Slovenské vzdušné sily na SIAF 2019 s atraktívnym programom

SPRÁVY
0 /

Už len dva týždne ostávajú do otvorenia brán sliačskeho letiska a štartu 9. ročníka Medzinárodných leteckých dní SIAF 2019. Prvý augustový víkend (3. a 4. 8.) sa na vzletovej a pristávacej dráhe či stojisku lietadiel v diváckej zóne, predstavia účastníci z 13-tich krajín.

Bohatý letový program s novými typmi lietadiel a vrtuľníkov pripravujú aj slovenské vzdušné sily. Bezpochyby atraktívnou letovou ukážkou bude tzv. renegát. Hlavný programový partner, Ministerstvo obrany SR, ňou chce fanúšikom letectva priblížiť, čo je to ostrý vzlet, pomoc lietadlu v núdzi a jeho privedenie na pristátie.

Migy 29 v atraktívnej letovej ukážke

Kompletný „arzenál“ slovenskej leteckej techniky ponúkne stojisko statických ukážok v diváckej zóne. Na sliačskej oblohe budú mať návštevníci jedinečnú príležitosť vidieť MiGy-29, ktoré pomaly končia svoju službu v slovenskej armáde. Piloti bojovej letky, mjr. Ing. Dušan Tichýmjr. Ing. Peter Lukáčik z Taktického krídla generálmajora Otta Smika Sliač, sa predstavia nielen počas úvodného preletu, ale aj v samostatnej letovej ukážke.

Piloti predvedú tzv. renegát, čiže pomoc lietadlu, ktoré môže byť v núdzi alebo je podozrivé, a jeho privedenie na pristátie, kde sa ho ujmú pozemné pohotovostné jednotky. Ak sa po preverení lietadla zistí, že išlo len o technickú chybu alebo zablúdenie, tak lietadlo  s cestujúcimi a posádkou prepustia. Je to zásah, na ktorý sú naši piloti primárne cvičení. Práve nedávno museli uskutočniť tzv. ostrý vzlet z Leteckej základne Sliač, pretože riadenie letovej prevádzky nemalo spojenie s talianskym dopravným lietadlomnad naším územím. Pri tejto ukážke uvidia návštevníci SIAF-u v úlohe lietadla v núdzi ďalší zo strojov slovenských vzdušných síl,“

hovorí výkonný riaditeľ MLD SIAF Ivan Hůlek.

Slovenský Black Hawk premiérovo v samostatnej letovej ukážke

Piloti Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Ambruša Prešov ukážu návštevníkom Leteckej základne Sliač, ako v krátkom čase zvládli prechod na novú leteckú techniku. V letovej ukážke sa predstaví posádka vrtuľníka UH-60 Black Hawk, mjr. Ing. Vojtech Pitronmjr. Ing. Štefan Okoš. Ich zostava sľubuje okrem iných prvkov aj letové manévre, akými sú visenie a otáčanie vo vise, zbrzdená zákruta, súvrat a autorotácia.

Spartan C-27 nebude na sliačskej oblohe chýbať

Posilu Dopravného krídla generála Milana Rastislava Štefánika Kuchyňa bližšie predvedú divákom za letu počas dynamickej letovej ukážky piloti dopravnej letky mjr. Ing. Peter Jakubčínmjr. Ing. Stanislav Štovka. Môžeme sa tešiť na vzlet s maximálnym výkonom, let na maximálnej a minimálnej rýchlosti, manéver taktického pristátia, ale aj atraktívne cúvanie na zemi.

Organizačné info pre návštevníkov

– lístky sa 3. a 4. augusta začnú predávať na bránach letiska už od 7:00 hod.

– ľudia by mali vyraziť na SIAF v dostatočnom časovom predstihu

– brány sliačskeho letiska sa otvárajú o 8:00 hod.

– letový program sa začína o 10:00 hod.

– nebude chýbať detská zóna a atrakcie pre celúrodinu

– viac info na nájdete na:www.siaf.sk, FacebookInstagram. Vo FB skupine “Cestujem na SIAF” si môžu návštevníci SIAF-u dohodnúť zdieľanú jazdu

– predpredaj vstupeniek je dostupný cez predpredaj.sk

Zdroj: Zdenka Marhefková, Foto: SIAF a ilustračné