Marica Pirošíková: Očkovanie musí zostať dobrovoľné, nikto nemôže na ľudí robiť nátlak

TÉMA TÝŽDŇA
18 /

Je čas letných prázdnin a dovoleniek, ľudia si konečne môžu vydýchnuť po druhej vlne pandémii koronavírusu, čísla infikovaných i obetí sa blížia k nule. Slovenská vláda v snahe dohnať deficit počtu zaočkovaných tlačí na občanov všetkými možnými spôsobmi aj za cenu porušovania ľudských práv, dôvodiac rýchlo sa šíriacim delta variantom a treťou vlnou.

Zvýhodňovanie očkovaných a diskriminácia neočkovaných

Na Slovensku sa  začínajú ľudia deliť na zaočkovaných a nezaočkovaných, akoby covid neprenášali jedni i druhí, akoby bunkovú imunitu v rôznej miere nemali rovnako zaočkovaní ako tí, čo prekonali ochorenie COVID-19, ktorú však nikto nesleduje.

Vláda chce zvýhodňovať očkovaných pred ostatnými, pričom sa neštíti diskriminácie nezaočkovaných, akoby oni mali ohrozovať zaočkovaných. V rozpore s vedeckými poznatkami o koronavíruse sa vakcína vyhlasuje za jedinú cestu k slobode a neberie sa do úvahy prirodzená imunita získaná premorením, prevencia či liečba covidu.

Lekári či advokáti, ktorí si dovolia vysloviť iný názor na medicínsko – právny problém „povinného“ očkovania dospelých aj detí, sú označovaní div nie za nepriateľov štátu či antivaxerov. Mienkotvorné média uprednostňujú názory tých, ktorí idú v súlade s vládnou líniou, pričom zo zdravia sa stáva tovar.

Ľudské práva treba dodržiavať aj pri pandemických opatreniach

Advokátka a bývalá zástupkyňa Slovenskej republiky na Európskom súde pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková z Banskej Bystrice patrí medzi tých odvážnych, ktorí aj v tejto situácii chránia ľudské práva a poukazujú na ich porušovanie aj v čase pandémie koronavírusu, teraz aj v súvislosti s vládnym nátlakom na plošné očkovanie ľudí, podobne ako to bolo pri celoplošnom testovaní nevhodnými antigénovými testami 

Advokátka Pirošíková v RTVS  upozornila na rezolúciu Rady Európy z roku 2021, ktorá  hovorí o tom, že štáty musia informovať svojich obyvateľov, že očkovanie nie je povinné a že nikto nesmie byť pod žiadnym tlakom, aby sa dal zaočkovať. Nesmie ísť  o politický, sociálny a ani žiadnym iným  nátlak v prípade, ak sa niekto zo zdravotných dôvodov nemôže alebo jednoducho nechce dať zaočkovať.

Sme v testovacej fáze vakcín, povinné očkovanie preto nie je možné a rovnako tak očkovanie detí. Vláda nás v rozpore s medzinárodnými záväzkami obrala o možnosť napadnúť pandemické opatrenia na vnútroštátnom súde,“

hovorí Marica Pirošíková.

Marica Pirošíková

Marica Pirošíková

Podľa nej sa nachádzame situácii, na ktorú už v januári upozornila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), že cestovanie nie je možné podmieňovať očkovaním alebo neočkovaním. Zatiaľ nie je jasné, ako budú reagovať zaočkovaní na nové mutácie vírusu a aj sú vedecky podložené dôkazy o tom, že aj zaočkovaní môžu ďalej šíriť covid.

Upozornila, že aj z krajín s vysokou zaočkovanosťou obyvateľov, ako sú napríklad Seychely , Chile alebo Veľká Británia, prichádzajú informácie o nových vlnách infekcie novými mutáciami koronavírusu. Nie je náhoda, že krajiny Európskej únie sa dohodli na vydávaní covid pasov s tromi rovnocennými údajmi: o očkovaní, prekonaní covidu  či negatívnom PCR teste.

Na Slovensku sa vláda snaží preferovať iba očkovanie a z toho plynúce benefity pre tých, ktorí sa dajú zaočkovať, pričom nezaočkovaným majú byť obmedzené niektoré práva. Štát v rozpore s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd jednotlivcom patriacim do skupiny ľudí nesúhlasiacich s prijímanými opatreniami znemožnil právo na prístup k súdu.

Keď Ústavný súd SR rozhodoval o opatreniach Úradu verejného zdravotníctva, uviedol, že vzhľadom na to, že majú aj individuálnu zložku, tak je možný ich prieskum v správnom súdnictve.

Vláda SR však pristúpila k takým legislatívnym zmenám, ktoré takýto súdny prieskum pandemických opatrení vylúčili. Stali sa z nich totiž vyhlášky ÚVZ, ktoré sú kategorizované ako všeobecný právny predpis, nie zákon.

V Česku rieši opodstatnenosť pandemických opatrení Najvyšší správny súd

Podľa Pirošíkovej napríklad v Česku podľa pandemického zákona bola daná právomoc najvyššiemu správnemu súdu v prípade pandemických obmedzení. Ten už viacero vládou prijatých opatrení vyhodnotil ako nedôvodných, neprimeraných a požaduje od výkonnej moci, aby prijímané opatrenia podkladali odbornými argumentami. Len všeobecné odkazy na to, že máme pandémiu, nepostačujú. Najvyšší správny súd SR začne fungovať až koncom leta..

Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie podnet od Generálneho prokurátora, ktorý vyvolal konanie o súlade právnych predpisov. Maroš Žilinka napáda ustanovenia zákona, ktorými boli dané právomoci vydávať vyhlášky ako všeobecne záväzné právne predpisy  i to že pri nich bol vylúčený súdny prieskum. Do doby rozhodnutia súdu však platí súčasný kontroverzný  právny stav.

Marica Pirošíková odkázala výkonnej moci, ak sú si istí, že nimi prijímané opatrenia sú v záujme verejného zdravia a majú na to relevantné odborné argumenty, aby zaviedli súdny prieskum opatrení. Je to náš medzinárodný záväzok a je veľmi nešťastné, aby sa museli občania Slovenskej republiky obracať na medzinárodné súdne tribunály.

Uviedla príklad z praxe u našich českých susedov, kde Najvyšší správny súd ČR dal za pravdu občanovi – lekárovi, ktorý nemohol vstupovať do prevádzok, hoci sa preukázal relevantným dôkazom o prítomnosti protilátok proti covidu v jeho tele. Najvyšší správny súd rozhodol, že tento občan bol v nerovnakom postavení oproti osobám, ktoré boli zaočkované alebo ktoré covid prekonali a u ktorých sa prítomnosť protilátok len predpokladá.  Lekár bol podľa súdu diskriminovaný.

V prípade vakcín proti covidu advokátka Pirošíková zdôrazňuje, že sa stále nachádzame len v ich testovacej fáze, z čoho vyplýva, že nie je možné zaviesť povinné očkovanie  Aj preto by apelovala na všetkých kompetentných, aby dôsledne dodržiavali štandardy, ktoré sa týkajú informovaného súhlasu pri očkovaní týmito experimentálnymi vakcínami, pričom je problematické očkovanie deti a mladistvých.

Autor: (tom), Foto: ilustračné