Prvý augustový víkend na Sliači bude patriť najväčšej leteckej udalosti na Slovensku

SPRÁVY
0 /

Deviaty ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF 2019 sa tento rok uskutoční o čosi skôr. Nebude to záver letných prázdnin, ale prvý augustový víkend v dňoch 3. a 4. augusta 2019.

Organizátori SIAF-u privítajú na Leteckej základni Sliač účastníkov z trinástich krajín a fanúšikov letectva zo všetkých kútov Slovenska.  Aj tento rok sa kladie dôraz na bezpečnosť, plynulosť dopravy, atraktívny program a čo najväčší komfort všetkých návštevníkov. Podujatím si v predstihu pripomenieme 75. výročie Slovenského národného povstania.

SIAF 2019 bude o bohatej prezentácii leteckej techniky, statických a dynamických ukážkach i sprievodných atrakciách pre rodiny s deťmi. Vďaka hlavnému programovému partnerovi, Ministerstvu obrany SR, sa  na Sliač  vráti fenomenálna talianska akrobatická skupina Frecce Tricolori.

Vo svojej premiére sa predstaví aj špička sólovej akrobacie – grécky Zeus Demo Team s lietadlom F-16C Block 52+. K talianskym a gréckym účastníkom sa pridajú skúsení francúzski vojenskí piloti, ktorí predvedú majstrovstvo pilotáže na lietadle Alpha Jet. Na svoje letové ukážky sa pripravujú aj Vzdušné sily OS SR a čerešničkou leteckých dní bude špeciálne prieskumné lietadlo včasného varovania AWACS.

„Teším sa na návrat Frecce Tricolori a premiéru Francúzov. V roku, keď si pripomíname sté výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika, si uctia generála, ktorý pôsobil aj v ich krajine. V rámci organizácie dbáme najmä bezpečnosť. SIAF sa presunul na začiatok augusta, čo môže znamenať, že teploty budú vrcholiť. Budeme klásť dôraz na dostatočný pitný režim návštevníkov a ovlažovanie letiska. Opäť pripomíname, že kapacita a priepustnosť ciest je daná. Preto vyzývame ľudí, aby vyšli na SIAF v dostatočnom časovom predstihu,”

hovorí riaditeľ MLD SIAF Hubert Štoksa.

Lístky sa po oba festivalové dni začnú predávať na bránach už od 7:00 hod.  Letisko sa otvára o 8:00 hod. Návštevníci sa tak komfortne dostanú na plochu a nezmeškajú nič podstatné.

Letový program štartuje tradične o 10:00 hod. Zaujímavé info o SIAF-e pribúdajú aj na webe www.siaf.sk a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Organizátori zároveň  na Facebooku spúšťajú skupinu “Cestujem na SIAF”, kde sa môžu kamaráti, susedia či známi z rovnakých miest vzájomne dohodnúť na zdieľanej jazde autom. Cieľom je necestovať na SIAF v aute sám, ale plnohodnotne ho “naplniť” a využiť.

Medzinárodné letecké dni sa snažia byť aj ekologické a ohľaduplné k prírode. V nápojových zónach sa bude čapovať pivo či nealko do zálohovaných pohárov. Každoročne tým znižujeme odpad z leteckých dní takmer o päť ton. Festivalovým štandardom sa všade vo svete stáva žetónový systém. Pri kúpe nápojov bude platiť aj na SIAF-e. Ak návštevníkom v závere dňa nejaké žetóny ostanú, jednoducho si ich pri odchode z letiska zamenia za hotovosť,”

dopĺňa Štoksa.

Organizátori minulý rok pripravili k nápojovým zónam a žetónovému systému aj inštruktážne video:

Kto nechce čakať v deň podujatia v rade, vstupenky si môže zakúpiť už dnes online na https://bit.ly/2WBnhK3.

Zdroj: Zdenka Marhefková, Foto: SIAF