Vegánske hody Banská Bystrica 2019

SPRÁVY
2 /

Vegánske hody sú festivalom rastlinného stravovania, ktorý sa koná už od roku 2009 a v Banskej Bystrici sa bude konať vôbec po prvýkrát.

Banskobystrická premiéra

Vegánske hody Banská Bystrica 2019 sa uskutočnia v sobotu 22. júna v Záhrade – centre nezávislej kultúry na Námestí SNP 16 od 10:00 do 20:00 hod.. Ročne Vegánske hody prilákajú naprieč Slovenskom desaťtisíce návštevníkov a návštevníčok, čím sa zaraďujú medzi jedno z najväčších podujatí svojho druhu v regióne.

Na podujatí sa predstavia predajcovia s ponukou udržateľných a ohľaduplných jedál bez živočíšnych zložiek, kozmetiky a drogérie netestovanej na zvieratách. Súčasťou programu budú kuchárske show a prednášky či infostánky neziskových organizácií.

Vstup na podujatie je voľný. Vegánstvo je označované za jeden z hlavných trendov gastronómie v roku 2019 a na Slovensku až 31 % ľudí zvažuje znižovať, alebo už začalo znižovať svoju spotrebu živočíšnych výrobkov.

„Presadzujeme pokrokové riešenia uľahčujúce ľuďom udržateľné a ohľaduplné rozhodnutia v stravovaní. Prinášame nové a jednoduchšie možnosti získavať chutné jedlá a kvalitné výrobky, zlepšujúce životy ľudí a zvierat a znižujúce záťaž životného prostredia. Našou víziou je svet, v ktorom bude možné napredovať a plnohodnotne zabezpečovať potreby ľudí a zvierat, pričom ich rozkvet dokážeme prinášať bez spôsobovania zbytočných škôd a utrpenia,“

hovorí jedna z organizátoriek podujatia Michaela Janíková zo združenia pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti Humánny pokrok.

Program

11:00 -11:30  Alexandra Demetrianová: Ide o chlp, zakážme kožušinové chovy na Slovensku! (prednáška)
12:00 -13:00 Martin Smrek: Efektívny aktivizmus za práva zvierat (prednáška)
13:30 -14:30  Martin Kovaľ: Vegánska strava pri vytrvalostnom športe (prednáška)
15:00 -16:00  Ovocný Check: Orientálny ryžový pilaf s mätovým jogurtom (kuchárska show)
16:30 -17:30 Miroslav Demjan: Cícerové kari so zeleninou na kokosovej smotane (kuchárska show)

Vegánske hody

Svoju históriu začali písať v roku 2009 a od roku 2013 fungujú ako občianske združenie. Podujatie Vegánske hody organizuje združenie Humánny pokrok od úplného začiatku. V minulom roku zorganizovali 4 podujatia a to dvakrát v Bratislave, Košiciach a v Žiline.

Okrem toho združenie vedie osvetové kampane a venuje sa tiež téme zdanenia potravín s vysokou environmentálnou záťažou, pričom s touto témou jeho členovia participovali aj na príprave environmentálnej stratégie Slovenska do roku 2030.

Okrem iného prevádzkujú Vegánsku mapu Slovenska uľahčujúcu ľuďom vyhľadávanie vegánskeho jedla priamo tam, kde sa práve nachádzajú.

Zdroj: Michaela Janíková, Foto: ilustračné