Európska únia sa za sprísnených podmienok chce v lete otvoriť cestovnému ruchu

SPRÁVY
5 /

Letné dovolenky nie sú stratené, mohli by sme cestovať, ak to vývoj okolo koronavírusovej pandémie umožní. Za najbezpečnejšiu sa považuje dovolenka doma na Slovensku.

Európa sa postupne otvára, krajiny by sa mali koordinovať

Hovorca slovenského ministerstva zahraničia Juraj Tomaga pre ČTK uviedol:

„Občanov uisťujeme, že rezort diplomacie myslí na to, ako umožniť cestovanie v lete, samozrejme, ak to podmienky dovolia. S cieľom postupovať koordinovane budeme rokovať s okolitými krajinami. Rozhodujúce bude, ako si podmienky nastavia konkrétne cieľové krajiny.“

Slovensko po prepuknutí koronakrízy až na výnimky zakázalo vstup cudzincom do krajiny. Naopak, obyvatelia s pobytom v krajine musia pri návrate na Slovensko spravidla nastúpiť do karantény v štátnych zariadeniach, kde podstúpia test na COVID-19.

S pozitívnym vývojom ústupu pandémie rastie verejný tlak Čechov a Slovákov na to, aby sa v prvom rade uvoľnil pohyb medzi týmito najbližšími susedmi, ktorí do roku 1993 tvorili spoločný štát.

Krajiny Európskej únie chcú v najbližších týždňoch pracovať na tom, aby počas letnej turistickej sezóny mohli občania EÚ za určitých podmienok cestovať do iných členských štátov. Podľa chorvátskeho predsedníctva sa na tom zhoduje veľká časť európskych ministrov zodpovedných za turistický ruch.

Turistický priemysel je jedným z odvetví, na ktoré najviac vplýva koronavírus. Príjmy spojené s turistikou tvoria zhruba desatinu hrubého domáceho produktu EÚ, kvôli čomu bude podľa ministrov dôležité aspoň čiastočne v kľúčovej letnej sezóne rozprúdiť cestovanie medzi štátmi.

Rozhodnú zdravotní experti

Chorvátsky minister turistiky Gari Cappelli zdôraznil, že zásadné slovo v stanovení podmienok, za akých by mohli ľudia cestovať, bude patriť zdravotným expertom:

„Zdá sa, že medzi krajinami EÚ je dostatok dobrej vôle a chuti nájsť spôsob, ako štáty opätovne prepojiť. Zásadné slovo v stanovení podmienok, za akých by mohli ľudia cestovať, bude patriť zdravotným expertom.“

Podľa rakúskej ministerky Elisabeth Köstingerovej by mali štáty v súčinnosti s Európskou komisiou pripraviť spoločné pravidlá v priebehu niekoľkých najbližších týždňov:

„Rozhodujúcim faktorom bude vývoj čísel okolo nákazy, ktorý musíme stále sledovať a hodnotiť. Rakúsko v prvej vlne plánuje vytvoriť podmienky na to, aby ľudia mohli na letnú dovolenku vyraziť v rámci svojej krajiny.“

Niektoré štáty EÚ začali v týchto dňoch pomaly uvoľňovať obmedzenia spojené s pandémiou, väčšina z nich však naďalej dovoľuje cestovať občanom iných krajín cez hranice iba v odôvodnených prípadoch.

Chorvátsko

Táto obľúbená destinácia Slovákov otvorí pobrežie Jadranského mora turistom – leto však bude iné ako pred pandémiou koronavírusu, oznámil hlavný chorvátsky epidemiológ Krunoslav Capak:

„Určite budeme môcť navštíviť pobrežie. Nemôžem sa už dočkať, kedy pôjdem k moru. Tento rok však pláže nebudú plné turistov. Miestna polícia a úrady, prevádzkovatelia pláží a hotelov budú musieť zabezpečiť, aby slnečníky neboli jeden vedľa druhého, pretože vírus je stále vo vzduchu.“

Chorváti sú závislí na cestovnom ruchu. Snažia sa preto, aby bol zavedený jednotný celoeurópsky protokol, ktorý by zjednodušil cestovanie. Chorvátsko v dôsledku pandémie uzavrelo hranice pre všetkých cudzincov. Zákaz vstupu na územie krajiny zatiaľ platí do 18. mája, ale je  pravdepodobné, že ho úrady predĺžia, hoci môžu povoliť viacero výnimiek.

Grécko

Letnú sezónu napriek koronavírusu plánuje otvoriť aj Grécko. Turisti budú však musieť rešpektovať pravidlá zachovávania spoločenského odstupu zavedené počas koronavírusovej pandémie.

 

„Chceme, aby ľudia prišli do Grécka. Samozrejme, že prijmeme preventívne opatrenia týkajúce sa požiadaviek pred cestovaním, ale aj samotného spôsobu, akým cestujeme, spôsobu, akým sa v krajine pohybujeme. Budú sa uplatňovať pravidlá odstupu medzi ľuďmi,“

povedal grécky minister cestovného ruchu Charis Theocharis.

Dá sa očakávať, že čoskoro sa dozvieme presné informácie o tom, ako bude vyzerať letná turistická sezóna v Európe. Hoci to tak na počiatku koronakrízy nevyzeralo, ale toto leto môže byť za určitých podmienok otvorené turistom v rámci EÚ.

Zdroj: ČTK a TASR, Foto: ilustračné