V sobotu začína v Banskej Bystrici festival Barbakan a otvorí ho koncert The Youniverse

FESTIVAL
0 /

Multižánrový festival Barbakan, ktorý začal svoju históriu písať už v roku 1993, čoskoro opäť obohatí kultúrnu jeseň v Banskej Bystrici. A nielen tam, keďže tento rok bude jeho dejiskom opäť aj Bratislava.

Barbakan 2019

Na niekoľkých miestach ponúkne festival tradičný kultúrny mix – od výtvarného programu a vernisáže, cez slovenské filmy a prednášku až po hudobný program s domácimi kapelami aj umelcami spoza hraníc, ktorí si na Slovensku odbijú exkluzívnu koncertnú premiéru.

v sobotu 12. októbra odštartuje koncertná časť vystúpením domáceho objavu The Youniverse v Záhrade – Centre nezávislej kultúry (CNK). Kapela na čele so speváčkou Tammy a gitaristom Jergušom Oravcom vznikla už v roku 2015, no do povedomia sa začína dostávať najmä v posledných mesiacoch, kedy obchádza Slovensko s debutovým albumom CMYK so singlami Dark, Riverbanks a Silver. V Záhrade jej bude predskakovať ešte väčší nováčik na našej scéne – skupina Sushicide.

Po takmer mesačnej prestávke bude hudobný program pokračovať v piatok 8. novembra v Klube 77 koncertom formácie Modré hory. Trojicu Lyrik, Bene a Roland Kánik na pódiu nevidno až tak často, takže koncert tohto Luxus clanu bude rozhodne udalosťou. Aby večer z 8. na 9. novembra neskončil tak rýchlo, o support sa postarajú Wuačkowec & Damian Custom a o dojazd po koncerte DJ Bobsan.

Barbakan bude mať tento rok aj dvoch zahraničných hostí, ktorých si spravodlivo podelia Banská Bystrica a Bratislava. Švédsky muzikant Jay-Jay Johanson, ktorého fanúšikovia trip – hopovej melanchólie môžu registrovať už od druhej polovice 90. rokov, sa ukáže v banskobystrickej Záhrade v piatok 29. novembra. Koncert bude súčasťou jeho európskeho turné, na ktorom predstaví svoj najnovší album Kings Cross (2019).

Rodák z Trollhättanu sa v rámci neho zastaví v Španielsku, Francúzsku, Portugalsku, Grécku či Nemecku. Zaujímavosťou je, že vystúpenie na strednom Slovensku bude jeho jedinou zastávkou v celej strednej Európe. Predskokanom na jeho koncerte bude slovenský hudobník Jerguš Oravec, ktorý tak na Barbakane vystúpi sólovo aj s kapelou The Youniverse.

Zahraničnou akvizíciou pre bratislavskú časť festivalu bude tento rok hudobníčka Hania Rani, ktorá vystúpi 10. decembra v Novej Cvernovke.  Hudba poľskej pianistky a skladateľky pôsobiacej z Berlína je určená pre fanúšikov produkcie Ólafura Arnaldsa, Grandbrothers alebo Jóhanna Jóhannsson a ak by sme ju mali žánrovo zaradiť, bola by to zvláštna škatuľka “súčasná klasická hudba”.

Hania Rani už vystupovala v londýnskom Roundhouse, na obrovskom Open’eri, Off festivale či Eurosonicu, no v Bratislave bude mať slovenskú premiéru. Predskokanom bude domáci Foolk.

Barbakan ponúkne aj filmový program. Návštevníkom festivalu rozhodne netreba predstavovať kritika Petra Konečného, ktorý príde do Záhrady CNK s Nocou najlepších svetových reklám. Šéfredaktor portálu Kinema.sk si na 6. novembra pripraví viac ako 150 reklám, ktoré považuje za výnimočné v symbióze kreatívy a prevedenia. O deň neskôr si budú môcť diváci na tom istom mieste pozrieť tiež slovenské snímky v rámci sekcie Domáca úroda.

Výtvarný program Barbakanu bude tvoriť výstava v banskobystrickom Laboratóriu, kde 29. októbra o 19:00 hod. odprezentujú výsledky maliarskeho workshopu na tému Pod zemou. ktorý bude mať pod patronátom Ján Triaška z Ateliéru STARTUP Katedry maľby FVU Akadémie umení. Viac informácií o festivale získate na https://www.facebook.com/festivalBarbakan/.

Program festivalu Barbakan 2019

12. október: The Youniverse + Sushicide – Záhrada CNK, Banská Bystrica https://www.facebook.com/events/2633506186706785/

29. október: Vernisáž workshopu Pod zemou – Laboratórium, Banská Bystrica

https://www.facebook.com/events/2390622737923722/

6. november: Peter Konečný – Noc najlepších svetových reklám – Záhrada CNK, Banská Bystrica

https://www.facebook.com/events/2113040722323396/

7. november: Filmový program Domáca úroda – Záhrada CNK, Banská Bystrica

8. november: Modré Hory + Wuačkowec & Damian Custom + DJ Bobsan – Záhrada CNK, Banská Bystrica

https://www.facebook.com/events/2363165297282329/

29. november: Jay Jay Johanson + Jerguš Oravec – Záhrada CNK, Banská Bystrica

https://www.facebook.com/events/3188440437862946/

12. december: Hania Rani + Foolk – Nová Cvernovka, Bratislava

https://www.facebook.com/events/540043436740620/

Vstupenky sú v predpredaji na https://www.ticketlive.sk/sk/event/barbakan-festival-2019.

Zdroj: Miro Laník, Foto: ilustračné