Folklórna Bystrica ponúkne od 5. do 8. augusta pestrý štvordňový program + súťaž o lístky

KULTÚRA
0 /

Mesto Banská Bystrica opäť ožije folklórom. Pandemické opatrenia minulý rok značne ovplyvnili chod najkvalitnejších festivalov. Toto leto to však organizátori návštevníkom naplno vynahradia. Prinášame vám program festivalu a súťaž o lístky.

Augustová Folklórna Bystrica na amfíku

Od 5. do 8. augusta ich na banskobystrickom amfiteátri budú čakať najlepšie slovenské folklórne zoskupenia, ale aj tradičné jedlo a výrobky. Tretí ročník Folklórnej Bystrice sa im totiž predstaví v plnej paráde.

Pandémia minulý rok zastavila takmer všetky akcie a festivaly. Organizátori Folklórnej Bystrice boli aj napriek tomu dostatočne tvrdohlaví a zorganizovali aspoň jednodňový festival. A treba povedať, že to dopadlo na výbornú. Ľudí aspoň na chvíľu vytrhli z pandemickej letargie a kapacitu amfiteátra v rámci platných opatrení zaplnili.

Tento rok sa však festivalový program vrátia k pôvodnému zámeru. Prípravy na štvordňový festival v Banskej Bystrici, ktorý sa už tradične bude konať druhý augustový týždeň, sú v plnom prúde. Organizátori však upozorňujú, že lístkov nemusí byť dosť.

„Veľa ľudí nám píše, že chcú prísť a vstupeniek je už teraz málo. Podľa Covid automatu totiž momentálne môžeme predať len tisíc lístkov,“

upozorňuje na obmedzenú kapacitu riaditeľ festivalu Folklórna Bystrica Atila Béreš.

Šťastlivcov, ktorým sa nakoniec podarí vytúžený lístok získať, na oplátku podľa Béreša  čaká naozaj kvalitný program:

„Festival začína vždy vo štvrtok večer premietaním starého legendárneho filmu s folklórnou tematikou. Tento rok to bude Rodná zem. Som rád, že sa nám niečo také unikátne podarí dostať na obrovské plátno s kvalitným zvukom.“

Festivalový piatok je zasa venovaný prepojeniu folklóru s modernejšou kultúrou.

„V žiadnom prípade to ale nepreháňame. Celý program zachováva úctu k tradíciám. Na druhej strane viem, že to dobre funguje, keď sa folklór okorení niečím modernejším. Tentokrát k nám príde Katarína Knechtová s Folklórnym súborom Šarišan,“

vysvetľuje Béreš.

Víkend bude patriť tradíciám, na ktoré sme celé storočia právom hrdí. V sobotu sa predstaví tohtoročný víťaz folklórnej šou Zem spieva, súbor Považan v krásno. A veľmi nostalgickom programe Amerikáni. V nedeľu návštevníkov čaká Ženská spevácka skupina Trnki, Folklórna skupina Kýčera, Folklórny súbor Technik a legenda, Ján Ambróz s Ľudovou hudbou Borievka.

Zastúpenie bude mať aj rómska kultúra, k čomu Atila Béreš dodáva:

„Z Bratislavy príde Lačhe Amala s Marekom Končekom a Barborou Botošovou. Vystúpi aj rómsky tanečný súbor s Detvy Horúce Srdce.“

To však zďaleka nie je všetko. Priaznivci festivalu sa môžu tešiť aj na skvelé gastronomické zážitky.

„Precízne vyberáme, čo im ponúkneme. Čakať ich ale určite budú tradičné halušky, syry, vínka či mäsové guľky a legendárny Lepenec z ľupčianskej  farmy Hiadlovec. Všetko to bude od lokálnych dodávateľov,“

informuje Béreš.

Martin Hiadlovský s Lepencom

Martin Hiadlovský s Lepencom

Podobne to bude aj s upomienkovými predmetmi. Tie budú na mieste festivalu podľa Béreša predávať len remeselníci s najtradičnejšími a najkvalitnejšími produktmi.

„Nepôjde o žiadne veci, ktoré sú dovezené z Číny a len sa tvária, že sú folklórne.“

Folklórna Bystrica každého prenesie do minulosti. Je to návrat ku tradíciám.

„Folklór a ľudová hudba je základ pre každého človeka. Musíme si uvedomiť, z čoho sme vyšli a čo je naša tradícia, ktorú si musíme vážiť,“

uzatvára Atila Béreš. Vstupenky je možné zakúpiť si priamo cez web festivalu www.folklornabystrica.sk.

Program festivalu Folklórna Bystrica 2021

Štvrtok 5. augusta 2021 o 20:30

Premietanie filmu RODNÁ ZEM – vstupenky v cene 4 € len na mieste

Piatok 6. augusta 2021 o 20:00

KATARÍNA KNECHTOVÁ (official) a Folklórny Súbor Šarišan v programe PUTO

Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/ …/KATARINA-KNECHTOVA-a…

Sobota 7. augusta 2021 o 17:00

JÁN AMBRÓZ a Ľudová hudba BORIEVKA
Jana Ambrózová – škola spevu
Lačhe Amala – Marek Konček a Barbora Botošová
FS Horúce srdce – rómsky tanečný súbor z Detvy
Folklórny súbor POVAŽAN v programe Amerikáni (víťaz Folklórnej šou Zem spieva 2021)

Nedeľa 8. augusta 2021 o 15:00

Ženská spevácka skupina TRNKI
Detský folklórny súbor HÁJENKA
Folklórna skupina KÝČERA
Folklórny súbor TECHNIK a ďalší.

Zľavy na vstupnom v dňoch 7. a 8. augusta: ŤZP a ŤZP-S 5 €/jeden deň – vstupenky je možné zakúpiť len na mieste konania festivalu po predložení príslušného preukazu. Festival sa koná za každého počasia. Zlé počasie nie je dôvodom na vrátenie vstupného. Zmena programu a času je vyhradená.

Súťaž o lístky na Folklórnu Bystricu a koncert Katky Knechtovej s FS Šarišan

Do žrebovania o dve dvojice lístkov na  festival Folklórna Bystrica a dve dvojice lístkov na koncert  Kataríny Knechtovj s FS Šarišan  „Puto“ zaradíme všetkých, ktorí nám do polnoci 17. júla 2021 zašlú na mailovú adresu consulting.toman@gmail.com odpoveď na otázku:

„Koľký ročník festivalu Folklórna Bystrica sa bude konať tento rok?

K odpovedi nezabudnite pripojiť svoju spätnú adresu s telefónom, aby sme Vám v prípade vylosovania mohli odovzdať výhru. Ďakujeme za porozumenie.

Zdroj: Folklórna Bystrica a (tom), Foto: ilustračné