MINDFUL: Ako na stres? Tréningom psychickej odolnosti

Zdravie
0 /

Skoro ráno vstať, ponaťahovať sa, naraňajkovať sa a prísť načas do práce. Tam odviesť maximálny výkon, usmievať sa, vychádzať ostatným v ústrety, po práci nejaký šport, pivo a doma nás čaká ešte upratať, deti, drahá polovička.

Stres

Možno si chvíľu čítať alebo si pustiť správy a okrem vlastných starostí o seba, rodinu a peniaze sa ešte rozčúliť nad politikou a dianím vo svete. A na druhý deň pôjdeme odznova, odpočinok si predsa užijeme na dovolenke!

Máme vysoké nároky na seba a na naše okolie. Sme pod tlakom, aby sme všetko zvládli a aby sme boli dokonalí.

„Žijeme v bludnom kruhu vonkajšieho a vnútorného stresu, čo ovplyvňuje našu psychickú pohodu aj fyzické zdravie,”

upresňuje profesionálny tréner, skúsený kouč a motivátor René Barvirčák.

Vlastne stres je každodennou súčasťou moderného života a prináša so sebou nie len vyhorenie, vyčerpanie alebo depresie, ale aj závažné zdravotné problémy. Ako sa tomu vyhnúť? Riešením je vytrénovať si psychickú odolnosť.

Vplyv stresu na našu psychiku

Psychická odolnosť zahrňuje našu schopnosť pracovať pod tlakom a spôsob, ako dokážeme na tento tlak a ďalšie životné výzvy reagovať.

 „So záťažou sa vyrovnávame dennodenne, či je to v práci alebo v osobnom živote,”

hovorí emočná terapeutka Terezia Béresová.

Miera odolnosti je častejšie daná geneticky, ale je to aj schopnosť ako každá iná, takže sa dá rozvíjať a zdokonaľovať.

„Základným krokom je poznať sám seba, vedieť, ako reagujeme a prečo tak reagujeme,”

vysvetľuje lektor on-line kurzu o emočnej inteligencii Barvirčák. On sám k trénovaniu psychickej odolnosti rád využíva východnú filozofiu a bojové umenia.

„Pod tlakom dokážeme zo seba vydať to najlepšie. Vieme byť efektívni a úspešní, ale musíme vedieť tlaku porozumieť,”

uvádza autor kurzu.

Ale ako si udržať psychickú pohodu, nadhľad a ľahkosť pri riešení náročných situácií v čase plnom zmien, neistoty a napätia? Keď máme pocit, že sa na nás všetko rúti a vôbec sa nám nedarí? Základným pravidlom pre prácu so stresom je uvoľnenie a zbavenie sa napätia.

Technika na uvoľnenie stresu 

Ako si môžete sami pomôcť v náročných chvíľach?

„Keď opomenieme potrebu pravidelnej práce na štyroch úrovniach – telo, emócie, myšlienky a duchovno, tak existuje niekoľko techník na uvoľnenie stresu a napätia,”

objasňuje Barvirčák.

Zmyslom techník je uvoľnenie tela aj mysle. Je vhodné dlhodobo zaradiť do nášho života pár cvikov z jogy, taiči alebo gi-gongu. Pokiaľ nemáme možnosť cvičiť, stačí nám aj pár minút kľudu. Sadneme si do meditačného sedu a spojené dlane dáme do lona. Hlboko sa nadýchneme, zadržíme dych na 5 – 7 sekúnd (vtedy sa napnú všetky svaly v tele) a s pomalým výdychom uvoľňujeme všetky napätia. Opakujeme 3 až 4 – krát.

Vplyv stresu na naše fyzické a psychické zdravie

Pokiaľ zažívame stresovú reakciu len občas, je to pre telo v poriadku. Pokiaľ sme však pod vplyvom stresu dlhšiu dobu, opakovane a denne, alebo dokonca roky, naše telo trpí a dochádza k oslabeniu organizmu.

„Je to podobné, akoby sme bežali šprintom vytrvalostnú trasu. Určite uznáte, že dlhodobo je intenzívne tempo nezvládnuteľné,”

názorne vysvetľuje autor sebarozvojového kurzu.

Nervový systém a celý proces je dookola pod vplyvom hormónov adrenalín a kortizol, čo vyžaduje veľký výkon srdca, odstavuje sa imunita, začínajú bolesti hlavy a chrbtice, prichádzajú problémy so štítnou žľazou, trávením a podobne. Zároveň platí, že čím väčšia psychická odolnosť, tým je aj lepšia imunita tela.

„Vysoká psychická odolnosť sa prejavuje aj zbavením sa strachu, obáv a úzkostí. Človek, ktorý pracuje so svojimi emóciami, má vyššie sebavedomie a celkovo sa cíti šťastný a naplnený,”

vymenováva výhody sebarozvoja Barvirčák.

Emočná inteligencia, psychická odolnosť a šťastný život

„Emócie nás dokážu stlmiť, zastaviť a nenechať urobiť ďalší krok, alebo naopak, nenechajú nás uvoľniť sa, radovať sa, prežívať šťastie a vďačnosť, užívať si život. Čím viac budeme s našimi emóciami pracovať, tým lepšie sa budeme cítiť bez ohľadu na stresové situácie,”

dodáva Béresová z portálu on-line sebarozvojových kurzov Mindful.

To, ako sa cítime, ovplyvňuje naše správanie a konanie. Pokiaľ ovládame svoje emócie, vieme kontrolovať aj mieru stresu a zvyšujeme si tým psychickú odolnosť. Od nej potom závisia naše vzťahy či pracovné úspechy.

René Barvirčák

René je špecialista na emočnú inteligenciu a psychickú odolnosť – dva kľúčové faktory, ktoré v dnešnej dobe ovplyvňujú kvalitu celého nášho života. Ako skúsený kouč, motivátor a senior tréner s 18 – ročnými skúsenosťami, spojil biznis s filozofiou tao v bojových umeniach (sila pokojného bojovníka).

Skĺbením moderných manažérskych nástrojov riadenia s východnou filozofiou pomáha ľuďom stať sa úspešnejšími, cítiť naplnenie a radosť zo života.

Mindful – online kurzy, ktoré zmenia váš život

Mindful je československý projekt, ktorý má za cieľ pomôcť vám žiť tak, aby ste boli šťastnejší a úspešnejší a žili v hojnosti v každej oblasti svojho života. V online kurzoch prináša Mindful tých najlepších českých a slovenských lektorov, koučov a psychológov, ktorí zdieľajú svoje dlhoročné znalosti a skúsenosti, motivujú a inšpirujú ľudí na ceste životom.

Viac o práci s emóciami a stresom sa dozviete v online kurze Emočná inteligencia a psychická odolnosť od Reného Barvirčáka:

 https://www.mindful-life.eu/sk/kurz/emocna-inteligencia?utm_source=affiliate&utm_medium=banner&utm_campaign=MN_Test_Emocna_inteligencia

Zdroj: Mindful, Foto: ilustračné