pomoc, na ktorú mala nárok a tú aj získala. Otvára sa letná sezóna a spoločnosť  sprístupnila hotel verejnosti hneď, ako to umožnili opatrenia. Vedenie hotela  sa snaží so vzniknutou situáciou vyrovnať tak, aby sa nemuseli robiť personálne zmeny a znižovať počty zamestnancov.

Hotel The Grand Vígľaš

Vígľašský zámok leží na skalnom ostrohu nad riekou Slatina. V 14. storočí bol prestavaný z kláštora. Od roku 1945 bol ruinou, zničili ho vojská  počas oslobodzovacích bojov. Obec ho v roku 2007 predala spoločnosti Zámok Vígľaš za jednu slovenskú korunu.

Súkromný investor pripravil projekt jeho obnovy pod dohľadom odborníkov z pamiatkových úradov. V roku 2009 sa začalo s obnovou hradného opevnenia, priľahlých bášt a zámockého objektu. Z pohľadu štvorročnej obnovy pôvodného hradu ide o unikát na Slovensku a vôbec v strednej Európe.

Rozsiahla rekonštrukcia bola ukončená v roku 2013 a začiatkom septembra 2014 bol slávnostne otvorený ako kongresový hotel The Grand Vígľaš**** s poskytovaním wellness služieb. V tomto roku sa stal aj oficiálnym sídlom Rádu mečov kruhu.

Celkové náklady na rekonštrukciu Vígľašského zámku a jeho prestavbu na zámocký hotel dosiahli cca 16 miliónov eur a z nich približne 6 miliónov eur bolo financovaných z eurofondov. Zámok počas prevádzky zamestnáva viac ako 30 ľudí. Objekt zámku je zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok. Prvé nádvorie je prístupné širšej verejnosti, druhé nádvorie je vyhradené pre ubytovaných hostí.

The Grand Vígľaš sa stal symbolom nového trendu v hotelierstve na Slovensku. Veľkorysá rekonštrukcia prináša návštevníkom zámku návrat do obdobia gotiky, renesancie i baroka a je aristokratickým skvostom nielen podpolianskeho regiónu, ale aj Slovenska.

Obľúbené sídlo piatich uhorských kráľov si môže každý pozrieť so sprievodom a odborným výkladom v určených časoch na prehliadky. Návštevníci môžu vidieť aj zbierku zbraní v rytierskych sálach a na chodbách či navštíviť obchod so suvenírmi spolu s výstavou fotografií z rekonštrukcie na vstupnom nádvorí.

Hostia majú k dispozícii aj wellness centrum s dvoma bazénmi a saunami. Okrem kaplnky a reštaurácie sa tu nachádza 60 izieb a apartmánov s počtom lôžok 120, veľká kongresová sála, vináreň, dve rytierske sály i tajné chodby.

Kaplnka je zasvätená sv. Michaelovi Archanjelovi arcibiskupom Mons. Leopoldom Mancinim z Vatikánu. Na tie nadväzuje gotická Kaplnka, kde môžu byť cirkevné obrady. Kongresové sály a salóniky situované v historických aj moderných priestoroch zámku, sú určené najmä pre firemnú klientelu, teambuildingy a školenia. Rytierske sály sú vhodné zas pre spoločenské podujatia, ceremónie a tiež cirkevné obrady.

Honosná reštaurácia Anjou Court je nazvaná podľa kráľovského rodu Anjou, ktorého prítomnosť vyjadrujú rodové ľalie a bohato zdobený, ručne maľovaný strop. Dominantou reštaurácie je grandiózny krb, nad ktorým sa vyníma reliéf uhorského a českého kráľa a rímsko-nemeckého cisára Žigmunda pri audiencii poslov Rádu nemeckých rytierov. Ručne maľovaná freska na protiľahlej stene symbolizuje vstup do ďalšej miestnosti i času a znázorňuje stolovanie v stredoveku.

Vonkajšie priestory sa využívajú pre rôzne podujatia, ako sú folklórne regionálne slávnosti, historické predstavenia tanečníkov, šermiarov, či sokoliarov. Vstupné nádvorie je vhodné pre verejné podujatia a je prístupné aj neubytovaným návštevníkom.  Zámok Vígľaš ležiaci v strede Slovenska, obklopený horami a dolinami, je ideálnym miestom aj pre milovníkov poľovníctva organizuje poľovačky do okolitých revírov.

Autor: (tom), Foto: zámok Vígľaš a ilustračné