Návrat k volejbalu, národné športové zväzy podporia EYOF 2021 Banská Bystrica

ŠPORT
0 /

Súčasná situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom  ovplyvnila aj niektoré aktivity pri prípravách Európskeho olympijského festivalu mládeže 2021 v Banskej Bystrici. Organizačný výbor napriek tomu plní úlohy podľa plánu. Počas prípravných prác zároveň pristúpil k zmene jedného športu.

Na materiálno – technickom i organizačnom zabezpečení 16. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže 2021 Banská Bystrica sa budú podieľať aj slovenské športové zväzy a federácie. V programe EYOF prišlo v posledných týždňoch k zmene, v halách na strednom Slovensku sa bude hrať klasický volejbal, turnaj v plážovom volejbale sa neuskutoční. 

Prípravy na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), na ktorom sa očakáva 3 600 športovcov a členov ich realizačných tímov z 50 krajín Európy, sú v plnom prúde.

Už pár týždňov prebieha rekonštrukcia Štadióna SNP na Štiavničkách, pripravuje sa aj modernizácia zimného štadióna, ktorá bola dlhodobo plánovaná ešte pred pridelením EYOF do Banskej Bystrice.

„Pred pár dňami sme si pripomenuli 500 dní do začiatku EYOF. Ani sa nenazdáme a v prvý súťažný deň tohtoročných olympijských hier v Tokiu, 25. júla, začneme odpočítavať rok do slávnostného otvorenia EYOF 2021 Banská Bystrica. Aj v tejto neľahkej dobe usilovne pracujeme na prípravách podujatia. Koronavírus ovplyvnil aj naše zámery a plány. Museli sme zrušiť tohtotýždňové spoločné stretnutie s predstaviteľmi slovenských športových zväzov a pravdepodobne sa v pôvodnom termíne neuskutoční ani návšteva kontrolnej komisie Európskych olympijských výborov,“

hovorí výkonný riaditeľ EYOF 2021 Banská Bystrica Peter Korčok.

Organizátori chceli na stretnutí podpísať so zástupcami jedenástich zväzov, ktorých športy budú mať zastúpenie v programe podujatia, aj Memorandá o spolupráci. Po zrušení schôdzky dohodu podpíše každý zväz vo svojom sídle a odošle ju elektronicky či poštou.

„Za každý šport na EYOF 2021 bude podľa dohody zodpovedať koordinátor z národného športového zväzu. Spolupracovali sme už doteraz, po podpísaní Memoránd naše kontakty nadobudnú aj oficiálny charakter. Zväzy nám pomôžu personálne i materiálno-technickým zabezpečením,“

dodáva Korčok.

Jednotlivé súťaže na EYOF budú riadiť technickí delegáti, ktorých nominovali medzinárodné športové federácie. Po upokojení súčasnej situácie prídu do Banskej Bystrice a priamo na mieste dotiahnu s národnými koordinátormi i športovým riaditeľom EYOF 2021 Banská Bystrica Petrom Hamajom podmienky pre organizovanie jednotlivých pretekov a súťaží.

Pri pôvodnej kandidatúre Slovenska na usporiadanie EYOF 2021 sa počítalo s turnajom vo volejbale. V plánoch Banskej Bystrice po vlaňajšom presune podujatia z Košíc figuroval plážový volejbal, ale napokon sa uskutočnia zápolenia v klasickom pod strechou.

„Po konzultáciách so Slovenskou volejbalovou federáciou i Európskou volejbalovou konfederáciou CEV sme sa vrátili k pôvodnej myšlienke. Hrať sa bude v halách v Slovenskej Ľupči a vo Zvolene, ktoré budú mať potrebné certifikáty na usporiadanie medzinárodných zápasov,

informuje Peter Hamaj.

Zdroj: Peter Pašuth, Foto: EOC Media a ilustračné