Pohodová literárna kaviarnička s Janem Přeučilem v Divadle Akadémie umení

KULTÚRA
0 /

Divadlo Akadémie umení v Banskej Bystrici a MANA Vás pozývajú na podujatie „Pohodová literárna kaviarnička s Janem Přeučilem“, ktoré sa uskutoční v sobotu 12. novembra 2022 o 18:30 hod. vo veľkom štúdiu  banskobystrického  Divadla Akadémie umení.

Pohodová literárna kaviarnička

Spievajúci nakladateľ a publicista Pavel Mészáros uvádza zaujímavé osobnosti a autorov, ktorí majú blízko k literatúre. Rozprávanie nad šálkou kávy nielen o knihách, ale aj o živote s nadhľadom a humorom, okorenené nestarnúcimi pesničkami.

Jan Přeučil s Pavlom Mészárosom

Jan Přeučil s Pavlom Mészárosom

Stretnutie s populárnym hercom, dabérom a gentlemanom Jánom Přeučilom nad knihou „Desať klobúkov Jana Přeučila”, ktorá vyšla k jeho tohtoročnému životnému jubileu (85 rokov), bude plné spomienok a historiek vážnych aj úplne nevážnych, lebo Ján Přeučil ich okrem svojho talentu nositeľom aj nezameniteľného zmyslu pre humor.

Vstupenky si môžete zakúpiť prostredníctvom Ticketportalu na: https://www.ticketportal.sk/event/Pohodova-literarna-kaviarnicka-s-Janem-Preucilem.

Jan Přeučil  

Narodil sa 17. februára 1937 v Pardubiciach. Vyrastal však v Prahe. Jeho otec František Přeučil (1907-1996) bol novinár, vydavateľ a v rokoch 1945-1948 tiež poslanec parlamentu za Československú stranu národno socialistickú. V roku 1949 ho zatkla Štátna bezpečnosť a v rámci procesu s Miladou Horákovou ho súd odsúdil na doživotie. Prepustili ho až v roku 1963 a v 90. rokoch rehabilitovali.

Zlý kádrový profil zapríčinil, že Jan Přeučil nemohol študovať herectvo, hoci film a divadlo miloval od detstva. Vyučil sa drevárskemu remeslu a pracoval v ČKD, kde začal hrať ochotnícke divadlo. Napokon absolvoval večerné gymnázium a diaľkovo aj štúdium na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU).

Okrem vojenskej služby v Českých Budějoviciach, resp. v Jihočeskom divadle, pôsobil väčšinu svojej hereckej kariéry v pražskom Divadle Na zábradlí (1960-1993). Na jeho javisku vytvoril desiatky postáv v klasickom i modernom repertoári (Kráľ Ubu, Proces, Plešatá speváčka, Hamlet), a tiež v hrách Václava Havla (Zahradní slavnost, Ztížená možnost soustředění, Vyrozumění). V rokoch 1982-1987 bol v divadle aj umeleckým riaditeľom.

Vynikol aj v žánri divadla jedného herca, napríklad v predstavení Šetrnost, za ktoré dostal Cenu Divadelných novín.Na filmovom plátne debutoval v detskej snímke Hry a sny režiséra Milana Vošmika z roku 1958, výraznejšia úloha ho čakala v kriminálke Smrť v sedle, ktorú v tom istom roku nakrútil Jindřich Polák. Odvtedy sa objavoval pravidelne vo filmoch aj televíznych seriáloch, väčšinou v epizódnych úlohách. Spomenúť možno film Zločin v šantánu (r. Jiří Menzel, 1968), komédiu „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (r. Václav Vorlíček, 1970), či detektívky Vím, že jsi vrah (r. Petr Schulhoff, 1971) a Sedmého dne večer (r. Vladimír Čech, 1974).

Diváci ho mohli vidieť v druhom pokračovaní obľúbených komédii o medikoch Jak básníci přicházejí o iluze (r. Dušan Klein, 1984), či vo filme Dobří holubi se vracejí (r. Dušan Klein, 1989).

Často hrával v rozprávkach a tvorbe pre deti sa venoval aj so svojou prvou manželkou Štěpánkou Haničincovou (po jej smrti sa jeho druhou ženou stala herečka Eva Hrušková). Hral v množstve televíznych seriálov, venuje sa tiež dabingu – za túto aktivitu si prevzal v roku 2017 Cenu za celoživotné majstrovstvo.Významnou súčasťou jeho práce je aj pedagogické pôsobenie. V rokoch 1963-1990 vyučoval herectvo a pohybovú výchovu na DAMU, od roku 1997 pôsobí na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Za umelecko-pedagogickú činnosť ho v roku 1988 vymenovali za docenta a v roku 2003 za mimoriadneho profesora. Bohatá je aj jeho publikačná činnosť, svoju životnú a profesionálnu dráhu popísal v autobiografickej knihe Zloun (1997).

Zdroj: (tom) a TASR , Foto: ilustračné