Októbrový program Hudobného átria ŠVK Banská Bystrica

KULTÚRA
0 /

Vážení milovníci hudby, prijmite pozvanie Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici na hudobné podujatia v mesiaci október 2019.

KinoMusic

Hudobné legendy vo filmoch – návraty do zlatej éry hudobných filmov. Audiovizuálna prehliadka s ponukou projekcií a tematických publikácií. Pre organizované skupiny ponúkame voľný výber projekcií v dohodnutých termínoch.

Projekcie

Streda 9. 10. 2019 16:00 hod. HOLLIDAY INN1942, 100 min., titulky

Americký film je príbehom tanečníka a speváka, ktorý si po odchode zo showbiznisu otvorí vlastný podnik Holiday Inn, najobľúbenejší v okolí. Vďaka hudbe Irvinga Berlina, speváckemu umeniu Binga Crosbyho a tanečného majstrovstva Freda Astaira,  patrí Holiday Inn k najlepším hudobným filmom všetkých čias. Film bol ocenený Academy Awards za najlepšiu pôvodnú pieseň „Biele Vianoce“ a nominovaný na Oscara za najlepší pôvodný scenár.

Streda 16. 10. 2019 o 16:00 hod.  MLADÍK S TRUMPETOU1950, 112 min., titulky

Americký hudobný film v hlavnej úlohe s Kirkom Douglasom a slávnou speváčkou  Doris Day.  Príbeh osamelého chlapca s trúbkou, ktorého talent láskyplnými radami rozvíja skvelý bluesman.

Jeho zúfalá snaha nachádzať stále unikajúci vysoký tón, ktorý nosí v hlave, ale nie je schopný ho zahrať, ho dovedie až do náruče alkoholu. Douglasovu hru na trubku dubluje legendárny Harry James. Doris Day predstaví ďalší skvelý nástroj – svoj hlas. Na svoje si prídu nielen milovníci filmu, ale aj hudby.

Streda 23. 10. 2019 o 16:00 hod.ELVIS PRESLEY: ROUSTABOUT1964, 100 min., titulky

Americký hudobný film s Elvisom Presleym v úlohe motorkára, ktorého dámy spočiatku obdivujú pre jeho mužnosť, avšak keď vezme do rúk gitaru a rozbalí to, svojim speváckym  talentom si nielenže získa ženské  srdcia, ale aj zachráni podnik láskavej majiteľky od bankrotu.

Scenár filmu bol nominovaný na Cenu spisovateľov Guild of America za najlepšie napísaný americký muzikál. Filmový soundtrackový album bol jedným z najúspešnejších Elvisa Presleyho a dosiahol 1. miesto v Billboard Album Char.

Utorok 15. 10. 2019  o 16:00 hod. Josef Bohuslav Foerster: EVA

Hudobné átrium Štátnej vedeckej knižnice a Štátna opera v Banskej Bystrici pozývajú priaznivcov operného žánru na besedu s tvorcami opery Josefa Bohuslava Foerstera: EVA, pri príležitosti premiéry v Štátnej opere v Banskej BystriciHosťami budú režisérka Dana Dinková a dramaturgička Alžbeta Lukáčová, zaznejú aj hudobné ukážky.

Vstup je voľný. Pre organizované skupiny ponúka Hudobné átrium  voľný výber projekcií v dohodnutých termínoch na tel.: 048/47 107 44 alebo  na www.svkbb.eu.

Zdroj: Ingrid Guzmická, Foto: ilustračné