Sviatok žien má dlhoročnú tradíciu

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

mdz1

Deň 8. marec patrí tradične sviatku žien. Niekedy sa u nás žartom vravelo, že je to vlastne „Medzinárodný deň mužov“ kvôli oslavám, ale MDŽ zostal napokon tým, čím bol pôvodne. Muži si v tento deň uctia svoje manželky, priateľky či kolegyne v práci, spolu s deťmi matky či staré matky, čo by však malo platiť aj počas všedných dní.

Medzinárodný deň žien

MDŽ pripadá každoročne na 8. marec a je medzinárodne uznávaným sviatkom stanoveným OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

mdz

Demonštrácie žien na konci zimy, tradične v nedeľu, sa najskôr odohrávali v USA na popud Socialistickej strany USA. Veľké zhromaždenie za volebné právo žien sa konalo 8. marca 1908 v New Yorku. Na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v roku 1910 v Kodani presadila nemecká socialistka Klára Zetkinová medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátumu.

klara zetkin

História MDŽ

Dátum 8. marec sa ustálil až po 1. svetovej vojne, najmä pod vplyvom veľkej demonštrácie v Petrohrade v roku 1917 tesne pred Februárovou revolúciou, ktorá sa konala poslednú nedeľu vo februári podľa juliánskeho kalendára, čo odpovedá 8. marcu kalendára gregoriánskeho. Sviatok sa rýchle rozšíril, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickú socialistickú obdobu Dňa matiek.

Pred prvou svetovou vojnou vytýčili ženy predovšetkým tieto požiadavky: volebné právo, osemhodinový pracovný čas a zlepšenie špeciálneho zákonodarstva.

V Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku sa prvý MDŽ konal už v roku 1911. Roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom Rusku. Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade je roku 1917 pevne ustanovený 8. marec ako MDŽ. Od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.

MDŽ na Slovensku

Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol sviatok MDŽ znovu obnovený.

Po novembri 1989 viacerí politici začali označovať sviatok žien za komunistický prežitok, ale aj to sa postupne zmenilo. Faktom však je, že jednou z mála politických strán, ktorá si už roky pravidelne na celom Slovensku pripomína MDŽ, je SMER-SD.

Žiadnu ženu neurazí pekný kvet či láskavé slovo, naopak. A nezabráni tomu ani súčasná „blbá“ nálada panujúca dnes na Slovensku po úkladnej vražde dvoch mladých ľudí, ktorá  sa vyšetruje pod veľkým politickým tlakom…

Autor: (dem), Foto: ilustračné a archív