Premiéra dokumentu Mareka Slobodníka Afrika na Pionieri v piatok na amfíku

Kino
0 /

Zasnežené banskobystrické Námestie SNP sa 14. januára 2017 zaplnilo na tú dobu neobvyklými dopravnými prostriedkami. Skupina piatich nadšencov sa vydala na dobrodružnú 15.000 kilometrov dlhú cestu z Banskej Bystrice do Afriky na Jawách 50 Pionieroch.

Africký dokument Mareka Slobodníka

Práve o tejto dobrodružnej ceste rozpráva filmový dokument Mareka Slobodníka „Afrika na Pionieri“, ktorý môžete premiérovo vidieť v piatok 21. júna 2019 o 21:00 hod. na bystrickom amfíku.

Expedícia „Afrika na Pionieri“ odštartovala v januári 2017 v Banskej Bystrici a po jazde celým kontinentom zo severu na juh dorazila začiatkom júna do cieľa v juhoafrickom Kapskom Meste. V päťčlennej výprave bol aj profesionálny kameraman, fotograf či mechanici a každá motorka mala svoju úlohu.

Marekov „Kendžike“ niesol potrebné papiere a doklady, plus dva náhradné motory. Pioniere a ich jazdci zvládli 15 tisíc kilometrov dlhú jazdu cez 13 krajín, o čom je aj spomínaný dokumentárny film.

Autorom celého projektu „Afrika na Pionieri“ je Marek Slobodník. Absolvoval už cestu pionierom do Kazachstanu, ale aj expedíciu naprieč Južnou Amerikou, Austráliou + Indonéziou a Indiou na Jawe 250 so známym českým cestovateľom Danom Přibáňom a jeho žltými trabantmi.

„Kazachstan sme dali sami s malou podporou rodiny a kamarátov. Afrika bola náročnejšia, nielen fyzicky či psychicky, ale aj finančne. Okrem toho, že prvú cestu sme išli ako úplní pankáči a takmer nič po nej neostalo, teraz sme sa polepšili a vytvorili pre vás perfektné videá na čele s kameramanom Martinom Kochánikom a famózne fotografie s dostatkom techniky, z čoho vznikol dokumentárny film,“

hovorí Marek Slobodník.

Tím odvážnych Bystričanov

Ten, kto si myslí, že na motocykli Jawa 50 Pionier s dvojtaktným jednovalcom(obsah 49,9 cm³),výkonom motora 2,6 kW/ 6500 ot./min, ktorý dosahuje najvyššiu rýchlosť 60 km/hod. s priemernou spotrebou 2,3 l/100 km,sa dá cestovať do sveta, asi nemôže byť celkom v poriadku.

Preto nájsť tím na tento projekt nebolo vôbec jednoduché. Našla sa však  partiu bláznov, ktorá nemyslí, ako o sebe s humorom sebe vlastným hovorí skupina piatich odvážnych Bystričanov. Na jej čele bol Marek Slobodník, autor celého projektu a kameraman Martin Kochánik, trialový jazdec, ktorý nemá problém perfektne ovládať svojho pioniera a zároveň v ruke držať kameru.

Tretím do partie bol Marek Duranský, človek, ktorý krásne fotí a našťastie dovtedy ešte na pionieri nesedel, inak by nešiel. A boli to bratia Hurárovci, ktorí vedia opraviť všetko, vždy a všade.

Pätica pionierov na piatich Pionieroch s dvomi náhradnými motormi a náhradnými dielmi o svojej africkej ceste povedala:

„Pioniere naše sedem rokov spali, aby nepoznanú Afriku zdolali.“

Expedičný motocykel Jawa 50 Pionier v múzeu

Stroj známeho svetobežníka z Banskej Bystrice Mareka Slobodníka sa stal najnovším prírastkom v Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej. Na ikonickej motorke československej výroby Marek jazdil už po cestách troch kontinentov.

Naposledy to bola Afrika, ktorú jeho výprava zvládla po celej dĺžke od severu na juh. V minulosti ho už „Kendžike“, ako Marek nazval svojho Pioniera, dostal do Strednej Ázie či na Balkán.

„Určite by som na ňom chcel ešte aspoň jednu cestu uskutočniť. Len momentálne ťažko povedať, kedy to bude. Najskôr zrejme o tri-štyri roky a dovtedy by len zapadal prachom v pivnici, pretože okrem expedícií ho už bežne nevyužívam. Chcel som, aby si ho ľudia mohli pozrieť a toto múzeum mi pripadalo ako správne miesto, kde ho vystaviť,“

vysvetľuje Marek Slobodník o svojom stroji s nezameniteľnou modro – krémovou kapotážou, pokrytou nálepkami najrôznejších tvarov a veľkostí.

Napokon cestu s Pionierom do Afriky uvidíte v piatok večer na bystrickom amfiteátri a s partiou šiestich odvážnych Bystričanov zažijete ich neopakovateľné dobrodružstvá vo filmovom dokumente.