Štátna opera v Banskej Bystrici predstavuje novú sezónu 2024/2025

KULTÚRA
0 /

Banskobystrická Štátna opera zverejnila program divadelnej sezóny 2024/2025. Diváci sa môžu tešiť na 3 scénické premiéry: operetu, tanečný titul a operu, ako i 22 repertoárových titulov, ktoré sa budú v jej priebehu reprízovať. Chýbať nebudú obľúbené koncerty – komorné i symfonický.

Otváracím podujatím sezóny bude v septembri Koncert speváckeho zboru Štátnej opery. V októbri do divadla pod Urpínom zavíta československá operná diva Gabriela Beňačková. Predstaví sa koncertom v rámci turné pri príležitosti ukončenia svojej umeleckej kariéry. Okrem nej sa na podujatí predstavia aj laureáti jej medzinárodnej súťaže, ktorí zároveň získali Cenu Štátnej opery.

Gabriela Beňačková

Gabriela Beňačková

November bude patriť pravidelnému turné Štátnej opery v Japonsku. Tentoraz sa banskobystrickí sólisti predstavia operou G. Pucciniho La Bohéme. Na domácich doskách odznie symfonický koncert v rámci Roka českej hudby a výročia Nežnej revolúcie.

Na prvú premiéru sezóny si diváci počkajú do decembra. Inscenačný tím na čele s dirigentom Jánom Procházkom a režisérom Petrom Oravcom pripraví svetoznámu operetu J. Straussa ml. Netopier. V januári Štátna opera odohrá, tak ako každý rok, Novoročný koncert a vo februári sa s úspešnou inscenáciou Verdiho Aidy zúčastní prestížneho operného festivalu Opera Praha.

V marci 2025 bude mať premiéru tanečná autorská inscenácia Frida režisérky a choreografky Mariky Mikanovej. Poslednou premiérou sezóny bude obľúbená Mozartova opera Figarova svadba v hudobnom naštudovaní Igora Bullu a v réžii Dany Dinkovej, ktorá sa uskutoční v máji.

Štátna opera sa na Vás teší v novej divadelnej sezóne! Viac sa dozviete na www.stateopera.sk.

Štátna opera Banská Bystrica

Štátna opera Banská Bystrica

Zdroj: Katarína Vollmannová, Foto: Štátna opera BB a ilustračné