Do prírody môžeme chodiť na jar len do ôsmej večer, pomaly nám zakážu aj voľne dýchať?

Zdravie
18 /

Napriek tomu, že vládna koalícia už takmer mesiac rieši len svoje vlastné problémy a kašle na ľudí, ešte stále nám znepríjemňuje beztak neľahký život v dlhotrvajúcej pandémii. Po minulotýždňovom neodôvodnenom predĺžení núdzového stavu oddnes po ôsmej večer nemôžeme športovať v prírode a dýchať svieži jarný vzduch.

Na večerný pobyt v jarnej prírode zabudnite

Pobyt v prírode alebo individuálny šport v rámci okresu je v čase zákazu vychádzania po novom možný iba od 5:00 hod. do 20:00 hod. Hlavne že zo soboty na nedeľu sa mení zimný čas na letný a bude dlhšie svetlo.

Pripomína to scénu z filmu Pyšná princezná, keď v polnočnom kráľovstve zakázali spievať a obuvník si vždy dobehol za hranicu s krajinou kráľa Miroslava, aby si aspoň na chvíľu voľne zaspieval:

Vláda tiež úplne zakázala rekreáciu v zahraničí, keď odstránila medzeru od 1:00 hod. do 5:00 hod. v platnosti opatrenia. Obe zmeny platia od štvrtka. Vyplýva to z doplneného uznesenia vlády, ktoré v stredu schválil vládny kabinet.

Minister financií a dočasný šéf rezortu zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO) argumentuje tým, že „okno“ v opatreniach by mohlo vytvárať falošné motivácie cestovať do zahraničia:

Myšlienka tohto celého obmedzenia je v tom, aby ľudia do zahraničia necestovali preto, aby nepriniesli nielen sebe, ale celému národu nejaký neželaný darček v podobe mutácie, ktorá by tu mohla spôsobiť veľké problémy, takže sme toto okno uzavreli.“

Vláda zrušila aj neobmedzený čas výnimky na pobyt v prírode alebo individuálny šport v rámci okresu. Zvyšok opatrenia sa nemení. V prípade Bratislavy sa za okres považuje územie Bratislavského samosprávneho kraja, ako jeden okres sa berú aj všetky košické okresy.

Eduard Heger

Eduard Heger

Do prírody už nemôžete ísť ani do iného okresu

Ak by ste chceli ísť na Veľkú noc do prírody, tak na to zabudnite. Zdecimovaná vláda Igora Matoviča potichu zmenila svojím uznesením výnimku pri cestovaní medzi okresmi. Podľa pôvodného COVID automatu platila zásada, že obyvatelia bordových (teda aj Bystričania) a červených okresov mohli cestovať do prírody aj do iného okresu.

Podmienkou bol negatívny test nie starší ako sedem dní. Obyvatelia čiernych okresov nemohli cestovať mimo okresu, okrem výnimiek, do prírody vo vlastnom okrese potrebujú  negatívny test.

Od minulej soboty však vláda svojím uznesením zaviedla nové pravidlo. Do prírody možno ísť už len v rámci svojho okresu. Nezáleží pritom na jeho farbe.

V čiernych okresoch je do prírody naďalej potrebný najviac sedemdňový negatívny test alebo doklad o prekonaní ochorenia Covid-19 nie starší ako tri mesiace. Test nepotrebujú osoby mladšie ako 15 rokov a staršie ako 65 rokov alebo tí, ktorí sú zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19 aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní.

Výnimku majú aj zdravotne ťažko postihnuté osoby, ktoré sa pohybujú s pomocou vozíčka, alebo tie, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19, či osoby s diagnostikovaným stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím alebo so závažnou poruchou autistického spektra.

Minister (vraj nádejný budúci premiér) pripomenul, že Slovensko je naďalej v čiernej fáze a vyzval na dodržiavanie opatrení. Otázka znie, kedy sa začnú zodpovedne správať aj vládni politici na čele s premiérom…

Na Merkelovú Matovič ani Heger nemajú

O tom, ako sa riadia protipandemické opatrenia v normálnej krajine, aj keď vláda zaváha, sme sa mohli v kontraste so Slovenskom presvedčiť v Nemecku, kde si vládna moc váži svojich občanov a keď urobí chybu, tak si ju prizná a ospravedlní sa ľuďom.

Kancelárka Angela Merkelová oznámila, že Nemecko sa rozhodlo zrušiť plánované päťdňové sprísnenie pandemických opatrení počas Veľkej noci. V utorok ráno po rokovaní s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín Merkelová oznámila, že Nemecko predlžuje celoštátny lockdown v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu o štyri týždne do 18. apríla.

Prísne epidemiologické pravidlá pritom mali platiť počas veľkonočných sviatkov v období 1. – 5. apríla. Tento návrh vyvolal množstvo otázok v súvislosti s logistikou a takisto bol terčom kritiky, pretože mu nepredchádzala verejná diskusia.

Merkelová v stredu uviedla, že rozhodnutie s krajinskými premiérmi prijala s dobrým úmyslom, pretože tretia vlna pandémie sa musí zabrzdiť. Teraz je však podľa nej jasné, že išlo o chybu, keďže takýto plán nebolo možné pre krátkosť času dobre realizovať.

Táto chyba je čisto mojou chybou, prosím obyvateľov o prepáčenie. Chyba sa musí ako chyba pomenovať, ale predovšetkým sa musí opraviť. Hlboko ľutujem, že toto rozhodnutie spôsobuje dodatočnú neistotu,“ 

povedala kancelárka po tom, ako svoje rozhodnutie oznámila premiérom nemeckých spolkových krajín. To na Slovensku pri tejto vládnej moci nezažijete

Angela Merkelová

Angela Merkelová

 

Zdroj: (tom) a TASR , Foto: ilustračné