Mestský park sa po desaťročiach dočká revitalizácie

SPRÁVY
7 /

Na utorkovom mimoriadnom mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici poslanci schvaľovali žiadosť mesta o nenávratné finančné prostriedky na projekt revitalizácie mestského parku v dvoch etapách. Na celom projekte v hodnote 1,6 milióna eur sa mesto bude podieľať spoluúčasťou vo výške 5 percent, zvyšok by mali pokryť eurofondy. Žiadosť o financie z programu IROP treba podať do 9. apríla

Mestský park vznikol  v roku 1896, kedy plán konečnej parkovej úpravy predkladal vtedajší mešťanosta Július Czesnák. Podľa návrhu umeleckého záhradníka Ármina Petza z Budapešti sa uhlopriečne chodníky doplnili o ďalšie radiálne s dvomi okružnými trasami a polkruhovými odpočinkovými zákutiami. Dnes je Mestský park s rozlohou 6,4 ha národnou kultúrnou pamiatkou.

54258308_2375779005808126_6167314140722364416_n

Čo sa v Mestskom parku opraví

Cieľom navrhovanej modernizácie a revitalizácie parku je zatraktívnenie jeho prostredia pre všetky generácie a prilákanie väčšieho množstva ľudí. Tým sa prirodzenou cestou vráti parku jeho pôvodná mestská funkcia miesta pre oddych a zábavu. 

V rámci rekonštrukcie sa odstránia asfaltové chodníky a nahradia sa ekologickými vodopriepustnými mlatovými, tak ako je to vo všetkých historických parkoch v zahraničí.

Prioritou je zachovanie zelene, preto z parku bude odstránených len 20 prestarnutých a nevhodne umiestnených tují a dva poškodené smreky pri ceste bez akéhokoľvek zásahu do alejí popri chodníkoch. Ošetrí sa 152 stromov prostredníctvom bezpečnostných rezov, aby sa ich životnosť predĺžila.  Vysadí sa 65 nových stromov a zároveň pribudne viac ako 1 200 kusov  drevín vrátane trvalkových záhonov, 40 percent nových trávnikov, pribudnú kvitnúce ovocné stromy a živý plot okolo celého parku.

Okrem toho sa vymení osvetlenie za moderné osvetľujúce chodníky a tiež zospodu koruny stromov tak, aby sa aj v noci cítili ľudia v parku bezpečne. Nainštaluje sa wifi a nový kamerový systém. Opravia sa aj historické sochy.

V rámci výmeny mobiliáru sa osadia nové lavičky a smetné koše, pribudnú dve fontány a voľnočasová zóna s detskými a pohybovými prvkami. Detské ihrisko v tvare opevneného mesta s bludiskom navrhnuté akademickým sochárom sa premiestni od frekventovanej cesty k športoviskám so strojmi na posilňovanie.

54256669_2375779929141367_428380738182709248_n

Altánok zostane zachovaný

Samostatným bodom revitalizácie ostáva riešenie centrálneho priestoru. Architekti sa rozhodli uvoľniť dispozíciu jeho rozdelením na štyri časti s vytvorením priehľadov v jednotlivých diagonálach. Vznikne tu pódium, javisko a sedenie s prestrešením.

Drevený altánok, ktorý z pamiatkového hľadiska nemá takú historickú hodnotu, postavili vojaci v 40. rokoch minulého storočia pre dychovky. Pôvodne pri založení parku bola na tomto mieste iba kvetinová výstavba.  Keďže altánok predstavuje pre viacerých Bystričanov spomienku na časy minulé, zostane zachovaný a presťahuje sa k novému detskému ihrisku. V ňom vznikne priestor na oddych pre rodičov a knižnička.

Za revitalizáciu Mestského parku z eurofondov hlasovala drvivá väčšina poslancov

Rovnako ako pri autobusovej stanici, aj túto kľúčovú investíciu mesta podporili najmä poslanci okolo primátora Jána Noska, proti bola tradične Banskobystrická alternatíva a dvaja pravicoví poslanci. Revitalizáciu Mestského parku schválila 68 – percentná väčšina poslancov.

Za hlasovali poslanci:

Svetozár Dluholucký, Jakub Gajdošík, Daniel Karas, Marek Modranský,  Ľubomír Motyčka,  Ludvik Nábělek, Michal Škantár, Miriam Lapuníková,  Martin Majling, Stanislav Mičev, Radovan Ocharovich, Peter Pohančaník, Vladimír Sklenka, Milan Smädo, Matúš Molitoris, Martin Turčan a Erika Karová

Proti hlasovali poslanci:

Hana Kasová, Pavol Katreniak, Andrej Leitner, Milan Lichý, Lucia Skokanová, Martin Úradníček, Jozef Baláž a Igor Kašper

Po hlasovaní primátor mesta Ján Nosko uviedol:

„Dnes na mestskom zastupiteľstve sme odhlasovali, že sa opäť pokúsime získať financie z eurofondov na revitalizáciu mestského parku. Projekt na prvú etapu podáme už o niekoľko dní a verím, že budeme úspešní. Park bude bez betónu s mlatovými priepustnými chodníkmi, detské ihrisko bude na bezpečnejšom mieste, pôvodný altánok ostane súčasťou parku a veríme, že na tomto významnom mieste sa budú stretávať Banskobystričania všetkých vekových kategórií.“

Viceprimátor Jakub Gajdošík ho doplnil:

„Je to posledná šanca čerpať na revitalizáciu Mestského parku prostriedky z mimorozpočtových zdrojov, ktorými sú eurofondy.  Projekt rešpektuje aj pripomienky obyvateľov – pribudne zeleň, nebudú sa rúbať žiadne  aleje, ale ošetria sa staré stromy. Na novom mieste sa vybuduje detský park, osadí sa nový mobiliár s osvetlením. Za posledné mesiace sme urobili pre tento projekt veľmi veľa, verím, že budeme úspešní a parku prinavrátime zašlú slávu, ktorú si právom zaslúži.“

 

 

Autor: (tom), Foto: vizualizácia projektu