Na Vínšpacírke budú opäť lietať korky vzduchom

SPRÁVY
0 /

Už o dva týždne odštartuje 6. ročník najväčšej vínnej  cesty v regióne. Potvrdzuje to aj počet prihlásených vinárov a zakúpených lístkov.

Aj tento rok bude atmosféru Vínšpacírky podčiarkovať jazzová hudba a dobrá nálada. Primátor mesta slávnostným spustením fontány oficiálne odštartuje v meste sezónu pekného počasia a terás. Organizátori opäť ocenia osobnosť Vínšpacírky a udelia Červeného a bieleho anjela vínam z regiónu. Nebude chýbať ani rekordná disciplína v sabráži.

vinspacirka8

Vínšpacírka štartuje svoj program v sobotu 27. apríla 2019 o 14:00 hodine priamo na Námestí SNP. Približne 40 výrobcov a distribútorov vín príde pod Urpín predstaviť, čo dobré sa im vo viniciach urodilo. Organizátori sa navyše rozhodli dať festivalu tematickejší nádych, a preto väčšina ponúkaných vín bude pochádzať z vinárstiev oblasti niekdajšieho Rakúsko-Uhorska.

Po dobrých skúsenostiach z predchádzajúcich ročníkov sa na bystrickú vínnu cestu vracajú stálice ako Zsigmond, rodinné vinárstvo Csernus, Sykora Fine Wines, Ringbürger Mojmírovce či vinárstvo Domin & Kušický. Tohtoročnou novinkou budú aj vína bez histamínu.

tlacovka2

Vínšpacírkaspolu s United Europe Jazz festivalom je v meste pod Urpínom už tradíciou. Je predzvesťou pekného počasia a nakoľko súčasťou Vínšpacírky je aj spustenie fontány, tešia sa na ňu malí i veľkí Banskobystričania. Počas podujatia pre návštevníkov otvoríme aj Hodinovú vežu, z ktorej si budú môcť pozrieť jedno z najkrajších námestí na Slovensku – to naše,“

hovorí primátor mesta Ján Nosko, ktorý o 15:00 hod. slávnostne spustí fontánu na námestí.

vinspacirka11

Prvý viceprimátor Jakub Gajdošík ho dopĺňa:

„Mesto Banská Bystrica vníma Vínšpacírku ako dôležitú súčasť letnej turistickej a kultúrnej sezóny na Námestí SNP. Preto sme sa rozhodli organizátorov priamo podporiť finančnou dotáciou z rozpočtu mesta vo výše 4 000 eur. Tým sme dali tomuto podujatiu oficiálny mestský punc.“

tlacovka1

Program vyvrcholí okolo 17:00 hodiny, kedy organizátori ocenia ďalšiu osobnosť Vínšpacírky a známku kvality Bystrický anjel udelia dvom mimoriadnym vínam.

„Ocenenie tohto roku získa ďalšia z vinárskych legiend. Môžem len povedať, že pôjde o osobnosť, ktorá stála pri zrode niekoľkých novošľachtencov a úzko spolupracovala aj s prvou dámou enológie, pani Dorotou Pospíšilovou. Medailu Červeného a bieleho bystrického anjela získajú dve vína z regiónu. Ocenenie známky kvality udelíme vinárstvu, ktoré patrí zhodou okolností medzi tradičných vystavovateľov na Vínšpacírke. Pôjde o dobre známe odrody a výborné ročníky,“

uvádza Martin Turčan, mestský poslanec a člen organizačného výboru.

vinspacirka9

Organizátori priniesli tento rok niekoľko noviniek. Rýchlejšie vydávanie vínnych balíčkov a lístkov má priniesť čítačka QR kódov. Lepšiu orientáciu medzi vinármi, zase prehľadná mapka. Pre hladných degustátorov prevádzky rozšírili ponuku malých chuťoviek. Bonusom je aj špeciálna dvojbobuľa navyše. Pomyselnou čerešničkou na torte celého programu Vínšpacírky je nepochybne pokus o rekord.

„Mnohí si už Vinšpacírku bez sabráže a rekordu nevedia predstaviť. Našim cieľom je vytvoriť rekord v sekaní do diaľky. Princípom bude čo najďalej odstreliť zátku z fľaše metódou sabráže, my si trúfame na minimálne dvadsať metrov,“

vysvetľuje predseda Cechu hostinských Martin Repaský. Na sabráž sa použije talianske víno prosecco nesúce značku obchodnú Mareka Hamšíka „Hamsik Winery“.

martin repasky

Kvôli šetreniu životného prostredia miesto minerálok v plastových fľašiach budú pre návštevníkov k dispozícii barely s vodou na neobmedzené použitie. K lístkom s bobuľami dostanú návštevníci aj mapku vinárov s ich rozmiestnením na stanovištiach po Námestí SNP.

plagat vinspacirka

Lístky na podujatie sú v predaji na prevádzkach Cechu hostinských a online na www.vinspacirka.sk. Počet lístkov je limitovaný, rovnako ako aj čas, dokedy budú za zvýhodnenú predpredajovú cenu 20 €, v čase konania Vínšpacírky to bude 25 €. Aktuálne je predaných už viac ako 900 lístkov s bobuľami z celkového počtu 1 500 ks, čo je tohto roku maximálna kapacita námestia.

A takto to vyzeralo na Vínšpacírke vlani:

Zdroj: Black Apple Vínšpacírka, Foto: redakčné a Mirka Chabadová ilustr.