Kváskový klub Terézie Vansovej v Bábkovom divadle na Rázcestí

KULTÚRA
0 /

Bábkové divadlo na Rázcestí uvádza prvé predstavenie pre mladých ľudí a dospelých v novom roku 2020.

Inscenácia TV RECEPTY skúma život Terézie Vansovej,výnimočnej ženy, spisovateľky, mysliteľky, ženskej aktivistky (aj keď kedysi sa tomu tak nehovorilo) a v neposlednom rade manželky evanjelického farára Janka Vansu.

Terézia Vansová sa narodila v roku 1857 vo Zvolenskej Slatine. Žila tam, kde jej manžel aktuálne vykonával duchovné poslanie. Veľkú časť života prežili v spišskej obci Lomnička a neskôr žili v Banskej Bystrici, na Fortničke. Umelecký, ľudský a sociálny odkaz T. Vansovej analyzuje domáca tvorkyňa BDNR, autorka a režisérka Ivona Buková so svojim tímom:

„Moje stretnutia so ženami, čo žili pred nami, sú čím ďalej intenzívnejšie a čím viac o nich viem, tým viac si uvedomujem význam týchto žien pre súčasnosť a súčasne aj to, aké dôležité je zviditeľňovať ženy a ich život. Práve z pohľadu iných, než tradičných myšlienkových schém.“

Predstavenie TV RCEPTY je kni-ho-hra-vou montážou. Spája dokumentárne divadlo faktov, literárne úryvky z Vansovej diela, imaginatívne obrazy predstáv a senzibilný jazyk emócií do komorného diela, ktoré odhaľuje (ne)známe oblasti života TV. 

„Vedeli ste, že jej dielo Sirota Podhradských je prvým románom v slovenskej histórii, ktorý napísala žena – spisovateľka?“

Okrem toho napísala aj niekoľko ďalších románov (Kliatba, Julinkin prvý bál, Pani Georgiadesová na cestách a iné).

„A vedeli ste, že Terézia Vansová je autorkou slovenskej kuchárky Recepty prastarej matere?“ 

Tak, ako to v manželskom živote väčšinou chodí, aj Terézia sa musela spriateliť s rolou gazdinky. Zostavila prvú slovenskú knihu receptov, aby pomohla iným slovenským ženám pri ich každodenných službách v kuchyni.

Divadlo sa rozhodlo nadviazať na odkaz TV a po predstavení pozýva do KVÁSKOVÉHO KLUBU TERÉZIE VANSOVEJ. Exkurziu vedie spisovateľkina predstaviteľka – herečka Mária Šamajová.

Majka Šamajová sa viac rokov venuje pečeniu z kvásku. Prevedie Vás metódou kváskovania spolu s praktickými ukážkami. Môžete sa tešiť aj na živý darček – kvások na prípravu domáceho chlebíka:

„Pozývame šikovných kuchárov, kuchárky, pekárov, pekárky, ale i všetkých ktorí, ktoré majú chuť dozvedieť sa viac o pôvodných receptoch Terézie Vansovej a súčasnom kváskovaní.“

Predstavenie sa koná v stredu 15. januára 2020 v divadelnom Teátriu Bábkového divadla na Rázcestí o 19:00 hodine.

Vstupenky na predstavenia je možne rezervovať: vstupenky@bdnr.sk, 048/412 55 13, www.bdnr.sk. Kúpiť online www.ticket-art.sk alebo v pokladnici divadla.

Zdroj: Monika Tatarková , Foto: BDNR