VIDEO: Diviaky na Uhlisku

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

diviak

Vodičovi z Banskej Bystrice sa pri rannej jazde Uhliskom podarilo natočiť na mobil troch diviakov prechádzajúcich sa po chodníku. Nie je to prvý prípad výskytu diviakov v našom meste.

Pán Matej Koppa bol prechádzkou diviakov v strede Uhliska v piatok ráno o 5:40 hod. prekvapený. Stihol ich natočiť na mobil a video zvesil na Facbook. Pred pár rokmi zhruba na tomto mieste sa prechádzali srnky. Napokon nie je to tak ďaleko z blízkeho Urpína

Vlani zaznamenala Mestská polícia v Banskej Bystrici opakovane pohyb diviačej a líščej zveri v lokalite Belveder na verejne prístupných pozemkoch nad Plavárňou Štiavničky, Medokýšom na Fončorde a v oplotenom areáli ZAaRES.

Bolo potrebné vykonať opatrenia na informovanie verejnosti o výskyte lesnej zveri, ktorú neskôr na základe rozhodnutia Okresného úradu odchytili resp. v niektorých prípadoch bol povolený mimoriadny lov. V Sásovej sa zasa objavili mláďatá diviaka.

Zástupca náčelníka MsP  v Banskej Bystrici Pavol Slovák pre náš portál uviedol:

„Aj touto cestou žiadame  obyvateľov mesta, aby výskyt diviakov v rôznom veku naďalej nahlasovali na dispečing MsP, za účelom eliminácie tejto lesnej zveri v intraviláne mesta a predchádzaniu prípadnému fyzickému stretu s dospelými jedincami diviaka.“

Pri hľadaní potravy blízko obydlí diviaky strácajú prirodzenú plachosť a stávajú nebezpečnými pre ľudí, prípadne  spôsobujú škody na pozemkoch. Našťastie v tomto prípade ani v tých ďalších nebolo zaznamenané žiadne napadnutie človeka lesnou zverou.

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné, video: TV Hronka