Klubový jún v Banskej Bystrici naplnia premiéry z celej Európy

Kino
0 /

Ešte predtým ako si dá banskobystrický Filmový klub v Múzeu SNP tradičnú letnú prestávku, v rámci júnového programu dramaturg Ivan Polóny pripravil päť špeciálnych premiérových pozvánok pre fanúšikov a fanúšičky európskej kinematografie.

Prvé júnové premietanie bude patriť víťaznému filmu tohtoročného MFF Febiofest s názvom Veni Vidi Vici. Milionárska rodina Maynardovcov v ňom vedie takmer dokonalý život. Hlava rodiny je vášnivý poľovník, avšak nezabíja len zvieratá. Jeho vplyv a moc mu dovoľujú posúvať hranice svojej záľuby bez akýchkoľvek konzekvencií.

Ivan Polóny

Ivan Polóny

Rakúska filmová satira skúma spoločenské dopady bezbrehej moci a bohatstva. Projekcia filmu režisérskej dvojice Daniel Hoesl a Julia Niemann sa bude konať v pondelok 3. júna o 19:00 hod. Novinka švajčiarskej režisérky Alice Rohrwacher (Lurdy) hovorí o tom, že každý má svoju chiméru, niečo, čo sa snaží dosiahnuť, ale nikdy sa mu to nepodarí nájsť.

 

Magický film Chiméra je zasadený do slnkom zaliatych talianskych scenérii, v ktorom sa stretávame s mladým archeológom so zlomeným srdcom a vykrádačmi hrobov na dobrodružnom putovaní medzi živými a mŕtvymi. Premieta sa v pondelok 10. júna o 19:00 hod.

 

Jún prinesie aj ďalšiu maďarskú novinku, tentokrát od režisérky Rozalie Szeleczki. Fáni je mladá architektka s bohatým vnútorným svetom. Má problém nadviazať vzťah a nájsť si toho pravého, a to hneď z viacerých dôvodov. Jedným z nich je aj fakt, že vždy, keď pocíti v bruchu motýle, odrazu si začne predstavovať potenciálneho partnera mŕtveho.

Všetko sa zmení, keď k Fáni prehovorí čierny kocúr jej suseda. Komédiu Mačací vesmír premietnu v klube v pondelok 17. júna o 19:00 hod.

 

Po dlhom čase sa do našich kín dostáva aj gruzínska novinka. Filmová dráma Drozd v černičí rozpráva o tom, že láska môže spievať sladko ako drozd, ale aj škriabať ako černičie. Etero má 48 rokov, žije v ospalej dedine a v otlčenom obchodíku predáva pracie prášky a kozmetiku.

Najradšej má samotu, nikdy sa nevydala, nikdy nespoznala muža. Náhle sa jej život premení, keď nečakane zatúži po ženatom Murmanovi. Film mladej gruzínskej režisérky Eleny Naveriani sa premietne v pondelok 24. júna o 19:00 hod.

 

Premiérovým bonusom pre celú rodinu bude na konci júna nový mysteriózny príbeh o čarovnom svete detskej fantázie, dospievaní, ktorý hovorí o zdokonaľovaní sveta a odráža najdôležitejšie pohľady filozofa Janusza Korczaka: každé dieťa by malo byť milované, rešpektované a mala by sa mu nechať možnosť snívať.

Keď hlavný hrdina nášho filmového príbehu v sebe objaví nadprirodzené schopnosti, začnú o neho súperiť sily dobra a zla. Film Čarodejník Kajtek premietnu v klube so slovenským dabingom vo štvrtok 27. júna o 19:00.

Súčasťou júnovej ponuky Filmového klub v Múzeu SNP bude 15. a 16. júna aj bohatá víkendová Prehliadka panoramatických filmov [ppf], o ktorej sa viac dozviete na www.70mm.sk. V júli a auguste bude mať klub tradičnú prázdninovú prestávku a so svojim programom sa vráti opäť v septembri.

Počas leta si budete môcť kvalitné filmové zážitky vychutnať v Letnom kine na amfiteátri, kde bude každý utorok patriť tomu najlepšiemu zo súčasnej artovej kinematografie.

Zdroj: Slavo Sochor , Foto: FK BB a ilustračné