Medzinárodný deň detskej rakoviny si pripomíname aj v Banskej Bystrici

Zdravie
0 /

Piatok 15. februára je Medzinárodným dňom detskej rakoviny. Pri tejto príležitosti pripravilo občianske združenie Svetielko nádeje so svojimi partnermi celodennú akciu v banskobystrickej Europe.

Piatok v Europe so Svetielkom nádeje

Počas dňa budú mať možnosť ľudia podporiť túto iniciatívu viacerými spôsobmi, napríklad nosením symbolu kampane zlatej stužky, darcovstvom krvi či podporou verejnej zbierky.

V Banskej Bystrici pôsobí detská onkológia s najväčšou tradíciou na Slovensku. Úspešnosť liečby na klinike dosahuje úroveň podobných kliník vyspelých západoeurópskych krajín a je na úrovni vyše 80 % vyliečených pacientov.

Svetielko nádeje spolu so svojimi partnermi pripravilo na piatok 15. februára 2019 v priestoroch Europa SC Banská Bystrica pestrý edukatívno – zábavný program. Už od 9:00 bude k dispozícii  mobilný odber krvi, kedy návštevníci budú môcť darovať tú najdôležitejšiu tekutinu pre úspešnú liečbu rakoviny.

deti2

Viac o živote rodín detí s rakovinou sa ľudia dozvedia z komixovej edukačnej výstavy Cesta, na ktorej pomáhame. Cez obed a popoludní potešia detských návštevníkov tvorivé dielničky a maľovanie na tvár a dospelých o 14:00 hod. umelecké pásmo študentov Akadémie umení, rozhovory so zaujímavými hosťami a vystúpenie fenomenálneho gitaristu Davida Bíleka.

Večer sa vysvieti budova Europa SC dozlata na znak zapojenia sa do kampane na podporu liečby detskej rakoviny.  Okrem podujatia v nákupnom centre bude za deti liečiace sa na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie v Banskej Bystrici obetovaná svätá omša o 18:00 hod. v Kostole Ducha Svätého v Podlaviciach.

lekari

„Rozhodli sme sa zapojiť do tejto medzinárodnej kampane, aby sme verejnosti priblížili, ako sa žije rodinám, ktoré majú doma detského onkologického pacienta, aké ťažké životné obdobie to pre nich znamená. Ale tiež chceme kampaňou nabúravať nevhodný strach z rakoviny a ukázať, že vďaka modernej medicíne a kvalitnému personálu vieme veľa pomôcť a väčšina našich pacientov sa vylieči,”

hovorí  Pavel Bician, predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje a primár Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU v DFNsP Banská Bystrica.

Medzinárodný deň detskej rakoviny

Pripadá každoročne na 15. februára. S iniciatívou pripomínať si tento deň prišla organizácia Childhood Cancer International (CCI) v roku 2002. Tento deň podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia. Symbolom je zlatá stužka.

Cieľom kampane je zvýšiť informovanosť verejnosti o rakovine detí a mládeže a dosiahnuť lepšie pochopenie problémov a výziev spojených s týmto ochorením. K tejto iniciatívne sa môže pripojiť verejnosť nosením zlatej stužky a ďalšími spôsobmi.

deti

Medzinárodné ocenenie slovenským lekárom

V rámci Medzinárodného dňa detskej rakoviny Svetielko nádeje zorganizovalo v utorok 12. 2. 2019 v Bratislave slávnostné ocenenia.  Za zásluhy o rozvoj detskej onkológie na Slovensku udelila Európska spoločnosť pediatrickej onkológie SIOPE (www.siope.eu) ocenenie osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o vznik a rozvoj detskej onkológie na Slovensku.

oceneni lekari

Ocenení boli prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc., MUDr. Eva Bubanská, PhD., MUDr. Kristína Husáková, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., MUDr. Terézia Stančoková a doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc. Ocenenie im odovzdala bývalá predsedníčka a v súčasnosti členka predsedníctva SIOPE Ruth Ladenstein z Viedne.

Niekoľko faktov o detskej rakovine podľa WHO a SIOP Europe

  • Rakovina je hlavnou príčinou smrti detí a adolescentov na celom svete a približne 300 000 detí vo veku od 0 do 19 rokov je diagnostikovaných s rakovinou každý rok. V Európe sa jedná asi o 35 000 detí a na Slovensku vyše 200.
  • Doteraz podstúpilo onkologickú liečbu v detskom veku asi 500 000 Európanov. Na onkologickej klinike v Banskej Bystrici sa počas jej 35-ročnej histórie liečilo 1500 detských pacientov.
  • V rozvinutých krajinách sa vylieči viac ako 80% detí s rakovinou, ale v mnohých rozvojových krajinách len asi 20%.
  • Najbežnejšie kategórie detských karcinómov sú leukémia, rakovina mozgu, lymfómy a solídne nádory, ako je napríklad neuroblastóm a Wilmsov nádor.
  • Rakovine dieťaťa sa vo všeobecnosti nedá predchádzať alebo ju skríningovať.
  • Zlepšenie výsledkov pre deti s rakovinou si vyžaduje včasnú a presnú diagnózu, po ktorej nasleduje účinná liečba.

Svetielko nádeje je občianske združenie, ktoré poskytuje komplexnú starostlivosť o deti a mladých ľudí s onkologickým, alebo iným život limitujúcim ochorením so zreteľom na celú rodinu. Viac na www.svetielkonadeje.sk.

 

Zdroj: Vanda Prandorfyová, Foto: ilustračné