Marcový prieskum AKO: Hlas jasne v čele pred SaS a OĽaNO, vládna kríza vrcholí

SPRÁVY
1 /

Ďalší marcový prieskum, ktorý v dňoch 8. až 12. marca 2021 urobila agentúra AKO na vzorke 1 000 respondentov, potvrdil stabilne najsilnejšiu pozíciu opozičnej strany HLAS-sociálna demokracia, s výrazným náskokom pred vládnymi subjektmi SaS  a OĽaNO.

Keby sa parlamentné voľby konali začiatkom marca vyhrala strana HLAS-SD s 24,9 percentami hlasov respondentov .Druhá by bola skončila strana SaS so ziskom 14,3 percenta a tretie hnutie OĽaNO s 13,1 percenta.

V poradí štvrtá by sa podľa prieskumu umiestnila strana Smer-SD (8,7 percenta). Do NR SR by sa dostalo aj Progresívne Slovensko (8 percent). Nasleduje Sme rodina (5,9 percenta) a KDH (5,2 percenta).

Potrebnú päťpercentnú hranicu na vstup do slovenského parlamentu by neprekročili strany Za ľudí (4,3 percenta), ĽSNS (4,3 percenta), SNS (3 percentá), Dobrá voľba (2,8 percenta), Vlasť (2,3 percenta) a SMK-MKP (1,1 percenta).

Pod jedným percentom by zostali strany Most-Híd (0,8 percenta), Spolu (0,3 percenta), Republika (0,3 percenta), MKO-MKS (0,2 percenta), Maďarské fórum (0,2 percenta), Socialisti.sk (0,2 percenta) a KSS (0,1 percenta). Agentúra AKO poznamenala, že v odpovediach zaznamenali spontánny výskyt názvu novej  strany Republika.

Do parlamentu by sa dostalo sedem strán. Súčasná koalícia by so 62 poslaneckými mandátmi vládu nezostavila. Strana Hlas-SD by získala v parlamente 47 kresiel, SaS 27, OĽANO 24, Smer-SD 16. Progresívne Slovensko 15, Sme rodina 11 a KDH 10 poslaneckých mandátov.

Podľa prieskumu 20,9 percenta respondentov deklarovalo, že by voliť nešlo. Ďalších 2,2 percenta nechcelo odpovedať a 15,9 percenta nevedelo, koho by išlo voliť.

Tento prieskum sa robil tesne pred vyvrcholením vládnej krízy. Predseda najsilnejšej strany HLAS-SD Peter Pellegrini sa občanom poďakoval za dôveru a vyzval štyroch predsedov koaličných strán na odchod z funkcií vo vedení štátu.

Zdroj: AKO a (tom), Foto: ilustračné