Všetci slovenskí dôchodcovia dostanú pred Vianocami jednorazový príspevok vo výške 300 eur

SPRÁVY
20 /

Na utorkovej tlačovej besede predseda hlasu a NR SR Peter Pellegrini oznámil, že ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Erikovi Tomášovi sa v spolupráci s predsedom vlády a ministrom financií  podarilo nájsť ďalšie zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých poberateľov dôchodkov. Ten dostanú v decembri všetci dôchodcovia vo výške 300 eur.

V praxi to znamená, že spolu s 13. dôchodkom, ktorý sa vyplácal v priebehu novembra, dôchodcovia dostanú celkom od 350 do 600 eur. Aktuálny model vyplácania 13. dôchodkov, ktorý nastolila ešte vláda Igora Matoviča v rozpätí od 50 do 300 eur, sa od budúceho roka zmení a dôchodcovia budú dostávať plný 13. dôchodok vo výške 606 eur. Vzhľadom na to, že už v novembri začala Sociálna poisťovňa vyplácať 13. dôchodok po starom a parlament začal zasadať až teraz, technicky sa nedalo vyplácať tento dôchodok vo výške priemerného dôchodku za minulý rok.

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

„Pánovi ministrovi Tomášovi sa spolu s predsedom vlády a ministrom financií podarilo nájsť tento rok ešte dodatočné zdroje. Vláda teraz posunie pozmeňovací návrh do príslušného výboru. Jednorazovú dávku vo výške 300 eur bude Sociálna poisťovňa vyplácať v podobe samostatnej platby hneď po tom, čo návrh zákona prejde v parlamente,“

uviedol predseda NR SR Peter Pellegrini.

Erik Tomáš

Erik Tomáš

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš k tomu dodal:

„Pôvodne avizovaná suma 150 eur sa zvýši na 300 eur. Sú to peniaze, ktoré sme našli v štátnej kase. Túto dávku dostanú všetci poberatelia dôchodkov, teda nielen starobní dôchodcovia, ale aj invalidi, vdovy a vdovci v decembri tohto roka. Zvýšenie príspevku si vyžiada 220 miliónov eur navyše. Na dodatočný príspevok pre penzistov tak pôjde celkovo 440 miliónov eur.“

Podľa Tomáša  seniorov a poberateľov ďalších dôchodkov je to dobrá správa:

„Na budúci rok, tak ako sme už avizovali, bude pred Vianocami vyplatený 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku, presne tak, ako to sľubovala strana Hlas-SD. V prípade starobných dôchodcov to bude znamenať 606 eur.“

Minister Erik Tomáš pripomenul, že strana Hlas pomohla dôchodcom v čase vysokej inflácie už viackrát.  Vďaka automatu z minulosti boli k 1. januáru valorizované dôchodky o 11,8 percenta a vďaka zákonu z dielne Hlasu boli dôchodky v tomto roku 1. júla valorizované o ďalších 10,6 percenta a rozmrazené minimálne dôchodky, ktoré zmrazila vláda Igora Matoviča.

Po niekoľkodňovej rozprave  v utorok parlament vyslovil dôveru koaličnej vláde Roberta Fica, ktorú vytvorili Smer, Hlas a SNS. Programové vyhlásenie vlády SR schválilo  78 poslancov, proti bolo 65, nikto sa nezdržal.

V stredu po prerokovaní v sociálnom výbore parlament  v zrýchlenom režime schválil  novelu zákona o trinástom dôchodku. Za novelu zákona hlasovalo 96 poslancov, medzi nimi okrem koaličných aj 13 poslanci za klub Slovensko (OĽaNO) a 6 poslanci za KDH.

Znamená to, že Sociálna poisťovňa vyplatí v decembri tohto roka všetkým penzistom dodatočný jednorazový príspevok k pôvodnému trinástemu dôchodku v sume 300 eur.

Autor: (tom), Foto: TASR a ilustračné