O vypálenej obci Kalište vyjde krásny historický kalendár

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Pohnutý príbeh Kališťa a Kališťanov inšpiroval Vladimíru Luptákovú a Marcela Pecníka k zostaveniu originálneho nástenného kalendára „Kalište 2020“. Kalendár budú jeho autori prezentovať na 14. ročníku Stretnutia generácií na Kališti 22. júna 2019.

Kalendár Kalište 2020

Tohtoročné 75. výročie Slovenského národného povstania je nielen pripomenutím si histórie, ale aj oslavou hodnôt nášho národa. My, mladší, by sme mali dnes s úctou ďakovať generáciám našich starých i prastarých otcov a mám za súčasný svet, ktorý je pre nás bez vojnových  hrôz a strachu.

Udalosti neskorého leta roku 1944, nezištná pomoc obyvateľov Kalište počas jesene i zimy partizánskym jednotkám v protifašistickom odboji, tragicky ukončili dejiny Kališťa, malej obce na úpätí Nízkych Tatier. Kališťania sa ale nestratili, spomienku na svoju rodnú obec, spomienku na svojich blízkych preživších i padlých každým rokom pripomínajú svojim deťom a vnukom na Stretnutí generácií na mieste vypálenej bývalej obce.

„Dnes už Národná kultúrna pamiatka Kalište v roku 2020 pripomenie svetu, že 75 rokov je miestom, kde už síce nežijú ľudia, ale prežíva v nej silná spomienka. Jej nositelia a ich potomkovia žijú ďalej v Banskej Bystrici, v Moštenici, v Slovenskej Ľupči, na Balážoch, ako aj v ďalšom bližšom i vzdialenejšom svete,“

hovorí jedna z autoriek kalendára Vladimíra Luptáková.

Banskobystrické občianske združenie E D U media, vydavateľstvo Agentúra MP s.r.o., Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, pamätníci udalostí, Múzeum SNP a Literárno – hudobné múzeum v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici spojili svoje sily, aby zaujímavým spôsobom vzdali hold smutne známemu Kališťu. Vytvorili krásnu a užitočnú pamiatku na túto obec.

„Výsledkom spoločnej snahy bude nástenný kalendár na rok 2020, ktorý počas dvanástich mesiacov, dvanástimi čiernobielymi zábermi sprostredkuje osudy obce Kalište.  Od prvých predvojnových záberov,  cez pripomienku tragických udalostí, i život vo vypálenom Kališti po vojne, ako aj  výstavbu Nového Kališťa v Banskej Bystrici. Zachytáva udalosti niekoľkých desaťročí a rozpráva príbeh ľudí, ktorých tragické udalosti 18. marca 1945 nezlomili,“

dodáva spoluautor kalendára Marcel Pecník.

Väčšina použitých historických záberov sa týmto kalendárom dostáva na verejnosť vôbec prvýkrát. Kalendár sa verejne odprezentuje na Stretnutí generácií na Kališti 22. júna 2019, ktoré každoročne organizuje Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Múzeum SNP.

Autori veria, že si nájde miesto vo Vašich domoch a že nebude pre Vás len každodennou pomôckou v sledovaní toku času, ale aj pripomienkou vážnych vecí, na ktoré treba myslieť a pripomínať si ich, aby sme ich už nikdy nezopakovali.

Stretnutie generácií na Kališti 2019

Jedno z najúspešnejších tradičných podujatí s protifašistickým odkazom v regióne – Stretnutie generácií na Kališti – má za sebou už 13. ročníkov. Hlavní organizátori, ktorými sú Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a Múzeum SNP spoločne s ďalšími spolupracujúcimi organizáciami , v uplynulom roku uskutočnili dôležitú zmenu v termíne konania.

Namiesto druhej augustovej soboty predsunuli termín na obdobie záveru školského roka v júni s tým, aby boli vytvorené podmienky na väčšiu účasť žiakov a študentov našich škôl.

Vlani sa  po prvýkrát konalo Stretnutie generácií v júni. Jeho organizátori vyhodnotili túto termínovú zmenu ako prospešnú, preto sa bude v ďalších ročníkoch ďalej zdokonaľovať najmä po obsahovej a programovej stránke.  Tohtoročný  14. ročník Stretnutia generácií na Kališti sa uskutoční v sobotu 22. júna 2019.

Kalište tak opäť ožije. Cieľom podujatia je nielen pripomenúť si obete nezmyselného vraždenia počas 2. svetovej vojny, ale aj symbolicky vrátiť Kališťu život. K tomu prispieva aj Sad života, ktorý vysadili predstavitelia 105 slovenských obcí, ktoré boli rovnako ako Kalište vypálené počas nacistických represálií. Práve vďaka nemu sa na Kalište symbolicky vrátil život, došlo k prepojeniu týchto obcí.  Ich symbolom sa stalo práve Kalište.

Podľa informácií od organizátorov na Kalište príde aj nová prezidentka Zuzana Čaputová spolu s premiérom Petrom Pellegrinim a ďalšími hosťami

Zdroj: Vladimíra Luptáková, Marcel Pecník a Jana Borguľováa , Foto: archív a autori