Hudobná lahôdka: Cigánsky oheň s Emirom Kusturicom v Banskej Bystrici

KULTÚRA
0 /

Tradičný koncert Gipsy Music Alexandra Daška „Cigánsky oheň“ s hosťami zavíta 11. októbra  2018 o 19:00 hod. do Športovej haly Dukla na Štiavničkách. Jedným z exkluzívnych hudobných hostí tohto koncertu bude slávny filmový režisér Emir Kusturica so svojou balkánskou kapelou The No Smoking Orchestra.

Cigánsky oheň

Na Cigánskom ohni sa okrem Kusturicovho The No Smoking Orchestra a Daškovho Gipsy Music predstavia aj ďalší vynikajúci umelci –  Gitana a Marian Čekovský. Vstupenky na tento výnimočný koncert v cene od 10 € sú k dispozícii prostredníctvom predajných miest a Ticketportal.sk.

„Emir Kusturica sa teší na Slovensko a Banskú Bystricu najmä preto, lebo naši ľudia vytvoria na koncertoch s ním vždy super atmosféru. Verím, že to tak bude aj 11. októbra  večer na bystrickom Cigánskom ohni, ktorý spolu s Emirom a jeho kapelou The No Smoking Orchestra  osviežia aj Gitana s Marianom Čekovským. Pripojí sa aj moja  kapela Gipsy Music, takže to bude opäť skvelý hudobný zážitok,“

povedal pre náš portál bystrický hudobník a duša koncertu Alexander Daško.

alexander dasko

Rukopis svetovo uznávaného filmového režiséra Emira Kusturicu nájdete vo filmoch Arizona Dream, Underground či Čierna mačka, biely kocúr a v mnohých ďalších. Okrem filmovania sa venuje aj hudbe. So svojou kapelou The No Smoking Orchestra vystupuje na rôznych európskych i svetových scénach.

Pre Banskú Bystricu bude cťou privítať jedného z najvýraznejších európskych filmárov a skvelého hudobníka Emira Kusturicu na koncerte Cigánsky oheň. Záštitu nad koncertom prevzal banskobystrický primátor Ján Nosko.

cigansky-ohen-emir-kusturica

Slávny filmár a hudobník na Slovensku

 Emir Kusturica má rád Slovensko:

Študoval som vo vtedy ešte Československu a oba vaše národy mám veľmi rád. Vaša mentalita a temperament je mi veľmi blízka. Na Slovensko mám navyše romantické spomienky, keďže som kedysi mal priateľku z Bratislavy. Koncertoval som už v rôznych slovenských mestách a vždy sa mi dostalo ohromného prijatia. Veľmi ma to teší a vážim si to.“ 

Slávny umelec sa do povedomia slovenského publika zapísal predovšetkým jedinečnými filmami, ktoré sa vyznačujú neopakovateľnou poetikou a sú plné temperamentnej hudby.

„Hudba je mojou obrovskou vášňou. V No Smoking Orchestra som gitaristom aj spevákom. Na koncertoch hráme energické rockové skladby obohatené o prvky folku, popu, tanga, či dokonca techna. Okrem gitary znejú aj bicie, klávesy, akordeón, husle, saxofón či tuba,“ 

hovorí  Emir Kusturica.

Nezabudnuteľný Emir aj po šesťdesiatke stíha nesmierne veľa vecí. Priznáva, že je hyperaktívny, ale takýto životný štýl mu vyhovuje.

Vlastne ani neviem ako všetky svoje aktivity zvládam. Môžem však povedať, že takmer vôbec nerelaxujem. Jednoducho to neviem. Ak nefilmujem alebo nehrám, píšem knihy, pilotujem helikoptéru alebo vymýšľam iné veci,“ 

dodáva s úsmevom  Kusturica.

Emir Kusturica

Narodil sa 24. 11. 1954 v Sarajeve. Študoval réžiu na pražskej FAMU v ročníku Otakara Vávru. Jeho absolventský film získal cenu na CILECT v Karlových Varoch 1978. Po absolvovaní školy sa v roku 1978 vrátil do Sarajeva, kde pracoval pre Sarajevskú televíziu. Film Nevesty prichádzajú (1978) sa však kvôli téme incestu dostal do trezoru.

Jeho celovečerný režijný debut Spomínaš na Dolly Bell? získal Zlatého leva na MFF v Benátkach 1981. I za svoje ďalšie filmy získal celý rad ocenení z najvýznamnejších filmových festivalov (Berlín, Cannes, Benátky…).

emir kusturica2

Režisér inklinujúci vo svojej neskoršej tvorbe k magickému realizmu a označovaný často za “juhoslovanského Felliniho“ spája vo svojich dielach prvky mystiky, politiky, výrazné emócie a typický humor.

Kusturica však nie je len režisérom, ale i hudobníkom – vystupuje ako gitarista s kapelou The No Smoking Orchestra, ktorá sa podieľala napríklad na soundtracku k jeho filmu Underground. Je aj príležitostným hercom a pedagógom.

emir kusturica3

Slovenský filmový ústav vydal v roku 2001 jeho monografiu pod názvom Línie, kruhy a svety Emira Kusturicu. Ak ste tvorbu tohto režiséra doteraz nepoznali, jeho profil bude „začiatkom krásneho priateľstva“, ako hovorí vždy na začiatku koncertu The No Smoking Orchestra.

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné