Od kolísky po hrob v Thurzovom dome

Výstava
0 /

Stredoslovenské múzeum pozýva všetkých návštevníkov na pútavú cestu do minulosti za zvykmi našich predkov. Etnografická výstava Od kolísky po hrob odhalí tajomné i prekvapivé tradície, ktoré sa v minulosti dodržiavali na slovenskej dedine.

Výstava v Thurzovom dome, ktorá potrvá od 10. novembra 2018 do 3. marca  2019, priblíži zvyky a obyčaje spojené s najdôležitejšími momentmi v živote každého človeka – s narodením, svadbou a smrťou.

Hojana_02

Tradície, ktoré sprevádzali našich predkov cestou životom

Narodenie, svadba a smrť patria medzi rodinné obyčaje, ktoré sú súčasťou tzv. obradov prechodu. Človek nimi prechádza v priebehu svojho života, keď sa mení jeho doterajší stav a sú jednou z najstarších zložiek kultúry.

V patriarchálnej roľníckej rodine odjakživa sprevádzali narodenie dieťaťa mnohé obrady, povery, veštby a spoločenské aktivity, ktoré boli prejavom prirodzenej ľudskej túžby zabezpečiť pokračovanie rodu. Podľa povier bolo napríklad možné ovplyvniť aj pohlavie dieťaťa, preto naši prastarí rodičia už pri počatí kládli pod posteľ sekeru či kosu alebo, naopak, ihlu či žehličku.

Od kolísky po hrob_02

Svadobné obrady zas vyjadrovali a potvrdzovali zmenu rodinného a sociálneho stavu osôb, ktoré vstupovali do manželstva. Jedna z najdôležitejších udalostí v živote človeka sa na slovenskej dedine pripravovala už celé mesiace dopredu a práve zážitky spojené so spevom, hudbou, tancom a typickými obradmi robili svadbu svadbou.

Aj preto je ľudová svadba na Slovensku, tak ako sa tradovala z generácie na generáciu a ako ju dodnes poznáme vďaka úsiliu slovenských etnológov a folkloristov, veľmi bohatá na zvyky a obrady. Vedeli ste napríklad, že v minulosti sa svadby konali najčastejšie v pondelok, utorok a štvrtok?

Od kolísky po hrob_01

Posledný z obradov prechodu sa spája so smrťou. Nevyhnutný koniec ľudského bytia bol už od najstarších čias sprevádzaný množstvom obyčajov a predstáv. Živí tak dosiahli zmierenie s mŕtvymi, ktorí boli následne prijatí do záhrobia.

Predstavy o bytosti, ktorá nenašla po smrti svoj pokoj a vracala sa do sveta živých, sa premietli do mnohých zvykov spojených so smrťou. Za veľmi nebezpečných sa pokladali najmä mŕtvi, ktorí sa mohli vrátiť z hrobu ako upíri (vampíri).

Od kolísky po hrob

„Unikátnu etnografickú výstavu, ktorá približuje najšťastnejšie ale i najťažšie chvíle v živote človeka, si môžu návštevníci pozrieť v Thurzovom dome už od soboty 10. novembra 2018. Zážitok z komentovaných prehliadok umocnia i autentické ukážky čepčenia nevesty,“

hovorí Martina Saktorová, PR manažérka SSM.

Od kolísky po hrob_04

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici srdečne pozýva všetkých návštevníkov na komentované prehliadky výstavy Od kolísky po hrob s etnologičkou Mgr. Janou Koltonovou v dňoch 29. 11. a 13. 12. 2018, 17. 1.  a 21. 2. 2019 o 16:00 hod., ktorých súčasťou bude aj ukážka čepčenia nevesty členkami speváckej skupiny Hojana.

Zdroj: SSM BB, Foto: ilustračné