Nenechajte si ujsť skvelú čiernu komédiu ALE, ALE , PANI PLUKOVNÍKOVÁ 24. marca v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

Umelecká agentúra LECA uvedie v piatok 24. marca 2023 v Aule SZU na Bernolákovej 8 v Banskej Bystrici svetovo úspešnú čiernu komédiu ALE, ALE, PANI PLUKOVNÍKOVÁ alebo Popol a pálenka v réžii Vladimíra Strniska s vynikajúcim hereckým obsadením.

Ale, ale, pani plukovníková!

V čiernej komédii jedného z najúspešnejších škandinávskych dramatikov Bengta Ahlforsa o manželstve, vzťahu rodičov a dospelých detí, urne s popolom, domácej pálenke a starostlivo utajených plánoch, ktoré nakoniec aj tak vyjdú najavo, exceluje v hlavnej úlohe Božidara Turzonovová.

Bengt Ahlfors je fínsky dramatik píšuci po švédsky, ktorý je ozaj zručným komédiografom a vie vymyslieť komické situácie a napísať vtipné dialógy. O tom svedčí aj jeho komédia „Ale, ale, pani plukovníková!“.

Hra sa odohráva v jednej trochu pomätenej rodine. Náhla smrť muža môže pre niektorú ženu znamenať tragédiu, pre inú úľavu, ale niekedy môže priniesť aj poriadne prekvapenie, najmä keď sa odhalí netušená minulosť mŕtveho manžela.

Svojrázna pani plukovníková sa rozhodne, že si urnu svojho práve zosnulého manžela odnesie z cintorína domov, čo vnukne jej potomkom nápad, ako sa zmocniť dedičstva po svojom otcovi. Pretože im k utajenej realizácii plánu chýba dôvtip, skončí všetko krachom a celá hra nečakaným happy-endom.

Komédia sa odohráva počas dvoch večerov na prelome zimy a jari v byte Viery Bergerovej. Text je napísaný podľa starej francúzskej praxe: nový obraz sa spravidla začína pri každom vstupe postáv.

Producenti z agentúry LECA production – Andrej Antonio Leca a Roberto Leca sú presvedčení, že práve v dnešných neľahkých časoch diváci potrebujú kvalitnú divadelnú komédiu.

 „Je to vynikajúca komédia, akých je veľmi málo v súčasnej dobe, to samo o sebe bol dôvod, že som ju veľmi rád a s chuťou inscenoval. Kládol som dôraz na grotesku a na text. Sám o sebe je tak bohatý, tak divadelný, že je ho radosť robiť. Má neobyčajné premeny, neobyčajné obrazy,“ 

hovorí  režisér Vladimír Strnisko.

Osoby a obsadenie

Popri hereckej legende Božidare Turzonovovej divákov iste potešia ďalšie herecké osobnosti ako Zuzana Kocúriková v alternácii s Katarínou Mrázovou v úlohe naivnej pomocníčky v domácnosti, ktorá ale vie oveľa viac, než by ste vôbec čakali, Karol Čálik v úlohe „pána z minulosti“, Zuzana Frenglová v alternácii s Oľgou Belešovou ako dcéra pani plukovníkovej, bigotná veriaca a napriek tomu niekoľkokrát rozvedená s mnohými deťmi.

Ďalej účinkujú  Peter Trník a Tomáš Vravník ako syn pani plukovníkovej, Lucia Vráblicová v alternácii s Juditou Hansman ako mnohokrát rozvedená „dáma“ a Michal Jánoš v alternácii s Přemkom Boublíkom v úlohe psychiatra.

Autor: Bengt Ahlfors
Preklad: Peter Kerlik
Réžia: Vladimír Strnisko
Producent a promotér:  LECA production, s.r.o. Andrej Antonio Leca a Roberto Leca
Scéna: Ema Terenová
Kostýmy: Monika Rybárová
Vedúca produkcie: Tatiana Kořínková

Komédiu ALE, ALE, PANI PLUKOVNÍKOVÁ alebo Popol a pálenka môžete vidieť v Banskej Bystrici  24. marca 2023  o 19:00 hod. v  Aule SZU na Bernolákovej 8 – vstupenky. Dĺžka predstavenia je 2 hodiny aj s prestávkou.

Zdroj: (tom) , Foto: Desana Dudášová a ilustračné