Duklistka Petra Vlhová triumfovala v úvodnom slalome Svetového pohára vo fínskom Levi

0 /

Naša najlepšia lyžiarka  Petra Vlhová v sobotu triumfovala v úvodnom slalome novej sezóny Svetového pohára. Vo fínskom Levi zvíťazila o 18 stotín sekundy pred svojou veľkou americkou súperkou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila  miesto Rakúšanka Katharina Liensbergerová so stratou 0,57 sekundy na víťazku.

Prvé kolo

Naša Petra Vlhová dosiahla najlepší čas v prvom kole prvého slalomu novej sezóny Svetového pohára vďaka lepšie zvládnutým strmších úsekov. Zradné zákutia boli v podstate len v strede svahu, ale dosť sa dalo stratiť aj v pomerne zatvorenom odpichu zo štartovej búdky. Inak bola trať mimoriadne rytmická a vyžadovala si tie najvyššie technické zručnosti s minimálnou chybovosťou.

Týmto spôsobom sa v prvej jazde presadili dva odlišné slalomárske štýly, Vlhová predviedla agresivitu v dynamike a Shiffrinová precíznosť a ľahkosť zrýchľovania v oblúkoch. Petra zdolala  Mikaelu o 0,15 sekundy. Ďalšie pretekárky zaostali o viac ako sekundu na našu vedúcu lyžiarku z banskobystrickej Dukly. Vlhová v cieli pre RTVS po prvom kole vravela:

„Pocity sú dobré. Necítila som sa na trati nejako zle, aj keď vrchnú časť som mala trošku pomalšiu. Bola som na bránkach o niečo neskoro. Potom som sa už rozbehla. Na strmej časti som sa tiež necítila zle, ale môžem ju ísť lepšie. Musíme si to zanalyzovať na videu a dobre sa pripraviť na druhé kolo. To bude stavať môj tréner Livio, môže to byť výhoda, budem sa z nej snažiť vyťažiť. Trať je veľmi dobre pripravená, hoci tu nie je veľa snehu. Na štarte trošku fúka, ale počas jazdy som vietor nejako obzvlášť necítila.“

Druhé kolo

V druhom kole vytýčil slalomové bránky na svahu Vlhovej tréner Livio Magoni, s dvomi presadenými bránkami priamo na zlome v úrovni druhého medzičasu. Na menej rytmickej trati, napriek miernemu zaváhaniu vo vlásenke, predviedla veľmi rýchlu druhú jazdu Rakúšanka  Liensbergerová.

Náskok Shiffrinovej na svoju rakúsku súperku sa  najskôr zmenšoval, avšak Američanka, ako je u nej zvykom, zabrala v záverečnej pasáži a priebežne sa zaradila na vedúcu pozíciu.

Vlhová išla za ňou suverénnym spôsobom. V prvej časti si vypracovala vyše polsekundový náskok, ktorý sa síce v závere trocha zmenšil, ale Slovenka aj tak v druhom kole zajazdila najlepší čas. Na Shiffrinovú získala v cieli  ďalšie tri stotinky z náskoku z 1. kola.

Chcela som využiť tú malú výhodu, že trať druhého kola staval môj tréner. Nebolo to však jednoduché, na štarte snežilo a zjazdovka už bola miestami rozbitá. Chcela som ísť naplno, vlani som tu vypadla, takže sa veľmi teším. Víťazstvo v prvom slalome sezóny je vždy veľmi dôležité,“

povedala v cieli spokojná Petra Vlhová.

Slovenská šampiónka  tak vyrazila za obhajobou malého glóbusu v slalome s plným stobodovým ziskom. Po dvoch pretekoch je so 160 bodmi priebežne na čele Svetového pohára (v 1. obrovskom slalome v rakúskom Söldene bola tretia).  V Levi nadviazala Petra na svoj úspech z roku 2017. Z doterajších 15 triumfov v pretekoch  SP získala 9 v slalome. Ďalší môže pridať už túto nedeľu.

Výsledky slalomu SP v Levi:

1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:50,11 min., 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,18 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rakúsko) +0,57, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,35, 5. Michelle Gisinová (Švajčiarsko) +1,41, 6. Laurence St-Germainová (Kan.) +1,42, 7. Katharina Truppeová (Rakúsko) +1,77, 8. Chiara Mairová (Rakúsko) +2,04, 9. Melanie Meillardová (Švajčiarsko) +2,10, 10. Katharina Huberová (Rakúsko) +2,25.