Pozvánka do divadla pre dospelých: Stačí zmeniť slovo a všetko je inak…

KULTÚRA
0 /

Bábkové divadlo na Rázcestí Vás aj počas apríla pozýva na predstavenia pre dospelé publikum, ktoré sa v tomto mesiaci hrajú raz v týždni.

Diagnóza: Slovo

Druhý aprílový týždeň prinesie mimoriadne aktuálnu tému: Aký je pravý význam slov, ktoré všetci dennodenne používame? Na túto otázku odpovedá súčasná hra o pravom význame a hĺbke slov Diagnóza: Slovo. 

„Hra vznikla v roku 2013 spoluprácou divadla a študentov a študentiek Katedry slovenského jazyka a komunikácie UMB v BB, ktorí a ktoré sa do projektu zapojili pod vedením lingvistky Lujzy Urbancovej, PhD.,“

hovorí dramaturgička BDNR Monika Tatarková.

Výskumom autentických záznamov medziľudskej komunikácie od vtipov a anekdot až po texty klasických autorov a autoriek, či ľudovú slovesnosť, vznikol scenár, ktorý zachytáva skutočný stav verejnej aj intímnej komunikácie. Sú vtipy milé, príjemné a smiešne? Či skôr vulgárne, násilné a diskriminačné? Kde začína a končí metafora a kde sa za banálnym slovným spojením rodí násilie?

O skutočnej povahe slov, o skrytej agresii a násilí, ale aj humore a prekvapivých súvislostiach v komunikačných prejavoch, hovoria herečky BDNR. V inscenácii si zahrajú aj hostky – neherečky, ktoré zo svojho pohľadu a skúseností uvažujú o fenoménoch, ktoré bežne konštatujeme slovami „to sa len tak hovorí“. Pretože stačí zmeniť slovo a všetko je inak!

Pozývame Vás na kus reči, v utorok 10. apríla o 19:00 hod. do divadelnej sály Bábkového divadla na Rázcestí.

 

Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR