Povedzme NIE RAKOVINE vo štvrtok v bystrickej Europe

Zdravie
0 /

Od východu na západ. Po Košiciach, Prešove, Poprade a Trenčíne Vás aliancia „Nie rakovine“ pozýva  do Banskej Bystrice,

Štvrtková akcia Nie rakovine v Europe

Príďte vo štvrtok 18. apríla 2019 do OC EUROPA a opýtajte sa Bibiany Ondrejkovej a dobrovoľníkov, čo všetko sa deje v čreve. Povedzte #NIERAKOVINE spolu s dobrovoľníkmi aliancie a získajte ŽIVOT ZACHRAŇUJÚCE INFORMÁCIE.

„Na našej #črevotour sa k nám pridáva aj banskobystrická speváčka a herečka Dagmar Rostand, ktorá posilní naše nadupadné edukačné dobrovoľníčky. Ráno nafúkneme naše megačrevo, aby ste sa mohli pozrieť do jeho útrob,“

hovorí ambasádorka aliancie „Nie rakovine“ herečka Bibiana Ondrejková.

Tím aliancie sa teší sa na Vaše zvedavé otázky a nezabudnite heslo: „Nepoznám žiadne tabu ohľadom rakoviny hrubého čreva!“ Dobrovoľníci Vám ukážu aj to, ako správne použiť testy na prevenciu rakoviny hrubého čreva a môžete si s nimi zaspievať aj skríning song kampane ŠÁLKA KÁVY.

Stolica môže byť stále tabu

Začiatkom roka sa spustila pilotná fáza národného skríningu na rakovinu hrubého čreva a cieľom je skríning zaviesť aj celoplošne. Možno ste do svojej schránky dostali test na skryté krvácanie, v opačnom prípade však neseďte so založenými rukami. O prevenciu sa môže v súčasnosti postarať zodpovedný lekár, ktorý pacientovi test na skryté krvácanie dá, alebo si ho musí vypýtať sám pacient, ktorý by mal byť informovaný.

Stále je veľa faktorov, prečo je potrebné robiť osvetu, aby sa zvýšil záchyt, ale v skorých štádiách, kedy je rakovina hrubého čreva a konečníka liečiteľná. Všetky poisťovne uhrádzajú test po päťdesiatke v plnej výške, niektoré dokonca už po 40. roku života. U svojho lekára sa informujte pri najbližšej návšteve. Test trvá niekoľko minút a nie je to nič nepríjemné, hoci je pre Slovákov často ešte stále tabu hovoriť o stolici. To musí ísť bokom, ide o život.

Ambasádorka Bibiana Ondrejková

Rakovina hrubého čreva, no aj vo všeobecnosti rakovina ako taká, je diagnóza, ktorú nechce u lekára počuť nikto z nás. Napriek tomu však postihuje čoraz viac ľudí a berie im životy bez opýtania. To je aj prípad herečky Bibiany Ondrejkovej, ktorej táto zákerná choroba vzala pred pár rokmi otca.

A práve to ju priviedlo k pomoci ľuďom, ktorí rakovinou trpia. Oslovili ju ľudia z aliancie „Nie rakovine“, aby sa stala ich ambasádorkou a šírila osvetu o tom, že rakovinu hrubého čreva je možné podchytiť v počiatočnom štádiu a prežiť plnohodnotný život. Len netreba zanedbávať vyšetrenia.

„Oslovili ma na spoluprácu, keď môj ocko bol chorý na rakovinu pankreasu. On teda aj podľahol tomuto ochoreniu, a vtedy ma oslovili, či by som sa k nim nepridala ako ambasádorka boja proti rakovine pankreasu. A dnes som hrdá, šťastná, že môžem s nimi hájiť tieto farby a ísť s nimi vlastne v tomto bojovom poli a bojovať nielen proti rakovine hrubého čreva, pankreasu, ale aj proti iným typom tohto ochorenia,“ 

uvádza Bibina Ondrejková, ktorá napísala aj text skríning songu kampane „Šálka kávy“.

Autor: (tom), Foto: Nie rakovine a ilustračné