Koncert kvarteta GenovEva a pantomíma na Radnici

KULTÚRA
0 /

koncert2

V piatok 13. júla o 18:00 sa v Cikkerovej sieni Radnice na Námestí SNP uskutoční  koncert sláčikového kvarteta GenovEva s hosťom zo Švajčiarska –  Martinom Kovaříkom (organ, piano). Uvádza mím Miroslav Kasprzyk.

GenovEva

Sláčikové kvarteto GenovEva v zložení Eva Kovaříková (husle), Zuzana Bilaničová (husle), Paulína Styková (viola) a Daniela Szeghö (violončelo), spolu s Martinom Kovaříkom (klavír) uvedú diela Césara Franka a ďalších hudobných skladateľov z klenotnice romantickej hudby.

Koncert uvádza známy mím Miroslav Kasprzyk, takže nebude chýbať ani pantomíma. Vstupné je dobrovoľné.

plagat koncert

Martin Kovařík

Je rodákom z Nového Jičína. Rýchlo sa dostal do kontaktu s hudbou, pretože jeho otec Vladimír bol známym zbormajstrom. Niet divu, že Martin mal svoje prvé lekcie v hre na klavír ako sedemročný vo veku sedem rokov a na organe hral ako 15 – ročný.

Po štúdiu na Ostravskej konzervatóriu a na akadémiách v Bratislave a Zürichu začal súkromne študovať u Jeana Guilloua v Paríži. Odvtedy pôsobil Martin Kovařík v mnohých európskych krajinách.

Ako organistu a pianistu ho pozývajú na medzinárodné hudobné festivaly  Pravidelne sa spája s komornými hudobnými formáciami ako klavirista alebo organista. S manželkou – huslistkou Evou Kovaříkovou účinkujú aj ako duo. Spolu s Jeanom Guillouom absolvoval svetovú premiéru s  “Colloque“ v Dortmunde.

Jeho repertoár zahŕňa klasické diela, prepisy a súčasné skladby. V rokoch 1997 – 2011 pracoval ako hlavný organista v katolíckej farnosti Baar (kantón Zug). Od roku 2011 je hlavným organistom v St. Franziskus v Zürichu.

Miroslav Kasprzyk

Jeden z popredných slovenských mímov je rodákom z Liptovského Mikuláša. Vyrastal na Liptove v Liptovskom Hrádku a študoval na pedagogickej škole v Čechách. Po štúdiách sa vrátil na Slovensko a popri rôznych zamestnaniach sa od svojich dvadsiatich rokov venuje amatérskemu divadlu a pantomíme.

V roku 1986 na Friedrich Schiller univesität v Jene – SRN absolvoval umelecký spezialkurs vom pantomime – theater pod vedením míma Haraldta Seime (učiteľa pantomímy).

Jeho originálny pohybový prejav a improvizácie sa nezmazateľne zapisujú do histórie slovenskej pantomímy a šíria jej dobré meno aj v zahraničí. Účinkuje po celej Európe aj v zámorí. Okrem vlastných predstavení spolupracuje na vernisážach, televíznych, multimediálnych a filmových projektoch.

 

Autor: (dem), Foto: ilustračné