Na Barborskej ceste medvedica zranila otca dvoch detí, v stredu je v Bystrici protest proti Budajovi

SPRÁVY
29 /

V piatok došlo k ďalšiemu útoku medveďa hnedého na človeka. V extraviláne obce Horná Ves pri Kremnici na Barborskej ceste medvedica napadla a zranila na tvári 58 – ročného muža, otca dvoch postihnutých detí, ktorý chodí roky pešo cez les do práce v Kopernici.

Muž po napadnutí medvedicou skončil so zranením hlavy a tváre v Rooseveltke

Napriek nepríjemnému zraneniu sa napadnutý muž celý zakrvavený dokázal vrátiť domov, odkiaľ mu privolali zdravotnícku pomoc. S poranenou hlavou a tvárou skončil v Rooseveltovej nemocnici na oddelení plastickej chirurgie.

Muž sa zrejme nechtiac dostal  medzi medvedicu a jej mláďa, pričom samica na neho okamžite zaútočila. Pohľad na jeho dokaličenú tvár nie je príjemný.

Zranený muž po útoku medvedice

Zranený muž po útoku medvedice

Starostka obce Simona Holicová cez obecný rozhlas vyzvala ľudí, aby si v lese dávali pozor. Pre TV JOJ uviedla:

„Je toho všade veľa, treba to zodpovedne riešiť, lebo kým sa zle nestane, všetci sú spokojní.“ . 

Zranený muž s manželkou sa starajú o dve zdravotne postihnuté deti. Peňazí nemajú nazvyš, preto otec chodí do práce pešo. Roky sa nič nestalo, až teraz. K útoku medvedice došlo na turistickej trase Barborskej cesty, kadiaľ chodí v letnej sezóne množstvo ľudí. Túto oblasť vyhľadávajú pre prameň s vodou.

Aby toho nebolo málo, v pondelok starosta obce Poruba v okrese Prievidza Tomáš Tóth zverejnil tento oznam:

„Oznamujeme občanom, že dnes doobeda bol pri miestnej kaplnke napadnutý človek medveďom.  Žiadame občanov o maximálnu opatrnosť a zvýšenú pozornosť pri prechádzaní lesom.“

K tomu už naozaj niet čo dodať.

Horná Ves

Horná Ves

 V Banskej Bystrici bude v stredu protestné zhromaždenie

Množiace sa útoky medveďov na ľudí aj blízko obydlí a nečinnosť ministerstva životného vyprovokovali predstaviteľov samospráv na Podpoľaní, Horehroní, z Liptova a okolia Kremnice, aby verejne protestovali.

Podpredseda BBSK Roman Malatinec, hlavný organizátor protestu, pre náš portál  uviedol:

„So starostami a primátormi z regiónov sme sa dohodli na konaní protestného zhromaždenia, ktorého hlavným mottom je „Dosť bolo nečinnosti a klamstiev ministerstva životného prostredia, žiadame reguláciu medveďa hnedého!“ Protest sa uskutoční v Banskej Bystrici v stredu 15. júna 2022 o 13:00 hod. pred budovou Štátnej ochrany prírody, Tajovského 28B. Zraz je o 12:15 hod. na parkovisku Mičinská.“

Roman Malatinec so starostami a občanmi

Roman Malatinec so starostami a občanmi

 Predchádzajúce protesty boli na Podpoľaní, kde ľudia verejne prejavili svoju nespokojnosť s neriešením situácie v súvislosti s premnoženými medveďmi, ktoré sú chránené, ale čoraz častejšie napádajú ľudí a ničia ich majetok.

Najmä na Podpoľaní to medzi miestnymi obyvateľmi kvôli medveďom doslova vrie. Minister životného prostredia Ján Budaj miesto racionálneho riešenia objektívneho zníženia počtu medveďov ponúka občanom  reguláciu ich fotografovania v lesoch, kontrolu spôsobu ich prikrmovania lesníkmi so znížením množstva dostupnej potravy, dostatočné zabezpečenie odpadov, lepšie osvetlenie ulíc v obciach či intenzívnejšie plašenie šeliem vrátane používania sprejov proti medveďom.

Nečudo že zaznievajú hlasy o odstúpení neschopného ministra či jeho odvolaní premiérom za verejné ohrozenie občanov SR medveďom hnedým a nečinnosť MŽP v tejto veci. Podľa starostov i obyvateľov dotknutých regiónov sa im minister Budaj smeje do tváre…

Minister ŽP Ján Budaj

Minister ŽP Ján Budaj

Ministerstvo dokonca poslala na Podpoľanie enviropolíciu, ktorá však nezistila žiadne porušovanie zákona zo strany lesníkov či občanov. Nedávno sa minister Budaj v jednej televíznej relácii „preslávil“ výrokom:

„Medvede nezabíjajú ľudí, sú to vegetariáni.“

Banskobystrický samosprávny kraj minulý týždeň inicioval rokovanie s predsedom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslavom Karahutom k otázke premnožených medveďov v regióne Podpoľanie.

ŠOP SR na Tajovského

ŠOP SR na Tajovského

Predstavitelia samospráv ho požiadali o tlmočenie zásadných otázok i o to, aby sa tejto téme venovala pozornosť na najvyššej úrovni, takže o danom probléme bude rokovať parlamentný výbor aj za účasti príslušných ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva.

K stredajšiemu protestu samospráv v Banskej Bystrici sa môžu pridať aj občania na trase z parkoviska Mičinská cez Kapitulskú, Námestie SNP, Lazovnú k bývalej Slovenke až pred budovu ŠOP SR na Tajovského. My budeme pri tom.

Autor: (tom) , Foto: ilustračné