Opozičný aj koaličný politik volajú po objasnení smrti generála Lučanského, jeho manželka…

SPRÁVY
5 /

Nejasné okolnosti smrti generála Milana Lučanského vyvolávajú čoraz viac otázok vo verejnosti, ale aj medzi opozičnými či koaličnými politikmi. Prinášame Vám stanovisko poslanca NR SR a predsedu Hlasu Petra Pellegriniho spolu s názorom bratislavského župana Juraja Drobu (SaS), ale aj svedectvo jeho manželky Martiny o pomeroch vo väzbe.

Peter Pellegrini: Splaťte dlh rodine generála Lučanského i celej spoločnosti

Manželka i deti generála Lučanského majú plné právo vedieť, čo sa dialo s ich mužom a otcom od prvej chvíle, keď ho vzali do väzby, až po ten nešťastný decembrový deň. A má to právo vedieť i celá slovenská spoločnosť.

Žiadam ministerku spravodlivosti, ministra vnútra i ostatné kompetentné osoby, aby tento dlh voči rodine generála Lučanského bezodkladne splatili. A žiadam aj predsedu branno-bezpečnostného výboru Národnej rady Slovenskej republiky, aby okamžite zvolal mimoriadne rokovanie výboru za účasti príslušných ministrov. Máme množstvo otázok o osude generála Lučanského, na ktoré ste povinní zodpovedať celej slovenskej verejnosti.

Ak to neurobíte, bude nad slnko jasnejšie, že v tomto prípade chcete informácie skrývať a celú mimoriadne vážne kauzu zamiesť pod koberec.

Juraj Droba: R.I.P. pán generál Lučanský

Generála Lučanského som na štyri oči stretol iba raz v živote. Mám dosť rokov na to, aby som sa nenechal uniesť prvým, druhým, alebo tretím dojmom. Len konštatujem, že môj prvý dojem bol veľmi dobrý.

Po jeho smrti som hovoril s niekoľkými bežnými policajtmi, do jedného o generálovi hovorili s bázňou a rešpektom. Obvinenie hovorí, že sa v nejakej fáze jeho života mohol z dobrého policajta, ktorý si to odmakal fakt od podlahy, stať človek, ktorý podľahol lákaniu nelegálnych peňazí a zaplietol sa do toho. Mohol, nevieme či to tak naozaj bolo. Ďalšie vyšetrovanie nám snáď ukáže čistú pravdu. Bohužiaľ už bez možnosti pána generála vypovedať.

Nič to nemení na veci, že je nemysliteľné, aby v 21.storočí zahynul vo väzbe bývalý policajný prezident, pod ktorého vedením bolo odstíhaných niekoľko kľúčových grázlov. Nejdem požadovať hlavu pani ministerky Kolíkovej, tá za udalosť nemôže.

Milan Lučanský

Milan Lučanský

A hoc som len obyčajný župan, od kompetentných budem požadovať odpovede na nasledovné otázky:

1) Prečo nie sú zverejnené kamerové záznamy z chodby väznice pred a po bezpečnostnom incidente, ktorý sa odohral v prvej polovici decembra?

2) Aké boli dôvody väzby generála Lučanského, ak bol obvinený zo skutkov, ktoré sa odohrali pred viacerými rokmi?

3) Prečo nebol za takmer mesiac väzobného stíhania ani raz vypočutý?

4) Prečo mu nebolo umožnené počas väzby ani raz sa stretnúť s najbližšou rodinou?

5) Prečo doteraz pod prísahou a pred nezávislou komisiou nevypovedal lekár, ktorý generála vyšetroval a operoval po bezpečnostnom incidente z prvej polovice decembra?

6) Je uniknutá lekárska správa z bezpečnostného incidentu z prvej polovice decembra autentická? Prečo sa k nej doteraz nevyjadril jej autor?

7) Ktorí ľudia mali ku generálovi Lučanskému prístup v cele? Kedy prichádzali a kedy odchádzali?

8)Je pravdou, že pán Lučanský nemal za celý mesiac prístup k advokátovi? Prečo bol väzobne stíhaný v Prešove, a nie v Bratislave, Ilave alebo Leopoldove?

9) Prečo doteraz nevypovedal pod prísahou pred nezávislou komisiou patológ, ktorý konštatoval smrť pána generála a neinformoval o jeho predchádzajúcich zraneniach a príčine smrti?

10) Prečo riešime zdroj úniku lekárskej správy a nie jej obsah?

Dve volebné obdobia som sedel vo výbore na kontrolu činnosti SIS a sedem rokov som bol členom (a dva roky aj predsedom) slovenskej delegácie NRSR pri NATO. Nie som ani génius ani expert na branno-bezpečnostné otázky, ale pár vecí o tejto téme viem. A keď prehovorí niekto ako Milan Žitný, alebo dokonca aj Robert Kaliňák, pozorne počúvam.

Priatelia, táto zbraň dymí, a poriadne. Séria mnohých zlyhaní v služobných postupoch a séria otáznikov. Obávam sa, aby nás zistenia nešokovali. Chcem vedieť pravdu o “samozranení” aj samovražde generála Lučanského. A je mi jedno, kto je práve pri moci.

Juraj Droba

Juraj Droba

Martina Lučanská: Budem môcť dať manželovi môj list a kresbu od našej dcéry do truhly?

Náš Milan sa ocitol v úplnej izolácii. Žiadna prezumpcia neviny neexistuje. Dostal sa do horších podmienok, ako keď by bol odsúdený. Po jeho vzatí do väzby som mu napísala list. Naša dcéra mu nakreslila obrázok. Do balíka sme pribalili televízor a hodinky. Za tri týždne nič nedostal. NIČ! Nemal žiadne správy o tom, ako na neho myslíme, ako ho podporujeme.

Dúfam, že list aj kresba sa nám vrátia čím skôr. Aby sme mu ich konečne dali… do truhly. 

Martina Lučanská

Martina Lučanská

Pohreb zosnulého generála Milana Lučanského by sa mal konať v piatok 8. januára 2021 o 14:00 hodine v obci Štrba. Po celom Slovensku vznikajú pietne miesta, na ktorých ľudia pod podobizňou generála z úcty k nemu zapaľujú sviečky.

Jedno také miesto je aj v Banskej Bystrici pri soche Panny Márie na Námestí SNP, sviečky horia aj pred budovou Krajského riaditeľstva PZ na Ulici 9. mája. Či sa to niekomu páči alebo nie, ľudia si budú pamätať Milana Lučanského ako neohrozeného policajta, ktorý dostal za mreže aj najväčšieho slovenského mafiána Mikuláša Černáka. Česť jeho pamiatke!

pieta v Banskej Bystrici

pieta v Banskej Bystrici 

Zdroj: (dem) a FB, Foto: ilustračné