SOS uvádza komédiu Medzibrodského kočovného divadla Legenda (Jánošikowa?)

KULTÚRA
0 /

Stredoslovenské osvetové stredisko pri príležitosti DNÍ MESTA BANSKÁ BYSTRICA uvádza divadelnú komédiu pre dvoch hercov a bábky, s pesničkami a humorom LEGENDA (JÁNOŠIKOWA?). Predstavia sa dvaja herci Medzibrodského kočovného divadla Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec.

Predstavenie na motívy hry Jozefa Mokoša, s ktorým  Medzibrodské kočovné divadlo už druhú sezónu žne veľké úspechy, sa uskutoční dňa v piatok 14. júna 2019 o 18:00 hod. na nádvori SOS Dolná 35. Vstupenky si môžete zakúpiť v Informačnom centre Banská Bystrica v historickej Radnici a pol hodiny pred predstavením v divadle. Vstupné je 5 €.

Komédiu Legenda (Jánošikowa?) prináša První medovníkové lútkové teátro Džordža Gaviára a Toma Burnea v spolupráci s Medzibrodským kočovným divadlom. Ide o „paškvil“ pre dvoch hercov a bábky, so živou hudbou a piesňami. Na motívy hry Jánošík od Jozefa Mokoša inscenáciu upravili a hrajú Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec s bábkami.

Predstavenie vychádza z úspešnej inscenácie MKD “Jánošík podľa Jozefa”, ktoré v roku 2018 získalo 1. miesto na celoslovenskej prehliadke Palárikova Raková. S touto hrou sa  divadelníci predstavili na doskách Slovenského národného divadla.

Jedna z replík hry znie:

„Je to už 330 rokov, čo sa v Terchovej narodil obyčajný človek Juraj Jánošik. Dlho si nepožil, veľa toho nenazbíjal a bez toho, aby sa o to nejako špeciálne pričinil, stala sa z neho legenda a národný hrdina. A čím nám je Jánošík dnes, Slováci? Lebo pravda je len jedna. Tá, ktorej chce človek veriť…”

 Medzibrodskí divadelníci sa však nerozhodli pre oprašovanie našej národnej legendy:

Povedali sme si, že už sme natoľko dospelí, že nepotrebujeme žuvačkových Jánošíkov, povýšených in memoriam do hodnosti generála. Že tu máme reálne a skutočné osobnosti, ktoré aj niečo reálne dokázali. Takou je aj Jozef Mokoš a jeho dnes už legendárny Jánošík, inscenovaný na mnohých profesionálnych javiskách či už bábkarskych alebo činoherných.“

Organizátori aj herci sa tešia na Vašu návštevu s prianím príjemne strávených chvíľ s humorným divadlom.

Autor: (dem) , Foto: Medzibrodské kočovné divadlo