Tento rok patrí prípravám Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2021

ŠPORT
0 /

Banská Bystrica sa v závere júla 2021 stane na týždeň hlavným mestom európskeho mládežníckeho športu. Na XVI. letný Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) príde viac ako 3600 športovcov a členov ich sprievodu z päťdesiatich európskych krajín.

Rok príprav na EYOF 2021

Tento rok bude preto o intenzívnych prípravách na veľké podujatie, ktoré nás čaká. EYOF je najväčšie európske multišportové podujatie pre mladých športovcov vo veku od 14 do 18 rokov. Športovci v letných i zimných športoch sa stretávajú v dvojročných cykloch v nepárnych rokoch. EYOF sa koná pod záštitou Medzinárodného olympijského výboru, o jeho organizátorovi rozhodujú Európske olympijské výbory.

Už takmer pol roka pracujú správna rada i organizačný výbor na prípravách podujatia. Usporiadatelia v iných mestách majú na prípravy päť rokov, v Banskej Bystrici sa musí všetko zvládnuť v zrýchlenom tempe za necelé dva roky.

V roku 2016 získali právo organizovať EYOF 2021 Košice, po troch rokoch však zo snáh upustili a v júli 2019 prevzala túto úlohu Banská Bystrica. Mesto založilo neziskovú organizáciu EYOF 2021 a vláda následne odsúhlasila finančné prostriedky na podujatie.

„To bolo kľúčové. Čakali sme takmer do konca augusta, kým sa tento proces skončil. Vtedy sa definitívne potvrdilo, že môžeme zorganizovať EYOF. Všetko však musíme zvládnuť v zrýchlenom režime. Stále je veľa úskalí na ceste k vydarenému podujatiu,“

uviedol riaditeľ organizačného výboru EYOF 2021 Peter Korčok. Doplnil ho primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko:

„Od vlády dostaneme financie na rekonštrukciu a výstavbu športovej infraštruktúry v meste. Vďaka tomu nemusíme investovať prostriedky do niektorých športovísk z rozpočtu mesta. Môžeme ich presunúť do iných oblastí, ako sú doprava, školstvo či sociálne veci.“

Bude to o kompaktnosti

Prioritou organizačného výboru je pripraviť z hľadiska športovísk a ubytovania kompaktné kontinentálne multišportové podujatie. Aj vzhľadom na novú medzinárodnú športovú agendu 2020, ktorú presadzuje prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, by mal práve EYOF 2021 ukázať, že multišportové podujatia môžu ísť z veľkých aglomerácií aj do menších miest a regiónov.

Banská Bystrica chce ukázať, že je to možné urobiť aj s minimalistickým rozpočtom a nastaviť v tomto smere latku pre iných organizátorov. Primátor mesta a prezident organizačného výboru Ján Nosko, ktorý na slávnostnom záverečnom ceremoniáli XV. letného EYOF v júli 2019 v Baku prevzal ako predstaviteľ ďalšieho mládežníckeho podujatia vlajku Európskych olympijských výborov, povedal:

„Chceme urobiť kompaktné podujatie, mať čo najviac športov na relatívne malom území, čo kladie menšie nároky na dopravu. Máme aj záložný plán, ak sa niektoré aktivity pri budovaní infraštruktúry nepodarí naplniť. Sme síce v časovom strese, ale nikomu z nás nechýba chuť a vôľa, aby bol tento projekt úspešný.“

Športový park Štiavničky

Centrom EYOF 2021 bude Športový park, ktorý vznikne v areáli na Štiavničkách. Jeho srdcom bude Štadión SNP, ktorý bude armáda v súčinnosti s ministerstvom obrany v nasledujúcich mesiacoch rekonštruovať a vznikne Národný atletický štadión. Práve na ňom bude 25. Júla 2021 otvárací ceremoniál celého podujatia.

Na tomto mieste vznikne unikátny koncept prepojených športovísk, ktorý nemá u nás obdobu. Je zaujímavý aj pre divákov, keďže v malom priestore môžu navštíviť množstvo športov. Dnes už pri štadióne nie sú stožiare umelého osvetlenia, ktoré mesto odstránilo, priestory vyprázdnili už aj futbalisti MFK Dukla a kluby z regiónu si odviezli sedadlá z tribún.

Počas podujatia sa v areáli Športového parku na Štiavničkách budú okrem atletických disciplín konať aj súťaže v plávaní, tenise, bedmintone, triatlone, džude a plážovom volejbale.

„Náš koncept sme predstavili už na valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov vo Varšave a zástupcom národných olympijských výborov sa veľmi páčil. Pešie vzdialenosti pre účastníkov sú niečo unikátne, na veľkých multišportových podujatiach niečo podobné nebýva. Okrem Štadióna SNP chceme na Štiavničkách využiť aj plážové kúpalisko, športovú halu, plaváreň i tenisový areál. Na plážovom kúpalisku chceme umiestniť aj cateringový stan, oddychové zóny. Je možné, že počas EYOF bude otvorené aj pre bežných návštevníkov,“

dodal Peter Korčok.

Súťaže v športovej gymnastike sa budú konať na zimnom štadióne, basketbal prichýlia haly Pedagogickej fakulty UMB a v Badíne. Centrom cyklistiky bude Námestie SNP a v nasledujúcich týždňoch sa rozhodne o dejisku hádzanárskych turnajov.

Do mesta možno zavíta aj Peter Sagan

Už počas roka 2020 sa uskutočnia viaceré testovacie súťaže. Jednou z nich by mala byť aj etapa pretekov Okolo Slovenska, ktorá bude vrcholiť práve v našom meste. Organizátori sa snažia dostať na štart aj trojnásobného majstra sveta Petra Sagana.

V auguste sa v Banskej Bystrici uskutoční Európsky pohár v triatlone a pripravené sú aj ďalšie testovacie podujatia.

Hľadá sa podoba maskota

Mesto pod Uprínom je s spájané s povesťami o permoníkoch, preto bude banský škriatok aj maskotom EYOF. O jeho podobe sa rozhodne vo výtvarnej súťaži, ktorá je určená pre širokú verejnosť.

Úlohou súťažiaceho je do 28. februára 2020 vytvoriť návrh podoby maskota – permoníka, ktorý bude symbolizovať oblasť Banskej Bystrice. Organizátori vypísali štyri kategórie – pre deti do 10 rokov, mládež od 10 do 18 rokov, verejnosť od 18 rokov a profesionálnych výtvarníkov.

Do súťaže budú prijaté plošné práce (maľba, kresba, grafiky) a práce vytvorené v grafických programoch. Diela majú byť vo formáte A4 alebo A3, počítačové práce vo formáte pdf. O víťazoch a konečnom návrhu maskota rozhodne odborná porota, ktorú zostavili Slovenský olympijský a športový výbor a Európsky olympijský festival mládeže Banská Bystrica 2021. Víťazné návrhy budú ocenené diplomom a vecnými cenami.

Viac informácií o výtvarnej súťaži nájdete na weboch Slovenského olympijského a športového výboru www.olympic.sk a Európskeho olympijského festivalu mládeže 2021 www.eyof2021.com.

Zdroj: Tím EYOF a Radničné noviny, Foto: mesto BB a ilustračné