Peter Pellegrini vyhlásil anketu o predčasnom ukončení volebného obdobia NR SR

SPRÁVY
12 /

Líder opozičnej strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini vo štvrtok z parlamentu vyzval ľudí, aby sa zapojili do internetovej ankety v súvislosti so skrátením volebného obdobia Národnej rady SR. Anketu plánuje spustiť 17. novembra.

Peter Pellegrini verí, že ak sa zapojí viac ľudí ako do ankety premiéra Igora Matoviča pred voľbami, bude to pre vládu rovnako záväzné, ako tá jeho. Ak sa zároveň väčšina vyjadrí za ukončenie funkčného obdobia vlády, predloží HLAS-SD do parlamentu ústavný zákon o skrátení volebného obdobia NR SR, aby plénum rozhodlo o predčasných voľbách.

Vzhľadom na pomery v parlamente, v ktorom súčasná vládna koalícia disponuje „nebezpečnou“ ústavnou väčšinou 95 hlasov, Pellegrini pripustil iniciovanie referenda, ak koalícia návrh odmietne, čo je viac ako pravdepodobné.

Moc majú podľa neho v rukách občania, pretože opozícia nemá dostatok síl na povalenie vlády:

„Symbolicky 17. novembra odštartuje HLAS – sociálna demokracia internetovú anketu a na stránke www.referendum2021.sk sa budeme pýtať ľudí, či súhlasia so skrátením volebného obdobia NR SR. Pozývam všetkých ľudí, aby sa do ankety od 17. novembra zapojili a dali jasne najavo, čo si o tejto vláde na čele s premiérom Igorom Matovičom myslia.“

Pellegrini pripomenul predvolebnú anketu hnutia OĽANO, o ktorej Matovič hovoril ako o záväznej pre vládu a body z nej premietol aj do programového vyhlásenia vlády.

Poznamenal, že 17. novembra si Slovensko pripomenie sviatok slobody a demokracie. Hoci by ľudia podľa neho tento deň radi oslávili na námestiach, pre núdzový stav nemôžu:

„Prvýkrát po 31 rokoch sa vládnuci režim vyhráža ľuďom, že ak sa na námestiach zídu, nasadí políciu. Hoc sa mi to nepáči a považujem vyhlásenie núdzového stavu za protiústavné, žiaľ, vyhlásený je a ja sa ako občan musím zdržať akéhokoľvek protiprávneho konania.“

Bystričan Peter Pellegrini deklaroval, že nebude ľudí vyzývať, aby sa zúčastnili na plánovaných protestoch, hoci ani on s opatreniami nesúhlasí. Upozornil, že porušovanie zákonov vedie k anarchii.

Zároveň apeloval na ľudí, ktorí sa aj tak plánujú na protestoch v Bratislave, Banskej Bystrici a inde zúčastniť, aby zachovali pokoj, nenechali sa vyprovokovať a nedali tak premiérovi dôvod zasiahnuť proti nim vodnými delami. Ako alternatívu k protestom navrhol, aby si ľudia 17. novembra v okne zapálili sviečku ako symbol slobody.

Pellegrini v tejto súvislosti kritizoval, že platí zákaz zhromažďovania sa, sú zatvorené viaceré prevádzky i kostoly, hoci vláda sľubovala uvoľnenie po plošnom pretestovaní občanov. Namiesto splnenia sľubov podľa neho premiér vytvára chaos v opatreniach, využíva politiku vydierania občanov, rozdeľuje spoločnosť, uráža ľudí s iným názorom a neváha porušovať ani zákony a ústavu.

„Pripomínam, že nie je beztrestný a nie je nad zákonom, raz za to bude niesť morálnu, osobnú a možno aj trestnoprávnu zodpovednosť.“

HLAS-SD chce spolu s ďalšími demokratickými stranami opozície dosiahnuť zjednotenie postoja občanov voči tejto vláde, ktorý v konečnom dôsledku bude viesť k vypísaniu referenda a jeho úspešnosti.

Zdroj: TASR , Foto: ilustračné