V areáli Strednej odbornej školy Pod Bánošom bol včelí deň

Výstava
2 /

Počas  víkendu sa v areáli SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici  konal 14. ročník Celonárodnej včelárskej výstavy. Včelí deň prilákal do Rudlovej  mnohých Banskobystričanov, ale aj návštevníkov zo širokého okolia.

Na podujatí okrem hlavného programu výstavy nechýbal ani sprievodný program, stánky s občerstvením, ale aj bohatá ponuka rôznych druhov medov, propolisov, včelárskych potrieb či iných produktov. Odovzdávali sa aj výročné ceny za najlepšie slovenské medy a ocenenia v ďalších kategóriách súvisiacich so včelími výrobkami.

Návštevníci mohli byť zároveň svedkami slávnostného ukončenia štúdia absolventov SOŠ Pod Bánošom v odbore včelár/včelárka. Každý dostal odznak včelej matky vo farbách erbu nášho mesta, doplnený o valašku, ktorá symbolizuje základný nástroj prvých včelárov.

„Ďakujeme riaditeľovi SOŠ Pod Bánošom Pavlovi Fiľovi, ktorý dlhodobo buduje školu pre rozvoj vidieka tak, aby bola zachovaná výnimočnosť nášho dedičstva,“

uviedol druhý viceprimátor Martin Majling.

Zľava Pavel Fiľo a Martin Majling

Zľava Pavel Fiľo a Martin Majling

Výnimočnú kvalita slovenského včelárstva potvrdila celosvetová výstava v Chile Slovensko obstálo veľmi dobre a stalo sa najúspešnejšou krajinou s 23 medailami.

Riaditeľ banskobystrickej odbornej školy Pavel Fiľo o mede spod Bánoša hovorí:

„Vedecké štúdie hovoria, že keď organizmus prijíma alergén orálnym spôsobom, môže alergiu prekonať. Napríklad ste alergický na palinu, ale keď ju dostanete v drobných častiach peľu v mede, môže sa stať, že telo si vypestuje imunitu. Pravda, musí to byť med z čistého prostredia. Lebo alergény vznikajú okrem iného  tak, že isté rastliny rastú v znečistenom ovzduší. Sme v oblasti, kde sa extenzívne hospodári. To, čo produkujeme, by v iných krajinách nazvali BIO.“

Pavel Fiľo

Pavel Fiľo

Z poľnohospodárstva sa v tomto storočí postupne stalo priemyselné odvetvie. Doplatili a doplácajú na to včely, ktoré opeľovaním kvetov rastlín sprostredkúvajú zázrak zrodu potravín.

„Ak má ľudstvo prežiť, musí sa vrátiť na cestu, kde môžu žiť aj včely. Musíme si uvedomiť, že včely tu nie sú na to, aby nám slúžili, ale aby nám umožnili žiť,“

dodáva Fiľo.

Autor: (tom), Foto: mesto BB a ilustračné