FOTO: V piatok očaril Bystricu Boban Markovič Orkestar, Dni mesta pokračujú aj v sobotu

KULTÚRA
0 /

Dni mesta Banská Bystrica v dňoch 14. – 15. júna 2019 už tradične otvárajú Kultúrne leto v meste pod Urpínom. Počas tohto podujatia sa môžu obyvatelia i návštevníci nášho mesta tešiť na viacero kultúrnych  vystúpení. 

Boban Markovič Orkestar v piatok roztancoval bystrické námestie

V piatok sa v pripravenom popoludňajšom programe predstavili banskobystrické kultúrne inštitúcie – Tanečná škola BrishkaZákladná umelecká škola J. CikkeraAkadémia umení a Konzervatórium J. L. Bellu. Nechýbal ani veľtrh kultúrnych inštitúcií a mimovládnych organizácií pôsobiacich v našom meste.

Primátor mesta Ján Nosko pozýval na Dni mesta slovami:

„Všetkých srdečne pozývam na tohtoročné Dni mesta! V Banskej Bystrici sa počas roka koná veľa rôznych podujatí, čo ma veľmi teší. Sú zamerané na šport, kultúru, históriu či rozmanité hudobné štýly pre všetky vekové kategórie. Dni mesta sú však prvou predzvesťou slnečného leta, ktoré bude opäť pestré. Zaujímavý program vyvrcholí v septembri, keď budeme žiť obľúbeným Radvanským jarmokom.“

V rámci Dní mesta sa po prvý raz uskutočnila aj tematická výstava fotografií z kultúrnych podujatí, ktoré organizuje Oddelenie kultúry mesta Banská Bystrica. Ďalšou novinkou boli tanečné vstupy v exteriéroch mesta v podaní Divadla Štúdio tanca. Akadémia umení ponúkla  záujemcom vo svojom divadelnom štúdiu komédiu „Nemá kocúr večne hody“ a na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska na Dolnej ponúklo Medzibrodské kočovné divadlo komédiu Legenda (Jánošikowa?)

Večer na Náestí SNP patril rumunským hosťom. Predstavila sa nielen kapela Taraf de Haidouks, ale aj návrhári pochádzajúci z tejto krajiny, ktorí sa postarali o Módnu show.

Vrcholom piatkového večera bolo vystúpenie svetoznámej srbskej kapely Boban Markovic Orkestar, ktorá svojím nenapodobiteľným temperamentom a balkánskymi rytmami roztancovala celé námestie.

Dychová kapela Boban Marković Orkestar vo svojich umeleckých prvkoch a prejave využíva typickú balkánsku a cigánsku hudbu. Preslávila sa najmä skladbou Disco Džumbus

Marko už dávno preukázal talent zdedený po svojom otcovi Bobanovi, pasovanom za najlepšieho srbského trubkára. Svojou hrou inovuje tradičnú rómsku dychovku vplyvmi z celého sveta a s ľahkosťou stiera rozdiely medzi starou kultúrou a postmodernou.

Boban Markovič a jeho orchester sídliaci v dedine Vladican Han na juhu Srbska odrážajú zložitý príbeh rómskeho etnika na Balkáne. Repertoár tvoria cigánske “klasiky”, tance ťoček a iné, ale predovšetkým “hity” filmov Emira Kusturicu a tiež materiál tvorený vlastnými skladbami. Na Slovensku balkánsku dychovku spopularizovali práve skvelé Kusturicove filmy. Boban Markovič nahrával hudbu k dvom z nich – Underground a Arizona Dream.

Srbskí hudobníci nezostali nič dlžní svojej povesti ani v Banskej Bystrici. Balkánske umenie rozvinuli v plnej šírke a dostali do varu aj prítomné obecenstvo.

Sobotňajší program

Zaujímavý program Dní mesta pokračuje aj v sobotu.  Po minuloročnom úspechu je sobotňajší program opäť zameraný na banské historické tradície a spracovanie medi.

Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavé predstavenie Bábkového divadla na Rázcestí. Dozvedia sa o tom, ako vzniklo bábkové divadlo, aké typy bábok poznáme a dokonca si každý bude môcť vyskúšať aj ich vodenie. Následne sa môžu prejsť Medenou cestou, ktorá bude v tomto roku obohatená aj o tradičnú kováčsku vyhňu s mechmi, ktoré rozkurujú pec. Tento animačný program bude pre všetkých, ktorí chcú vedieť viac o starobylom procese získavania a spracovania medi.

Malé skupiny sa budú presúvať medzi stanovišťami so sprievodnou mapou. Na Námestí SNP budú na rôznych miestach postavené funkčné repliky historických banských strojov – stupy, hámor, pec na odlievanie rudy, baňa, ako aj spomínaná kováčska vyhňa.  Každý, kto absolvuje Medenú cestu, si z nej odnesie vlastnoručne vyrobený spomienkový predmet.

Ani tento rok nebudú chýbať tradičné Banícke festivácie.  Starohorský banícky spevokol a ich hostia z Banskej Štiavnice a Novej Bane budú sprevádzať záujemcov významnými baníckymi miestami v rámci Námestia SNP. Zaspievajú tradičné banícke piesne a porozprávajú banícke vtipy.

Na záver sa  predstaví hudobný projekt Gatsby Sound a  21:00 hod. sa bude pódiom rozliehať spojenie rocku a folklóru v podaní Filipa Jánošíka a hotových umelcov.

Autor: (tom) , Foto: redakčné a Dušan Hein (TASR)