Novinka OOCR Stredné Slovensko: Staňte sa na chviľu archeológom na Pustom hrade

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko po skvelej akcii Kráľovská svadba na zvolenskom Pustom hrade pripravilo pre malých i veľkých fanúšikov histórie ďalšiu zaujímavú novinku, tentoraz z oblasti archeológie.

Stať sa na chvíľu ARCHEOLÓGOM na slávnom PUSTOM HRADE? Áno, aj to je možné! Počas sobotňajšej komentovanej prehliadky hradu zo série „Zaži hrady inak“ sa vám naskytne aj jedinečná príležitosť vyskúšať si prácu archeológa.

Na novom hradnom ARCHEOPIESKOVISKU si budete môcť sami vykopať repliku denára panovníka Bela IV. a nechať si ju na pamiatku.

„Lokálny remeselník pre nás vyrobil repliky denárov, ktoré sa našli počas výskumu. Návštevníci komentovaných prehliadok si ich budú môcť pod dohľadom a s odborným výkladom archeológa vykopať, rozbíjaním skamenelín (sadrových odliatkov) získať a následne nechať na pamiatku ako unikátny suvenír,“

hovorí riaditeľ OOCR Stredné Slovensko Jiří Pěč.

Jiří Pěč

Jiří Pěč

Vedeli ste, že zobrazuje anjela zabíjajúceho draka? O denároch, histórii hradu a jeho tajomstvách vám na prehliadke porozprávajú  archeológovia Ján Beljak a Noémi Beljak Pažinová už túto sobotu 11. septembra 2021 od 10:00 hod.

Ján Beljak

Ján Beljak

„Priblížia hrad, ktorý patril k elite najdôležitejších sídel uhorských kráľov či Zvolenskej župy. Porozprávajú aj príbeh o razení falošných mincí na hrade či o tom, ako sa podarilo odkryť spod zeme Dolný hrad,“

dodáva Pěč s tým, že predaj lístkov na prehliadku je možný na mieste alebo online vopred na https://bit.ly/3yIrZsx.

Archeopieskovisko bude prístupné bude len počas organizovaných podujatí, inak sa bude zamykať. Druhá komentovaná prehliadka zo série „Zaži hrady inak“ bude 2. októbra 2021.

Zdroj: OOCR Stredné Slovensko , Foto: ilustračné