The Legits Blast v meste pod Urpínom už štartuje štvordňovú tanečnú horúčku

KULTÚRA
1 /

Najbližšie dni bude v Banskej Bystrici dominovať tanec. Stovky tanečníkov z celého sveta aj napriek náročným podmienkam spojených s pandémiou pricestovali do srdca Slovenska. Pred odbornou porotou predvedú v napínavých tanečných súbojoch svoje schopnosti, kreativitu a talent.

Hlavný program jedného z najväčších sviatkov breakingu začína už vpiatok 23. júla. Podujatie odštartuje nosný projekt Outbreak Europe s postupovými battlami v šiestich kategóriách, vrátane kategórie Cypher King/Queen. Mená tých najlepších budú známe v sobotu podvečer, kedy súťaž s nezabudnuteľnou atmosférou a dych berúcimi kreáciami vyvrcholí.

Ako prvá zo zahraničných tanečníkov pricestovala na Slovensko  B-Girl Kastet z Ruska,  dvojnásobná víťazka najprestížnejšieho podujatiasveta Red Bull BC One. Kastet si robí ambície na titul v ženskej kategórii.

,,Minulý rok sa spomedzi 343 prihlásených mužov v kategórii 1vs1 Breaking stal víťazom online edície Johnny Fox zo Španielska a tento rok sa pokúsi o obhajobu svojho titulu. Medzi ženami sa najviac darilo Japonke Ayumi, ktorá vyhrala titul prvýkrát. V detskej kategórii do 16 rokov porotcov najviac oslovil ruský reprezentant B-Boy Miracle a najlepšou dvojicou sa stali Willastr8 z Austrálie a Thesis z USA,“

rekapituluje minulý ročník Martin Gilian, organizátor festivalu.

Medzi tanečnou, ale aj laickou verejnosťou je za najatraktívnejšiu časť festivalu považovaný „battle“ národov Rep Your Country.

„Finále patrilo minulý rok Mexičanom a Rusom, ktorí sa radia medzi elitné tímy. Som si istý, že chuť získať titul, rozhodne nebude chýbať ani ostatným skupinám. Či už si tanečník vyberie piatok, sobotu alebo nedeľu, vstup na jednotlivé dni mu bude sprístupnený len za cenu 25 €,“

hovorí Gilian a pozýva na zaujímavé podujatie všetkých tanečníkov, ktorí by sa chceli zapojiť len na jeden deň.

Tanečné kreácie bude posudzovať porota, do ktorejzasadne aj spomínaný bboy Keebz. Ten tancoval v Universal Studios v Orlande, účinkoval v niekoľkých známych tanečných filmoch. Patril do tanečného tímu Justina Biebera počas jeho „Purpose World Tour“. Fanúšikovia ho tiež poznajú ako člena top breakingových skupín „The Squadron“ a „Mind180“ z USA.

Aj napriek dobre sa vyvíjajúcej situácii súvisiacej s koronavírusom, organizátori plne rešpektujú všetky usmernenia a vyhlášky.

 „Zdravie je to najdôležitejšie. Dôsledne sledujeme pravidlá, vyhlášky, sme v neustálom kontakte so všetkými kompetentnými orgánmi a spolupracujeme s nimi v rámci prípravy The Legits Blast,“

konštatuje druhý z dvojice zakladateľov podujatia The Legits Blast, Miro Križan.

Platné nariadenia sa tak prejavili aj v počte účastníkov, ktorý je limitovaný či už pre vonkajšie aktivity alebo podujatia v interiéri. Pre všetkých návštevníkov festivalu platí, že musia mať platný negatívny test, alebo byť plne zaočkovaní.

Podrobné informácie o The Legits Blast, programe, rovnako ako aj o protipandemických nariadeniach nájdete na www.tlb.sk

The Legits Blast patrí pod hlavičku medzinárodného projektu E-Cypher, ktorého cieľom je propagovať hip-hopovú kultúru a rovnosť medzi mladými v Európe. Projekt je realizovaný aj vďaka podpore Európskej komisie v rámci programu Creative Europe. The Legits Blast 2021 tiež podporuje Mesto Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj, Oblastná organizácia cestovného ruchu, spoločnosti Orange a Motor-Car Banská Bystrica.

Projekt Mladí sú budúcnosť je realizovaný za podpory Veľvyslanectva USA na Slovensku, Fondu na podporu umenia, BBSK a Mesta Banská Bystrica.

Zdroj: Black Apple , Foto: The Legits Blast ilustračné