Ukážka americkej demokracie: Do budovy Kongresu vtrhli Trumpovi stúpenci, 4 mŕtvi

ZO SVETA
10 /

Svetové agentúry prinášajú znepokojivé správy z amerického Washingtonu. Tamojšia starostka Muriel Bowserová nariadila v stredu zákaz vychádzania v celom hlavnom meste USA po tom, ako rozhnevaní stúpenci prezidenta Donalda Trumpa prenikli do budovy Kongresu, kde prebiehala debata o potvrdení výsledkov vlaňajších prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil Joe Biden.

Zákaz vychádzania platí od 18:00 hod. miestneho času (štvrtok 0:00 hod. SEČ) do štvrtka 6:00 hod. (12:00 hod. SEČ). Starostka Muriel Bowserová tak reagovala na napätú situáciu okolo sídla Kongresu, keď tisíce protestujúcich obklopili budovu Kapitolu a prinútili kongresmanov prerušiť zasadnutie. To bolo zvolané na oficiálne potvrdenie zvolenia demokrata Joea Bidena za budúceho šéfa Bieleho domu.

Budovu Kapitolu uzavreli z bezpečnostných dôvodov a kongresmanov z nej začali evakuovať. Viacero protestujúcich vniklo dovnútra, ako ukázali aj zábery amerických televízií. Pred budovou došlo k potýčkam demonštrantov s policajtmi a niektorí ľudia strhávali kovové bariéry pod schodmi vedúcimi k hlavnému vstupu.

Vnútri členom Snemovne reprezentantov podľa agentúry AP polícia povedala, aby si nasadili plynové masky uložené pod svojimi sedadlami po tom, ako v Rotunde Kapitolu použili slzotvorný plyn. Policajti mali v rámci opatrení na ochranu kongresmanov v snemovni vytiahnuté zbrane, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na svedkov.

K potýčkam došlo krátko po tom, ako Donald Trump vystúpil pred tisícami svojich prívržencov neďaleko Bieleho domu, ktorým zopakoval svoje nepodložené tvrdenia o volebných podvodoch, a vyhlásil, že nikdy neuzná svoju porážku:

„Nedovolíme, aby umlčali vaše hlasy,“

povedal Trump davu ľudí, ktorí na miesto prichádzali už od úsvitu. Hodinu po vypuknutí zrážok dosluhujúci prezident na Twitteri vyzval svojich stúpencov, aby „zachovali pokoj“ a „podporili políciu“, ktorá je podľa jeho slov „skutočne na strane našej krajiny“.

Viceprezident Mike Pence vyzval Trumpových podporovateľov, aby odišli:

„Tento útok na náš Kapitol nebudeme tolerovať a dotknuté osoby budú stíhané v plnom rozsahu zákona.“

Demokratickí lídri v senáte a snemovni vydali spoločné stanovisko:

 „Vyzývame prezidenta Trumpa, aby požadoval od všetkých protestujúcich okamžitý odchod z Kapitolu.“

Republikánsky líder snemovne reprezentantov Kevin McCarthy požiadal Trumpa, aby vystúpil s prejavom:

„Hovoril som s prezidentom. Toto sa musí skončiť, je to neprijateľné.“

Vo Washingtone bude zasahovať Národná garda štátu Virgínia. Do Kapitolu ju poslal demokratický guvernér Ralph Northam na žiadosť starostky DC. Medzičasom povolal gardu a federálne sily už aj Donald Trump.

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi v sídle amerického Kongresu bola postrelená jedna osoba, ktorú previezli do nemocnice, informovala agentúra AP. Postrelenou je podľa správy televízie CNN žena, ktorú strela zasiahla do hrudníka a ktorej poskytovali zdravotníci prvú pomoc.

Demonštranti podporujúci prezidenta Donalda Trumpa predtým prenikli do budovy Kapitolu a  podľa záberov televízií C-Span a NBC sa dostali aj do zasadacej sály Senátu.

Víťaz prezidentských volieb Joe Biden vystúpil s prejavom a vyzval Donalda Trumpa, aby prehovoril k národu: 

„Na slovách prezidenta záleží bez ohľadu na to, aký je dobrý alebo zlý. V najlepšom prípade môžu inšpirovať. V najhoršom prípade môžu podnecovať k násiliu.“

Medzitým v sídle Republikánskej strany vo Washingtone našli výbušné zariadenie, ktoré úspešne deaktivovali. Ďalší podozrivý balík objavili blízko sídla demokratov, ktoré evakuovali. Obe sú blízko Kapitolu.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok očakáva, že americké inštitúcie zvládnu situáciu v duchu právneho štátu:

„S veľkým znepokojením sledujem dianie v Kongrese. USA majú za sebou mimoriadne napätý volebný súboj, ale tak ako všade v demokratických spoločnostiach, občania rozhodli a ich vôľa musí byť rešpektovaná.“

Americké ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že nasadilo približne 1 100 príslušníkov Národnej gardy do ulíc metropoly Washington, aby pomohli ukončiť protesty pred budovou Kapitolu. Útok na americké sídlo Kongresu v hlavnom meste Washington si vyžiadal životy štyroch ľudí. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na veliteľa tamojšej polície Roberta Conteeho.

Jeho vyjadrenie prišlo po tom, čo stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočili v stredu na Kapitol a prinútili kongresmanov prerušiť zasadnutie o potvrdení víťazstva Joea Bidena v prezidentských voľbách. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia. Počas násilností polícia zadržala 52 osôb, 26 z nich zadržala na pôde Kapitolu.

Toto vniknutie davu do Kapitolu je prvým za posledné dve storočia. Naposledy doň násilne vstúpili britskí vojaci počas vojny v roku 1812. Aj takto vyzerá súčasná americká demokracia v praxi.

Zdroj: zahraničné agentúry a TASR, Foto: ilustračné