Oslavy 75. výročia SNP by mali stáť takmer 3,5 milióna eur aj s vojenskou prehliadkou

SPRÁVY
0 /

Ministerstvo kultúry SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh finančného zabezpečenia celonárodných osláv 75. výročia SNP. Sprievodné podujatia začnú už v júni, ústredné oslavy budú v dňoch 26. – 30. augusta v Banskej Bystrici  a na ďalších miestach

Na prípravu a organizáciu osláv 75. výročia Slovenského národného povstania navrhuje MK SR vyčleniť čiastku 3 438 492 eur. V rozpočte sa počíta  nielen s organizáciou samotných podujatí, ale aj s nákladmi na opravu a úpravu priestorov, v ktorých sa budú konať jednotlivé akcie.

MG_4436

Do nevyhnutných stavebných úprav Pamätníka SNP v Banskej Bystrici by sa malo investovať 210 000 eur, na opravu Pamätníka Nemecká 220 000 eur. V návrhu rozpočtu je tiež 327 000 eur určených na zabezpečenie opravy komunikácií v meste pod Urpínom, kadiaľ povedie trasa slávnostnej vojenskej prehliadky.

vojenska prehliadka

„Na slávnostnej vojenskej prehliadke, ktorá sa v Banskej Bystrici odohrá 29. augusta popoludní, sa zúčastnia aj jednotky OS SR v replikách dobových uniforiem príslušníkov jednotiek bojujúcich v SNP,“

uvádza rezort kultúry vo svojom návrhu finančného zabezpečenia osláv 75. výročia SNP.

MG_4303

Na nedávnom stretnutí s predstaviteľmi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov na čeôe s predsedom Pavlom Sečkárom ministerka kultúry Ľubica Laššáková okrem informovania o zámere Ministerstva kultúry SR pripraviť novelu dotačného zákona, ktorá bude zastrešovať rekonštrukciu pamätníkov 1. a 2. svetovej vojny, k príprave osláv 75. výročia SNP povedala:

„Súčasťou osláv bude aj rozsiahla expozícia venovaná SNP v priestoroch Dvorany MK SR, ktorá bude sprístupnená verejnosti od 15. júna do konca augusta tohto roka. Vyvrcholením osláv SNP bude veľkolepá vojenská prehliadka v Banskej Bystrici.“

lubica lassakova

Pripravujú sa aj ďalšie výstavy, celovečerný program, dynamické ukážky klubov vojenskej histórie, ukážky mobilizácie, Povstalecký bál v Národnom dome, dobová cyklistická eskadróna Zvolen – Banská Bystrica, mobilná výstava v súprave Legiovlak aj dokumentárny film. Okrem nákladov na propagáciu podujatí a mediálne výstupy sa rozpočtové položky týkajú aj  bezpečnosti účastníkov osláv:

„Na bezproblémový priebeh osláv bude dohliadať približne 1250 príslušníkov Policajného zboru SR.“

Sprievodné podujatia sa okrem Banskej Bystrice budú konať aj v ďalších mestách, napríklad vo Zvolene, Lučenci, Banskej Štiavnici či Trnave. V predvečer hlavného dňa osláv ocenia osobnosti, ktoré aktívne podporujú aktivity Múzea SNP alebo s ním dlhoročne spolupracujú. .

 

Zdroj: TASR a (tom), Foto: Mirka Chabadová a ilustračné